Yaşam

Akıllı Telefon Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Akıllı telefon hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bu cihazları hemen hemen her şey için kullanıyoruz ve tüm bilgileri burada saklıyoruz. Akıllı telefonların insanların hayatına girdiği günden bu yana cep telefonu sektörü sürekli bir gelişim ve değişim içerisindedir. Bu gelişmeler kullanıcıların ihtiyaç ve beklentilerini karşılamaya yöneliktir. Kullanıcılar sosyal statü, yaş ve cinsiyet açısından farklılık gösterdiğinden, cep telefonu işlevselliğine olan talep de değişmektedir. Bu yenilikler, belirli işlevler üzerinde belirli çalışmalar yapılarak bir ürünün maliyetini artırır veya azaltır.

Akıllı Telefon Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler?
Akıllı Telefon Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Bir akıllı telefonun fiyatını etkileyen ana parametreler şunlardır: yüksek performans, kamera kalitesi ve ek özellikler. Suya ve toza dayanıklılık, ekran içi parmak izi okuyucu ve açılır ön kamera mekanizması gibi özellikler üst düzey akıllı telefonlarda daha yaygındır. Son teknoloji ürünlere ilginiz varsa bütçenizi artırarak bu cihazları satın alabilirsiniz.

Telefon fiyatı ve modeli, fiyat/performans dengesi açısından sıklıkla karşılaştırılan 2 ayrı unsuru oluşturur. Akıllı telefon pazarında artan rekabet her bütçeye hitap eden yeni telefon markalarını, yeni özellikleri ve fiyat çeşitliliğini beraberinde getirmiştir. Böylesine rekabetçi bir ürün grubunda sonuç olarak farklı beklentileri karşılayan birçok ürün bulunmaktadır.

Gelişmiş özellikleri uygun fiyatlarla sunan telefonlar, yüksek fiyatlı segmentte amiral gemisi akıllı telefon modelleri veya fiyat ve performans açısından orta segmentte yer alan cihaz seçenekleri, telefon alışverişi yaparken karşılaştığınız ürün gruplarından sadece birkaçıdır. Ürün ve marka çeşitliliğinin yüksek olmasının yanı sıra fiyat ve aktivite seçeneklerinin bu kadar çok olması da telefon alırken kafa karışıklığına ve kararsızlığa neden olmaktadır.

Akıllı Telefon Kullanma Amacınız Nedir?

Akıllı telefonlarda en çok kullanılan uygulamalar ve işlevler genellikle eğlence kategorisinde yer almaktadır. Kaliteli fotoğraf çekebilen, sosyal medya ağlarının sorunsuz kullanımına olanak sağlayan, şık bir tasarıma sahip akıllı telefonlar sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak herkesin ihtiyaç ve beklentileri farklı olduğu için akıllı telefon almadan önce beklenti ve ihtiyaçlarınızı belirlemeniz çok isabetli olacaktır.

 

Fotoğraf Çekmek İlk Önceliğiniz mi?

Yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek, sosyal medya uygulamalarını hızlı şekilde kullanabilmek ve diğer popüler uygulamaları indirme veya kullanma konusunda sorun yaşamamak sizin için yeterli özelliklerse, uygun fiyatlarla birçok alternatif bulabilirsiniz. Sık sık telefon değiştirmeyi düşünmüyorsanız, daha düşük bütçeli bir akıllı telefona yönelebilir ve sizi yıllarca idare edecek ve ihtiyaçlarınızı sorunsuzca karşılayacak bir akıllı telefona sahip olabilirsiniz. Bunun için Oppo, Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi akıllı telefon üreticilerinin orta sınıf akıllı telefon modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Orta sınıf akıllı telefonlardan biri olan Xiaomi Redmi 9, şık tasarımı, geniş ekranı, dörtlü arka kamerası ve uzun pil ömrü ile ilk tercih oluyor. Oppo A91, yüksek kalitede fotoğraf çekmek isteyenlerin ve çekilen fotoğrafları geniş bir hafızada saklamak isteyenlerin vazgeçilmez telefonlarından biri. Huawei P Smart 2021, güçlü Kirin 710A işlemcisi ve renk geçişli tasarımıyla dikkat çekerken, Samsung Galaxy A51, 6,5 inç FHD + Super AMOLED ekranıyla kullanıcılara oldukça canlı bir görüntü kalitesi sunuyor.

Oyun Olmadan Yapamam Diyenlerden misiniz?

Oyuncuların ihtiyaçlarını karşılayan Android akıllı telefonların çoğu, orta-üst düzey telefonlar arasında yer alıyor. Bu telefonlar arasında Samsung Galaxy A71, 8 GB RAM’i, güçlü 8 çekirdekli işlemcisi ve yüksek depolama alanı sayesinde en zorlu oyunları rahatlıkla oynayabiliyor. Oppo Reno 4 Pro ve Huawei P40 Lite, şık tasarımları ve üstün performanslarıyla görenleri etkiliyorlar. Öte yandan Mi 10 Lite’ın 3D kavisli ekranı, oyunun tadını çıkarırken sadece ekrana odaklanmanızı sağlıyor. Xiaomi, Oppo, Samsung ve Huawei gibi uygun fiyatlı akıllı telefonlar sunan üreticilerin uygun maliyetli modellerini tercih ederek sorunsuz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Akıllı Telefon Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler?
Akıllı Telefon Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Akıllı Telefonlarda İşletim Sistemi

Hangi akıllı telefonu alacağınıza karar verirken ihtiyaçlarınız ve bütçenizin yanı sıra işletim sistemi seçimi de önemlidir. Çünkü işletim sistemi, cihazın performansını ve uygulamaların kullanımını doğrudan etkiler. Android, dünyadaki en popüler işletim sistemlerinden biridir ve günümüzde birçok üretici tarafından kullanılmaktadır. Android işletim sistemine sahip akıllı telefon üreticileri arasında Samsung, Universal Mobile, Huawei, Casper, OPPO, Vestel ve Sony yer almaktadır.

Android dışında akıllı telefonlarda kullanılan bir diğer işletim sistemi de iOS’tur. Apple tarafından geliştirilen işletim sistemi, yüksek güvenlik ve uzun güncelleme desteği ile akıllı telefon kullanıcılarının beğenisini kazanmıştır.

Android yerine iOS işletim sistemini kullanmak istiyorsanız bütçenizi biraz yüksek tutmanız gerekiyor. iPhone XR, iPhone SE, iPhone 11 veya iPhone 12 aradığınız akıllı telefon modelleri olabilir.

Telefonun Ekran Boyutu ve Çözünürlüğü

Son zamanlarda piyasaya sürülen akıllı telefonların ekran boyutları, yeni tasarım konseptleri ve ekran formatları nedeniyle oldukça değişmiştir. 19:9 ekran formatına sahip akıllı telefonlar ekran boyutunu genişletirken, çentik ve açılır ön kamera gibi tasarım yenilikleri ekran-gövde oranını artırmıştır. Samsung, Xiaom ve Huawei gibi akıllı telefon üreticileri tarafından satılan modeller, 6 inç ile 6,7 inç arasında ortalama ekran boyutlarına sahiptir. Ekran çözünürlükleri genellikle HD ve Full HD olarak listelenmektedir.

Markalar arası tasarım yarışının kızıştığı bu dönemde cep telefonlarının ekran boyutlarının giderek arttığını unutmamanızı öneririz. İşlevsel alanı kullanmıyorsanız, ekran boyutları arasındaki 0,5 veya 1 inçlik fark konusunda endişelenmeniz gerekmez.

Telefon Kamerasının Kalitesi Nasıl Olmalı?

Şimdiye kadar, bir akıllı telefonun en yaygın olarak kullanılan işlevi, fotoğraf veya video çekme işlevi olmuştur. Dijital görüntü alma kolaylığının hayatımızı ciddi bir şekilde etkilediğini göz ardı edemeyiz. Tabii ki buna bağlı olarak fotoğrafların veya videoların kalitesi de her geçen gün artmaya devam ediyor. Sosyal medya ağlarında ve günlük hayatımızda çektiğimiz fotoğraf ve videoları sosyal çevrelerimizle sık sık paylaşıyoruz. Şu anda, akıllı telefonlar tarafından çekilen fotoğrafların kalitesi özellikle önemlidir. Hem ön kamera hem de arka kamera kalitesi için yüksek beklentileriniz varsa bütçenizi biraz artırmanız gerekebilir.

Yüksek bir bütçeniz varsa ve en iyi fotoğraf kalitesini istiyorsanız Samsung Galaxy Note 20 Ultra modelini tercih edebilirsiniz. Bu telefon üçlü arka kamera paketi ile sizi mutlu edecektir. Ancak akıllı telefon alırken daha düşük bir bütçe ayırdıysanız bunun için de modeller mevcut. Xiaomi Mi Note 10 Lite, 64 megapiksel arka kamerası sayesinde ekonomik bir akıllı telefonun da iyi bir fotoğrafçılık deneyimi sağlayabileceğini gösteriyor.

Akıllı Telefon Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler?
Akıllı Telefon Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Ne Kadar Telefon Hafızanız Olmalı?

Bugün satılan çoğu akıllı telefon en az 32 GB dahili bellek sunmaktadır. Ayrıca Android işletim sistemli akıllı telefonun hafızasını artırmak da mümkündür. Apple’ın akıllı telefon modelleri ise microSD kartları desteklemiyor, dolayısıyla bunu yapmanın bir yolu bulunmamakta. Ayrıca, 4K çözünürlükte 1 dakikalık bir videonun ortalama 300MB, tipik bir fotoğrafın 5-10MB boyutunda olduğu düşünülürse, depolama alanının önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Şarj Süresi Önemli mi?

Hangi akıllı telefonu alacağınızı düşünüyorsanız, beklentilerinizin ve bütçenizin yanı sıra telefonunuzu ne sıklıkta kullandığınıza da dikkat etmelisiniz. Telefonunuzu gün içerisinde çok kullanırsanız şarj sorunu yaşayabilirsiniz. Bu nedenle hızlı şarj özelliği olan bir akıllı telefon seçmeniz akıllıca olacaktır. Ek olarak, birçok orta sınıf akıllı telefonun kablosuz şarj ve ters şarj özellikleri, kullanım ömrünü uzatmaktadır.

Konuşma, mesajlaşma, fotoğraf çekme gibi süreçlerin ötesinde, telefonunuzu kullandığınız alan ne kadar performansa ihtiyacınız olduğunu belirler. Çok fazla uygulama kullanıyor veya oyun oynuyorsanız telefonunuzun şarjı kısa sürede bitecektir. Performansa ihtiyacınız olmadığında akıllı telefonunuzu güç tasarrufu modunda tutarak bu süreyi uzatabilirsiniz. Saati ve bildirimleri kontrol etmek için ekranınızı sürekli açıp kapatmaktan şikayet ediyorsanız, “her zaman açık” ekran özelliğine sahip bir akıllı telefon da seçebilirsiniz.

Akıllı Telefon Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler? yazımızın sonuna geldik. Akıllı telefon hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bu cihazları hemen hemen her şey için kullanıyoruz ve tüm bilgileri burada saklıyoruz. Bir akıllı telefonun fiyatını etkileyen ana parametreler şunlardır: yüksek performans, kamera kalitesi ve ek özellikler. Suya ve toza dayanıklılık, ekran içi parmak izi okuyucu ve açılır ön kamera mekanizması gibi özellikler üst düzey akıllı telefonlarda daha yaygındır.

Ancak herkesin ihtiyaç ve beklentileri farklı olduğu için akıllı telefon almadan önce beklenti ve ihtiyaçlarınızı belirlemeniz çok isabetli olacaktır. Yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek, sosyal medya uygulamalarını hızlı şekilde kullanabilmek ve diğer popüler uygulamaları indirme veya kullanma konusunda sorun yaşamamak sizin için yeterli özelliklerse, uygun fiyatlarla birçok alternatif bulabilirsiniz.

Hangi akıllı telefonu alacağınıza karar verirken ihtiyaçlarınız ve bütçenizin yanı sıra işletim sistemi seçimi de önemlidir. Çünkü işletim sistemi, cihazın performansını ve uygulamaların kullanımını doğrudan etkiler.

Akıllı Telefon Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler?
Akıllı Telefon Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler?

İşlevsel alanı kullanmıyorsanız, ekran boyutları arasındaki 0,5 veya 1 inçlik fark konusunda endişelenmeniz gerekmez. Şu anda, akıllı telefonlar tarafından çekilen fotoğrafların kalitesi özellikle önemlidir. Hem ön kamera hem de arka kamera kalitesi için yüksek beklentileriniz varsa bütçenizi biraz artırmanız gerekebilir. Ayrıca, 4K çözünürlükte 1 dakikalık bir videonun ortalama 300MB, tipik bir fotoğrafın 5-10MB boyutunda olduğu düşünülürse, depolama alanının önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Yaşam kategorimizin son yazısı olan Kitapyurdu Nedir ve Neden Kurulmuştur? yazımızda Kitapyurdu hakkında bilgiler paylaştık. Sadece internet üzerinden satış yapan bir kitabevi değil, aynı zamanda kültürel hayatla ilgili konuların tartışıldığı herkese açık bir bilgi ve buluşma merkezidir. Mağazaya istediğiniz sıklıkta girebilir, beğendiğiniz ürünleri sepete ekleyebilir ve dilediğiniz zaman satın alabilirsiniz. Sepete ürün eklediniz diye bu ürün ya da ürünleri hemen satın almak zorunda değilsiniz. Sitemizde bir çok içerik bulunmaktadır, birbirinden farklı konulardaki bu içeriklerden beğendiğinizi okumak için Google bazlı arama yapabilirsiniz.

Akıllı Telefon Ne İşe Yarar?

Standart bir cep telefonuna kıyasla akıllı telefonunuzu görüntülü arama yapmak, internette gezinmek, sosyal medya hesaplarınızı yönetmek veya e-posta hesaplarınızı yönetmek için kullanabilirsiniz.

Akıllı Telefonların Hayatımıza Etkileri Nelerdir?

Günde 14 saat akıllı telefon kullanan kişilerin obez olma olasılığı dört kat daha fazladır. Yataktan kalkar kalkmaz insanların %28’i telefonlarına bakıyorlar. Her 10 kişiden 9’u yataktan kalktıktan sonraki ilk yarım saatte telefonuna bakıyor. Telefon kullanımını günde 1,5 saat ile sınırlayanların çok daha sağlıklı oldukları ise tartışmasız bir gerçek.

Cep Telefonu Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırır?

İletişim özgürlüğü, cep telefonlarının hayatımızda sağladığı ilk kolaylıklardan biridir. Sonraki yıllarda teknoloji geliştikçe cep telefonları farklı donanımlar ve özellikler kazandı. Telefona eklenen ilk özellikler arasında fotoğraf çekme, video çekme, e-posta alma ve gönderme sayılabilir.

Akıllı Telefonlar Kanser Yapar mı?

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 2008-2019 yılları arasında hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan toplam 150 deneyden sonra, cep telefonlarının kansere neden olduğuna dair kanıt bulamadığını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu