Yaşam

Adet Geciktirici Hap Nedir?

Adet geciktirici hap nedir? Kadınların en büyük kurtarıcılarından biridir. Ancak bu haplar kullanıldıklarında adet düzenini bozarlar. Peki geciktirici hap kullanımı ne kadar doğru? Bu haplar kimler için sakıncalı? Aşağıdaki yazımızda bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını bulacaksınız.

Adet kanamalarının bazen tatil ya da balayı gibi dönemlere denk gelmesi sosyal hayatta önemli sorunlara yol açabilmektedir. Bu durumlarda kadınlar genellikle adet dönemlerini ertelemeyi tercih eder. Peki geciktirici hap kullanmak ne kadar doğru?

Adet kanaması, adetin ikinci yarısında salgılanan progesteron düzeylerinin azalmasının bir sonucudur. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar, hapa ara vermeden kullanmaya devam ederlerse adet kanamasını geciktirebilirler.

Herhangi bir doğum kontrol hapı kullanmayan kadınlar, progestin içeren hapları beklenen adet kanamalarından 3 gün önce almaya başlamalı ve istedikleri kadar kullanmaya devam etmelidirler. Menstrüasyonu 10 günden daha fazla geciktirmek tavsiye edilmemektedir.  Çünkü bu süre aşılırsa adet düzensizliği oluşabilir.

Adet Geciktirici Hap Nedir?
Adet Geciktirici Hap Nedir?

Adet Geciktirici Hap Sık Kullanılırsa Ne Olur?

Yılda sadece birkaç tatile çıkma şansı olan kadınların bu dönemde adet olmaları çok can sıkıcı olabilir.  Bu dönemde kadınlar adet görmeyi geciktirmek için progestin içeren haplar kullanırlar ancak bu hapları sürekli kullanmak sağlıklı değildir.

Geciktirici doğum kontrol haplarının kanıtlanmış bir kontrendikasyonu veya önemli bir yan etkisi yoktur, ancak içeriklerinde bulunan progesterondan dolayı varis, vücutta şişlik, göğüslerde hassasiyet, kabızlık ve kanam miktarında artış gibi şikayetlerle uğraşmak zorunda kalabilirler. O yüzden bir doktora danışmadan bu ilaçları kullanmak doğru değildir.

Aynı zamanda bu haplar yumurtalıklarda gerçekleşen döngüler ile rahim zarında gerçekleşen döngüler arasındaki dengeyi bozabilir ve hamile kalmak zor olabilir.

Adet Geciktirici Hap Kimler İçin Sakıncalıdır?

Karaciğer hastalığı olan kişiler, 40 yaşın üzerindeki kadınlar, pulmoner emboli hastaları ve meme kanseri olan kişiler bu hapları asla kullanmamalıdır. Ayrıca gebelik riski taşıyan kadınlar geciktiricilerden kaçınmalıdır.

Bu hapların temel kullanım amacı, adet kanamasını ertelemektir. Kadınlar östrojen ve progesteron hormonlarını salgılarlar. Her ay yumurta olgunlaştıkça östrojen üretilir; olgunlaşmadan sonra progesteron üretilir. Hamileliğe hazırlanan vücutta ki yumurta, bu hormonların etkisiyle çatlar. Döllenme gerçekleşmezse, her iki hormon da aynı anda azalmaya başladığı için adet dönemi oluşur. Kadınların her ay yaşadığı adet döngüsü bu şekilde işlemektedir.

Dışarıdan müdahaleler ile östrojen ve progesteronun azalması engellenerek adet döngüleri daha sonraya ertelenebilir. Bu erteleme 10 günü geçmemelidir. Daha uzun süre ertelenirse bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Uzun süre kullanılması gereken bir durum söz konusu olursa doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.

Adet Geciktirici Hap Nedir?
Adet Geciktirici Hap Nedir?

Adet Geciktirici Hap Nasıl Kullanılır?

Beklenen adet döneminden 3 gün önce içilmeye başlanmalıdır. Bu ilaçların kullanım şekillerinde farklılıklar görülmektedir. Bazılarının günde 2, bazılarının günde 3 adet içilmesi gerekmektedir.

Bu İlaçlar Vücudu Ne Şekilde Etkiler?

Vücutta çok fazla etkileri yoktur. Bazı kişilerde göğüslerde dolgunluk ve vücutta gerginliğe neden olabilir. Ama herkesin başına gelecek diye bir kural yoktur. Bu ilaçları çok rahat kullanan ve vücudunda herhangi bir değişiklik hissetmeyen kişiler de mevcuttur.

İlacın İşe Yaradığını Nasıl Anlarız?

Kanama olmaması ilacın işe yaradığı anlamına gelir. Kanama varsa, ilaç etki etmedi demektir.

İlacı İçtikten Sonra İlişkiye Girilirse Hamile Kalma İhtimali Var Mı?

İlaç sadece adeti geciktirmek için gereken bileşenlere sahiptir, hamileliği önleme gibi bir işlevi yoktur.  Menstrüel geciktirme ilaçları ile birlikte doğum kontrol hapları kullanılırsa koruma sağlanabilir.

Adetin Geciktirilmesi Kişiyi Olumsuz Etkiler Mi?

Sık sık kullanmazsanız bir zararı olmaz. Ancak, vücudun doğal işleyişini bozacak şekilde sık kullanırsanız sorun yaşarsınız.

Adet Geciktirici Hap Nedir?
Adet Geciktirici Hap Nedir?

Bu İlaçları Yılda Kaç Kez Kullanmak Gerekir?

Literatürde zaman sınırı yoktur. Ancak çok sık kullanılmasını önermiyoruz. Örneğin yılda 2 kez, çok gerekli olduğunda ise 3 kez kullanılabilir. Doğal dolaşımı bozmamak için dikkatli kullanılmalıdır.

Adet Ertelendikten Sonra Yeni Döngü Nasıl Oluşur?

İlacın kullanımından sonraki ilk kanama ile vücudunuz yeni bir döngü kurar ve bu şekilde devam eder.

Bu İlacı Kullanmadan Önce Ne Yapmak Gerekir?

Bazı hastalarda ilacı kullanmaya başlamadan önce ultrason ile rahim içinin ölçülmesi gerekebilir. Rahim içi yapıya göre bir değerlendirme yapılması ve buna göre östrojen veya progesteron içeriğinin değerlendirilmesi gerekir. Bu tür antimenstrüel ilaçlar sadece progestinler içerir, ancak her progestin ayrıca hafif östrojenik aktiviteye sahiptir. Daha östrojenik aktiviteye sahip olanları tercih etmek gerekir. Ancak endometrium dediğimiz dokunun kalınlığı ve yapısı kullanacağımız ilaçlar için yol göstericidir.

Adet geciktirici hap nedir? yazımızın sonuna geldik. Bazen kadınlar sosyal hayatları nedeniyle adet dönemlerini değiştirme ihtiyacı duyarlar. Bununla ilgili ayrıntılı bilgileri paylaştığımız yazımızı okuduğunuzda aklınızdaki soru işaretleri azalmış olacaktır. Yaşam kategorimizin son yazısı olan Etimek Tatlısı Nasıl Yapılır? yazımızda en çok sevilen tatlılardan biri olan ve çok fazla kişi tarafından tarifi aranan Etimek tatlısına yer verdik. Sevdiklerinizle paylaşacağınız bu güzel lezzet için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Sitemizin içerikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Google bazlı arama yapabilirsiniz.

 

Adetin İlk Günü Geciktirici Kullanılır Mı?

Beklenen adet döneminden 3 gün önce içilmeye başlanmalıdır.

Primolut Adet Geciktirmek İçin Nasıl Kullanılır?

Beklenen adet döneminden 3 gün önce içilmeye başlanmalıdır. 10 gün boyunca günde 3 defa birer tablet içilmelidir. İlaç bırakıldıktan 2 ya da 3 gün sonra kanama başlayacaktır. Bu ilaç tek başına hamilelikten korumaz.

Adet Geciktirici İlaç Kaç Gün Kullanılır?

En fazla 10 gün kullanılması tavsiye edilmektedir.

Adet Geciktirici Hap Kullanırken Lekelenme Olur Mu?

Bazen rastlanan bir durumdur. Endişelenecek bir şey yoktur. İlacı düzenli şekilde kullanmaya devam etmek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu