Sağlık

Ayak Masaj Aleti Faydaları

Ayak masaj aleti faydaları yazımızda bu konuyu detaylarıyla açıklamaya çalışacağız. Yoğun iş temposu içinde olan veya yoğun eğitim öğretim süreci içinde olan kişiler aynı zamanda ev işleri, çocuk bakımı gibi vücut üzerinde psikolojik ve bedensel yorgunluk etkisi bırakan uğraşlarda bulunabilirler; gün içindeki iş yükü stresi, çalışma hayatından kaynaklanan stres birikmesi, bedensel yorgunluk şeklinde yoğun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu gibi durumlarda bedensel ve ruhsal rahatlama ihtiyacı doğar. Bu ihtiyaç, ruhsal rahatlama ve bedensel iyiye dönüşüm için yapılması gereken bir takım uygulamalar vardır. Bu uygulamalarla stres altındaki kişi; hem bedensel hem de ruhsal açıdan rahatlayarak kendini zorlu hayat temposuna ayak uydurmaya hazır hisseder. Bahsettiğimiz bu uygulamalardan en basit olanlarından biri ayak masajıdır.

Ayak Masaj Aleti Faydaları
Ayak Masaj Aleti Faydaları

Ayak masajı gerçekten önerilen ve olumlu sonuç verdiği tespit edilmiş bir masajdır.  Özellikle ayaklarımız, vücudumuzdaki bütün sistemleri harekete geçirecek refleks noktalarına sahiptir. Kişisel olarak rahatlama ve yorgunluğun azaltılması sonuçlarının yanı sıra çok enteresan bir sonuca daha varılmıştır; ayaklarımızın altındaki refleks noktaları, vücut ağrısına iyi gelmektedir. Ayak masajı; ayaklarımızı ve bacaklarımızı  rahatlatmasının yanı sıra boyun ağrısı, eklem ağrıları, sırt ağrısı, omurga ağrısı, dolaşım sistemi ve boşaltım sistemi sorunları gibi birçok olumsuz vücut reaksiyonuna olumlu şekilde etki edecek bir masaj türüdür.

Refleksoloji Nedir?

Halk arasında ayak masajı olarak adlandırılan aslında refleksolojidir. Vücudun kendi kendini tedavi etmesi ve iyileştirme fonksiyonunu ortaya çıkarmaya yarayan el, ayak ve kulak refleksoloji uygulamaları özel masaj teknikleriyle uygulanmaktadır.  Uygulama yapılmadan önce alanında uzman hekimler rahatsızlığı olan kişilerin genel sağlık durumunu değerlendirirler. Buna uygun olarak da el, ayak veya kulak refleksoloji masaj uygulaması tercih edilmektedir.

Kişilerin ihtiyaçlarına göre planlanan masaj uygulamaları bazı durumlarda farmakolojik tedavilere destek olmak amacıyla da tercih edilmektedir. Tıbbı tedavilerin yanında fizik tedavi ve rehabilitasyona destek olan refleksoloji masajları hem ağrıların azalmasına hem de egzersizlerin çok daha kolay yapılmasına imkan sağlamaktadır.


Refleksoloji uygulamaları çoğunlukla ayak üzerine yapılmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri ayaklarımızdan çok fazla sinir geçmesidir; akciğer, karaciğer ve beyin gibi iç organların, iskelet ve kas sisteminin, hatta endokrin bezlerinin sinir uçlarının ayakların farklı bölümlerinde yer aldığı bilinmektedir.

Her Yaş Grubuna Refleksoloji

Her yaş grubuna uygulanabilen refleksoloji yalnızca hastalıkların tedavisinde değil sağlığını korumak isteyen kişilere de uygulanmaktadır. Bununla birlikte hamileliğinin ilk üç ayı içinde bulunan anne adaylarına, kan damarlarında pıhtı olduğu tespit edilmiş kişilere, kalp krizi riski bulunan kişilere, enfeksiyon ve ateş görülen hastalara refleksoloji masaj uygulamaları uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Yoğun ve yorucu bir günün ardından akşam eve geldiğinizde dinlenmek ve rahatlamak istemeniz oldukça doğal. Refleksoloji yaptırma imkanınız olmadığı için işte bu aşamada ayak masaj aleti devreye girecek.  Ayaklarınıza titreşimli masaj uygulayarak tüm yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olacak.

Ayak Masaj Aleti Faydaları

Modeline ve özelliklerine göre ayak masaj aleti kullanımı değişse de titreşim özelliği ve basınçlı su etkisi ile ayaklarınıza masaj yapan aletler, kaslarınızı rahatlatıyor. Su püskürtmeli, hava kabarcıklı, ıslak ya da kuru olarak kullanabileceğiniz ayak masaj aleti ayaklarınıza masaj yaparak günün yorgunluğunu üzerinizden atmanıza yardımcı oluyor. Su ile kullanıldığı takdirde suyun içine ilave edebileceğiniz okyanus tuzu veya benzeri bir tuz sayesinde ekstra rahatlatma sağlayarak canlanmanıza yardımcı olur.

Ayak Masaj Aleti Faydaları
Ayak Masaj Aleti Faydaları

Titreşimli masajı sayesinde ayaklarımızda bulunan sinir sistemlerini uyaran ayak masaj aleti kan dolaşımını hızlandırma özelliğine sahip. Tabi ki refleksoloji masajının yerini tutması mümkün değil ama her an kullanabiliyor olmamız büyük avantaj. Bazen gün içinde yorulduğunuzu veya stres yüklendiğinizi hissedersiniz. İşte bu anlarda eve gittiğinizde ayak masaj aletiyle günün bütün stresini atacağınızı düşünmeniz bile kısa süreyle size enerji sağlayacaktır.

Ayak masaj aleti faydaları yazımızın sonuna geldik. Ayak masajının ne kadar önemli olduğunu, uzmanlar tarafından tıbbi tedaviye destek amaçlı bile kullanıldığından bahsettik. Ancak her zaman refleksoloji yaptırma imkanımız olmadığından vücudumuzun bütün sinirlerini gevşetmek için ayak masaj aleti kullanmak mantıklı bir çözüm olacaktır. Sağlık kategorimizin son yazısı olan Aralıklı Oruç Diyet Listesi ise sağlıklı bir şekilde fazla kilolarından kurtulmak isteyenlere yönelik bilgilendirici bir yazıdır. Sitemiz içeriklerine Google bazlı yapacağınız aramayla da ulaşabilirsiniz.

 

Ayak Masaj Aleti İşe Yarıyor Mu?

Ayak masajı aleti, ayaklarımızın altında bulunan sinirleri tetiklediği için bütün vücudumuzun gevşemesini ve rahatlamamızı sağlar.

Ayak Altı Masajı Ne İşe Yarar?

Refleksolojinin amacı vücutta sıkışmış durumda bulunan negatif enerjinin bu noktalara uygulanan masajla vücuttan atılmasını sağlamaktır. Ayak masajı sayesinde hem negatif enerjiden hem de mevcut ağrılardan kurtulabiliriz. Baş ağrısından kurtulmanın etkili bir yolu ayak masajıdır.

Ayak Masajı Ne Demek?

Ayak masajı, vücudumuzda bulunan tüm bölgelere, organlara ve sistemlere denk gelen refleks – uyarı noktalarına el ve parmak teknikleri ile baskı, uyarma ve ovma  olarak uygulanır. Ayak parmaklarından başlayarak ayak bileklerine kadar olan bölgede bulunan tüm refleks noktalarına baskı yapılarak uygulanır.

Masaj Aletini Kimler Kullanamaz?

Damar tıkanıklığı, deri enfeksiyonu, kırık tespit edilen hastalar, kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler veya kanser tespit edilen hastalarda masaj uygulanmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu