Anne Çocuk

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Adetten kaç gün sonra hamile kalınır? Sorusunun cevabı pek çok kadın için oldukça önemlidir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların yumurtlama dönemini bilmesi ve ona göre hareket etmesi gerekir. Aynı şekilde hamilelikten korunmaya çalışan kadınların da bu dönemi bilmesi ve ona göre önlem alması gerekmektedir.

Hamilelik süreciyle ilgili kafanızda soru işaretleri kalmaması için gelin kısa bir özet geçelim. Daha sonra “Adetten kaç gün sonra hamile kalınır” sorusuna geri döneriz.

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?
Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Hamilelik Nasıl Oluşur?

Yumurtlama döneminde oluşan yumurta, tüpün içine girer ve rahimden gelen spermle tüpte karşılaşır. Burada döllenme gerçekleşir. Embriyo oluşumu burada başlar ve 3 gün boyunca tüpte kalır. Daha sonra rahime geçer. İlk 3 gün rahime tutunmaz ama gelişimi devam eder. Yani döllenmeden neredeyse 1 hafta sonra embriyo rahime tutunur ve doğuma kadar orada kalır.

Bazı kadınlarda bu tutunma sırasında kanama olabilir. Bu biraz yanıltıcı bir durumdur çünkü bunu adet kanaması zanneden kişi hamile kaldığını anlamaz. Halk arasında genelde bu kanamaya “üstüne görme” denilmektedir.

Hamilelik Ne Zaman Oluşur?

Her kadının adet dönemi faklıdır, hamilelik bu adet dönemine bağlıdır. Adet döneminde hamile kalınamaz. Bunun nedeni yumurtanın henüz oluşmamış olmasıdır.

Adet döneminde yumurtalar oluşmaya başlar ancak olgunlaşma süreci her kadında farklılık gösterebilir. Ancak yumurtanın çatlamasından adete kadar geçen süre bütün kadınlarda 14 gündür.

Adet Döngüsü 3 Döneme Ayrılır

  • Yumurtaların Gelişme Dönemi
  • Yumurtlamanın Olduğu Dönem
  • Yumurtlamadan Sonraki Dönem

Yumurtlama Dönemi Ne Zamandır?

Yumurtlamadan sonraki dönemde hamilelik oluşmamışsa 14 gün sonunda adet görülür. Adetin ilk gününden yumurtlama dönemine kadar olan süre kişiye göre değişmektedir. 28 günde bir adet görüyorsanız, adetin 14. günü yumurtlama gerçekleşecektir. 26 günde bir adet görüyorsanız adetin 12. günü yumurtlama gerçekleşecektir. Adet döneminize göre yumurtlama tarihinizi rahatlıkla hesaplayabilirsiniz. Adet döneminizin ilk gününden 14 gün önce yumurtlama gerçekleşecektir. Hamile kalmak istiyorsanız yumurtlama sonrasında 24 saati geçirmeden cinsel ilişkiye girmeniz gerekmektedir. Çünkü yumurtanın ömrü bu kadardır.

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Adet dönemlerinde ufak tefek sapmalar olabilir, bu gayet normaldir. Ancak bu durum yumurtlama dönemini değiştireceği için dikkate alınmalıdır. Gebe kalmak isteyenler işi şansa bırakmamak için adet döneminden 5 veya 6 gün sonra başlayarak 1 hafta süresince gün aşırı ilişkiye girmelidir.

Adet dönemleriniz çok düzensizse yumurtlama dönemini hesaplayamayacağınız için yumurtlama testi uygulamanız daha mantıklıdır.

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?
Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Hamile Kalma İhtimali Ne Zaman En Yüksektir?

Yumurtlama döneminde en yüksektir. Adet döneminden 5 veya 6 gün sonra başlayarak 1 hafta süresince gün aşırı ilişkiye girmelidir.

Yumurtlamadan Döneminden 3 Gün Önce Hamile Kalma Riski Var mı?

Yumurtlama döneminden 2 – 3 gün öncesinde bile hamile kalma ihtimali vardır çünkü spermin ömrü 3 gündür.

Adet Dönemine 5 Gün Kala Hamile Kalınır mı?

Adet dönemine yakın hamile kalmak söz konusu değildir. Ancak takvim metoduyla korunmayı düşünüyorsanız adetlerinizin çok düzenli olması gerekir. Aksi taktirde hamile kalabilirsiniz.

Adet Döneminden Hemen Sonra Hamile Kalınır mı?

Yumurta o dönemde gelişmediği için hamile kalmak söz konusu değildir. Yumurtlama dönemini hesap ederken kahverengi lekelenmeyi adet zannedip yanılmamak gerekir. Yoksa istem dışı bir hamilelik söz konusu olabilir.

Yumurtlama Dönemi Dışında Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Hayır bu mümkün değildir. Yumurtlama döneminden sadece 3-5 gün önce ve bir gün sonra hamile kalınabilir. Bir ay içinde kadının hamile kalabileceği gün sayısı sadece 4 – 7 gündür. Ama bu günleri doğru hesaplamak biraz zor olabilir.

Adetten kaç gün sonra hamile kalınır? Yazımızın sonuna geldik. Hamile kalmak için uğraşan kadınların en çok merak ettiği konuların başında gelen konu hakkında tüm detayları sizlerle paylaştık. Bunlara dikkat ettiğiniz zaman başarılı olma şansı çok daha yüksek olacaktır. Anne Çocuk kategorimizin son yazısı olan Kız Çocuk Persentil Tablosu Hesaplama ebeveynlerin bebeğin doğumundan itibaren bebeklerinin gelişimini takip edebilmelerini sağlayan tablodur. Gelişimi hakkında endişeye düştüğünüz anda doktorunuza danışıp erken müdahale edilmesini sağlamak en doğrusu olacaktır. Sitemiz içeriklerine daha kolay ulaşmak isterseniz Google bazlı arama sonucunda ulaşabilirsiniz.

 

Adet Bittikten Hemen Sonra Hamile Kalınır Mı?

Yumurta o dönemde gelişmediği için düşük ihtimaldir ama spermlerin 3 – 5 gün canlı kaldığı göz önünde bulundurularak ilişkiye girmek gerekir. Yumurtlama dönemini hesap ederken kahverengi lekelenmeyi adet zannedip yanılmamak gerekir. Yoksa istem dışı bir hamilelik söz konusu olabilir.

Adet Bitiminden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınırsa Cinsiyeti Ne Olur?

Halk arasında yumurtlamadan 12 saat önce ilişkiye girildiği taktirde bebeğin cinsiyetinin erkek olacağı konusunda bir rivayet vardır. Ancak bunun hiçbir bilimsel dayanağı yoktur.

Hangi Ayda İlişkiye Girilirse Kız Olur?

Cinsiyet belirlemeyle ilgili halk arasında pek çok rivayet dolaşmaktadır. Bu rivayetlere göre kız bebek sahibi olmak için yumurtlamadan 2 – 4 gün önce, erkek bebek sahibi olmak için de yumurtlama zamanından 12 saat önce ilişkiye girmek gereklidir. Bu iddiaların bilimsel hiçbir dayanağı yoktur.

Adetin Son Günü İlişkiye Girmek Hamile Kalınır Mı?

Çok düşük bir ihtimaldir. Çünkü yumurta henüz gelişmemiştir. Yumurtlama dönemini hesap ederken kahverengi lekelenmeyi adet zannedip yanılmamak gerekir. Yoksa istem dışı bir hamilelik söz konusu olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu