Moda

Anatomik Ayakkabı Nedir?

Anatomik ayakkabı nedir? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Ayakkabı seçimini doğru yapmak bebek ve çocukların gelişim döneminde çok büyük öneme sahiptir. Özellikle düz tabanlık ve içe basma problemleri olan çocuklar destekleyici ayakkabıya ihtiyaç duyarlar. Anatomik ayakkabılar burada devreye girmektedir. Anatomik ayakkabıların tabanları yumuşak ve esnektir.

Bu yüzden bebekler yürümeye başladıkları andan itibaren bu ayakkabıları giyebilirler. Ayağında düz tabanlık problemi olan yetişkinler için de anatomik ayakkabılar oldukça faydalıdır. Bebeğiniz yürümeye başladığında ne tür ayakkabı almanız gerektiği konusunda kararsızsanız aşağıdaki yazıyı incelemenizi öneririz.

Bebeklerin Ayaklarının Anatomik Yapısı Nasıldır?

Ebeveynlerin en büyük korkusu çocuklarının düz taban olmasıdır. Bu korkunun temelinde ise bebeklerin ayak yapılarının yetişkinlerden farklı olması yatmaktadır. Yeni yürümeye başlayan çocuklarının ayaklarını gören ebeveynlerin bir çoğu kendi ayaklarına benzemediği için çocuklarının ayaklarında bir sorun olduğunu düşünürler.

Oysa neredeyse 5 yaşına kadar tüm çocuklar düz tabandır. Tabanın orta kısmında kavis yoktur ve bu bölüm yağla doludur. Ayrıca dokular da gelişimini tam tamamlamadığından yeterince sıkı değildir. Bu son derece normaldir ve ortada endişelenecek bir durum yoktur.

Ancak bu dönemde seçilecek ayakkabı çocuğun ayaklarının gelişimi için hayati önem taşımaktadır. Sert tabanlı ayakkabılar gelişimi olumsuz yönde etkileyebilirler. Yumuşak ve esnek tabanlı anatomik ayakkabılar hem çocuğun yere doğru basmasını sağlar hem de daha kolay yürümesine yardımcı olur. Sadece dışarıda değil evde de bu tarz ayakkabılar kullanmak gereklidir.

5 yaşından sonra düz tabanlık hala devam ediyorsa bir doktora göstermekte ve gerekiyorsa tedavi almakta fayda vardır.

Anatomik Ayakkabı Nedir?
Anatomik Ayakkabı Nedir?

Çocuklarda İlk 5 Yıl İçin Anatomik Ayakkabı

Anatomik ayakkabılar sık sık ortopedik ayakkabılarla karıştırılmaktadır. Anatomik ayakkabılar, düz tabanlık problemi için önerilen ayakkabı türüdür. Çünkü ayağın şeklini alarak, anatomisine mükemmel şekilde uyum sağlar. Bunun nedeni yumuşak olmasıdır. Çocuk doktorları ilk 5 yıllık dönemde, bu yüzden anatomik ayakkabıların önemine dikkat çekmektedirler.

Çocukların ayaklarının düzgün şekilde gelişmesine fayda sağlayan bu ayakkabıların genel özellikleri şunlardır;

  • Topuğa fazla yük binmesini engeller
  • Çocuğun ayağının eksenini destekler
  • Tabanları oldukça yumuşaktır
  • Tarak kemiğini mükemmel şekilde destekler
  • Ayağın şeklini alır

Ayakkabının üretiminde kullanılan malzemeler nedeniyle, ayağın yerle temas ettiği noktalara etki etmez. Kısacası çocuğunuzun ayaklarının en doğru şekilde gelişmesini istiyorsanız, 5 yaşına kadar anatomik ayakkabıları tercih etmeniz doğru bir karardır.

Anatomik Ayakkabı Nedir?
Anatomik Ayakkabı Nedir?

Yetişkinler İçin Anatomik Ayakkabı Nedir? Kullanımı Nasıl Olmalı?

Anatomik ayakkabıların sırf çocuklar için olduğunu düşünmek yanlıştır. Düz tabanlık sorunu olan yetişkinlerin de mutlaka kullanması gereken bir ayakkabı çeşididir.

Düz tabanlık sadece doğuştan gelen bir rahatsızlık değildir, bazen ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilir. Genellikle tedaviye gerek duyulmayan bir rahatsızlıktır. Ancak bazı durumlarda, özellikle kişinin yaşantısını olumsuz yönde etkilemesi söz konusuysa, tedavi edilmesi gerekebilir. Nedir bu rahatsızlıklar?

  • Çabuk yorulma
  • Denge problemleri
  • Bel, ayak ve baldırda ağrılar

Belirtiler şiddetli değilse ayak tabanını destekleyen, ayağı saran, yükü ayak parmaklarına eşit olarak dağıtan anatomik ayakkabılar kullanılarak sorun çözülebilir. Böylece uzun süre ayakta durmak ya da spor yapmak sorun olmaktan çıkacaktır. Anatomik ayakkabı modellerine göz atmak isterseniz, buraya tıklayarak modelleri inceleyebilirsiniz. 

Anatomik Ayakkabı Nedir?

İlgili yazımızın sonuna geldik. Çocuklarınızın ileride düz taban olmaması için nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Siz de çocuğunuz için anatomik ayakkabı kullanarak daha sağlıklı ayaklara sahip olmalarını sağlayabilirsiniz.

Moda kategorisinde yer alan diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir, onları da incelemenizi tavsiye ederiz. İlginizi çeken bir çok konunun yer aldığı sitemizi sürekli takip ederseniz faydalı bilgiler bulacaksınız. Sitemiz içerikleriyle alakalı daha fazla araştırma yapmak isterseniz Google bazlı yapabilirsiniz.

 

Ortopedik Ayakkabı Mı Anatomik Mi?

Anatomik ayakkabılar, tabanlarının yumuşaklığıyla ön plana çıkarlar. Yumuşak tabanların en büyük avantajı ise zamanla çocuğun ayak şeklini almasıdır. Ortopedik ayakkabı ise, tedavi gereken durumlarda ortopedistler tarafından tavsiye edilir ve kişiye özel olarak yapılır.

Ortopedik Ayakkabıyı Kimler Giyer?

Ayak ve parmaklarından ciddi olarak yaralanmış olanlar.
Ayak ve parmaklarında deformasyon olan kişiler.
Aşırı geniş bunyona sahip kişiler.
Ayakları etkileyen nörolojik bir hastalığı olanlar.
Ayağında açık yara bulunanlar.

Anatomik ve Ortopedik Arasındaki Fark Nedir?

Anatomik ayakkabılar, tabanlarının yumuşaklığıyla ön plana çıkarlar. Kişinin ayağının şeklini alırlar ve basış noktalarını değiştirmezler. Ortopedik ayakkabılar ise tam tersidir.

Çocuk Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Çocuk ayakkabısının tabanı esnek ve yumuşak olmalıdır. Böylece ayağı en iyi şekilde kavrar ve kaymaya neden olmadığı için düşmeyi engeller. Anatomik ayakkabılar hafif oldukları için çocukların çabuk yorulmasına neden olmazlar. Okula başlayana kadar çocukların ayaklarının rahatlığı ön planda olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu