Yaşam

Az Su İçmek Şişmanlatıyor

Az su içmek şişmanlatıyor dendiğini duyduğunuzda panik olanlardansanız, yeterince su içmiyorsunuz demektir. Özellikle yaz aylarında, terleme ile kaybedilen sıvı ihtiyacını gidermek için, su yerine kahve, çay, gazlı ve asitli içecekler tüketiliyor. Oysa bunlar suyun yerini tutmazlar. Daha da kötüsü bu içeceklerin asitli ve bol şekerli olanları vücuda faydadan çok zarar getiriyor.

Az Su İçmek Şişmanlatıyor
Az Su İçmek Şişmanlatıyor

Günlük 200 Kalori Fazla Alınıyor

Yapılan araştırmalara göre, su yerine tercih edilen içecekler, günlük ortalama 200 kalori fazla almaya neden oluyor. Yıl bazına vurulduğunda, ortalama 10 kiloluk bir fazlalık anlamına geliyor ki, oldukça fazla bir rakam.

Ayrıca yeterli miktarda su tüketilmediğinde, metabolizma yavaşlıyor ve bu da kilo artışına neden oluyor.

Eğer vücudun ihtiyacı olan su miktarı karşılanmazsa, aşağıdaki sorunlar baş gösterebiliyor.


1- Eğer yeterli derecede su içilmezse, sindirim enzimlerinin, bağırsakların çalışması yavaşlıyor ve bu da kilo alınmasına neden oluyor.

2- Kabızlık baş gösteriyor.

3- Tükettiğimiz suyun yaklaşık %75’ini beyin kullanıyor. Yeterli miktarda su tüketilmezse baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği ve unutkanlık gibi sorunlar ortaya çıkıyor.

4- Beyin enerji üretilmesi talimatını veremiyor ve yorgunluk baş gösteriyor. Artan yorgunluk da beraberinde stres, sıkıntı gibi olumsuz duyguları getiriyor.

5- Terleme ile vücuttaki zararlı toksinler atılıyor. Eğer yeterli derecede su alınmazsa, terleme yavaşlayacak ve bu toksinler atılamayacaktır.

6- Kaslarda biriken laktik asit vücuttan atılamıyor. Bunun neticesinde kas ağrıları meydana geliyor.

7- Kalp çarpıntıları meydana gelebiliyor.

8- Cilt kurulukları ve bunun sonucunda erken yaşlanma belirtileri oluşabiliyor.

Sabahları En Az 2 Bardak Su İçilmeli

Sabahları yataktan kalkar kalkmaz, kahvaltıdan önce 2 bardak su içilmelidir. Aynı zamanda yemeklerden önce birer bardak ve gece yatmadan önce de 2 bardak su tüketilmesi önerilmektedir.

Az Su İçmek Şişmanlatıyor
Az Su İçmek Şişmanlatıyor

İdrar Rengi Berraklaşıyor

Günlük yeterli miktarda su alan kişilerde, idrar rengi açık sarı ya da berrak olur. Günde ortalama 3-4 saatte bir idrara çıkılması da vücudun yeterli miktarda su aldığının işaretidir.

Kısacası az su içmek şişmanlatıyor demek yetersizdir. Bu durum vücuda kilo almak dışında da zarar verebileceğinden, bundan korunmak ve sağlıklı bir hayat sürebilmek için kış mevsiminde günde ortalama 1.5 litre, yaz mevsiminde günde ortalama 2.5 litre su içilmelidir.

Çok Az Su İçersek Ne Olur?

Sindirim sisteminin çalışması yavaşlar kabızlık oluşur, yorgunluk, baş ağrısı, unutkanlık oluşabilir. Toksinler ve laktik asitler vücuttan atılamaz. Ayrıca cilt kuruluğu, kas ağrıları, kalp çarpıntısı ve erken yaşlanma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Günde 3 Litre Su İçmek Zayıflatır mı?

Hayır zayıflatmaz. Az su içmek şişmanlatır, çok su içmek ise zarar verir. Her şeyde olduğu gibi su içmeyi de abartmamak gerekir. Vücudun ihtiyacı olandan daha fazla su içilirse hiponatremi ve su zehirlenmesi oluşabilir.

Her Gün Su İçmek Zayıflatır mı?

Su içmek sindirim sistemini çalıştırdığı için kilo vermeye yardımcı olabilir. Ancak su içerek kilo verilir diyemeyiz. 

3 Gün Boyunca Sadece Su İçersek Ne Olur?

Çalışan bir kişiyseniz bunu tavsiye etmiyoruz. Baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Ancak çalışmıyorsanız 3 gün boyunca sadece su içerseniz, su orucu tutmuş olursunuz. Su orucu, 3- 7 gün arasında tutulur. Daha uzun süre tutarsanız vücudunuza zarar verirsiniz. Bu oruç sırasında, akciğerleriniz ve böbrekleriniz temizlenir. Vücudunuzdaki ödem ve zararlı maddeler dışarı atılır. Ayrıca kilo verirsiniz.

Az su içmek şişmanlatıyor yazımızın sonuna geldik. Hayati bir ihtiyaç olan su içmek hakkında bilmeniz gerekenleri paylaştığımız yazımızda az su içmenin nelere neden olacağını detaylarıyla açıkladık. Sağlık için su içmekten vazgeçmeyin, su içmek için susamayı beklmeyin. 

Yaşam kategorimizin son yazısı olan PTT Personel Alımı 2022 Başvuru Şartları yazımızda çok rağbet gören PTT iş alımı hakkında gerekli tüm bilgileri sizlerle paylaştık. Eğer siz de PTT’ye başvurmak istiyorsanız şartları sağlayıp sağlamadığınızı görmek için yazımızı okuyabilirsiniz. Sitemiz içeriklerine daha kolay ulaşmak isterseniz Google bazlı arama yapabilirsiniz.

 

Sadece Su İçerek 1 Haftada Kaç Kilo Verilir?

Herhangi bir kaçak yapmazsanız ve sadece su içerseniz 1 haftada yaklaşık 7 kilo verebilirsiniz. Ancak bu yöntem çalışanlara önerilmemektedir çünkü baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğüne neden olabilmektedir.

10 Bardak Su Kaç Litredir?

Bu bardağın ölçüsüne göre değişir. Ancak 200 ml’lik klasik su bardağı kullanıyorsanız 10 bardak su 2 litredir.

Zayıflamak İçin Günde Kaç Litre Su İçmek Gerekir?

Yapılan araştırmalar az su içen kişilerin içtikleri su miktarını 1 litrenin üzerine çıkarttıklarında kilo verdiklerini, vücutlarındaki yağ oranının azaldığını ve bel çevrelerinde incelme olduğunu göstermiştir.

Su İçmek Tartıda Fazla Gösterir mi?

Ağırlığımız gün içinde değişmektedir. Yediğimiz ve içtiğimiz her şey sindirilmediyse yaklaşık 500 gr – 1 kg arasında tartıya yansır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu