Sağlık

Bamya Tohumu Faydaları Nelerdir?

Bamya tohumu faydaları nelerdir? Sizinle paylaşacağız ancak öncesinde biraz bamya hakkında bilgi verelim istiyoruz. Güney Asya ve Afrika gibi sıcak ve tropikal iklimlerin hakim olduğu yerlerde yetiştirilen bamya, yenilebilir tohumları sayesinde dünyada tanınan bir besindir. Bazı insanların çekici bulmadığı tüylü ve sümüksü bir yapıya sahip olan bamya, yaygın tüketilen bir besin olmasa da zengin içeriği ve faydalarıyla ön plana çıkmaktadır.

Bamya Tohumu Faydaları Nelerdir?

Günümüzde, halk arasında adı oldukça sık kullanılmaya başlayan ve bamya bitkisinin içindeki tohumlardan elde edilen bamya tohumu, lif açısından zengindir. Bamya çekirdekleri temizlendikten sonra, kurutulur, bu şekilde aktar veya bitkisel ürün satan yerlerde bulunabilir. Bunun yanında vücuda ciddi faydaları bulunan bamya tohumu, içeriğindeki demir, kalsiyum, K, B ve C vitamini ve folik asit sayesinde vücudumuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Son zamanların çok merak edilen besini olan bamya tohumu; kolesterol, diyabet, akciğer, eklem ağrıları ve astıma kadar birçok hastalığa fayda sağlar. Bamya tohumu, besin değeri yüksek olduğu için antioksidan bir gıda olarak  da bilinmektedir. Bamya tohumu faydaları nelerdir sorusunun cevabı aşağıdaki gibi açıklanabilir;

Bağışıklık Sistemi Artık Daha Güçlü!

Sağlıklı beslenme konusunda büyük katkıları bulunan bamya tohumu, diğer besinlere kıyasla vitamin açısından çok zengindir. Bir günlük vitamin ihtiyacının ciddi kısmını karşılayan bamya tohumu, folat, magnezyum, A, B6, C ve K vitaminleri içerir. Aynı zamanda beyin hücrelerimizin canlı kalması ve yenilenmesine katkı sağlayan bamya tohumu, içeriğinde bulunan B vitamini sayesinde unutkanlığı önlemede de etkili olmaktadır. Bamya tohumu, vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı savaşmada önemli rol oynar.

Kolesterolü Dengeler : Vücut fonksiyonları açısından önemli role sahip olan kolesterol, yüksek olduğu zaman kalbi etkileyerek kan akış seyrini bozabilir. Kolesterol düşürücü besinler kategorisinde yer alan bamya tohumu, sindirim sırasında vücut tarafından emilmek yerine kolay dışarı atılmasını sağlayan kalın jel benzeri bir madde içerir. Böylece bamya tohumu, kolesterolü düşürme konusunda yardımcı bir rol üstlenmiş olur.

Bamya Tohumu Göz Sağlığına Etki Eder : Göz sağlığı açısından gün içinde tüketilen besinler oldukça önemlidir. Bamya tohumu bazı ülkelerde göz sağlığını iyileştirmede kullanılır. İçindeki A vitamini ve beta-karoten sayesinde gözden kaynaklanan hastalıkları önleyerek retinayı koruma konusunda önemli bir rol oynamaktadır.

Kansere Karşı Bağışıklığı Güçlendirir : Çağımızda en sık rastlanan hastalıklar arasında yer alan kansere karşı, vücudun bağışıklık sistemini güçlü tutar ve kanser hücrelerinin oluşumunu önlemede etkili olur. Bamyada kanser hücrelerinin etrafa yayılmasını engelleyen lektin adıyla bilinen bir protein vardır. Bağışıklık sistemi için çok faydalı olan bamya tohumu zararlı hücrelerin vücuda girmesini önleyerek kanser hücrelerinin  yayılmasını engeller.

Gerginliği ve Stresi Önler : Bamya aynı zamanda beyin sağlığı için çok önemli olan B vitamini içerir. Beyin hücrelerinin yenilenmesi ve sağlıklı bir şekilde çalışması için bamya tohumu tüketmek etkili olur. Unutkanlık ve konsantrasyon eksikliği çeken kişiler tükettikleri takdirde bu durumun önüne geçebilirler. Uykusuzluk ve stres sorunu yaşayanlar da beslenme listesine ekleyebilir. Bu etkilerinden dolayı bamya tohumu tüketen kişilerde stres ve gerginlik daha az görülür.

Bağırsakları Temizler Ve Kilo Verme Etkilidir : Kilo vermek veya zayıflamak isteyenlerin besinlerden yararlanmaları gerekir. Bağırsakları rahatlatma konusunda çok etkili olduğundan metabolizma hızını artırır. Aynı zamanda kabızlık ve bağırsak tembelliği sorunları yaşamanıza da engel olur. Lifli yapısından dolayı tokluk hissi veren bamya tohumu, tüketildiğinde hızlı kilo vermede etkili olduğu bilinir. Tok tutmasının yanında ayrıca düşük kalorili olan bamya tohumu sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

Eklem ve Diz Ağrılarına Bitkisel Çözüm : Bamya tohumu, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin bir besin çeşididir. Özellikle içeriğinde bulunan K vitamini ile kemik sağlığı sorunlarının iyileşmesinde ve kemiklerin yenilenmesinde etkilidir. Düzenli tüketildiğinde, osteoporoz ve kemik hastalıklarının oluşma riskini azaltarak kemik sağlığını korur.

Karaciğer Sağlığını Korur : İçerdiği vitaminler sayesinde vücudun yapım olaylarında çok etkili olan bamya tohumu, karaciğeri koruyarak iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Özellikle bitkisel çözüm arayanlar tükettikleri zaman nikotinden kaynaklanan hasarlar nedeniyle oluşan karaciğer hastalıklarını önler.

Diyabet Dostu : Geleneksel tedavi yöntemi olarak kullanılan bamya tohumu, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son zamanların merak edilen bir besinidir. Diyabet tedavisinde de etkilidir, bu çalışmalarla desteklense de bu çalışmalar henüz kesin bir sonuç vermemektedir. Bamya tohumları antioksidan içeriği ile insülin direncini azaltma konusunda yardımcı olur ve kan şekerini düzenler.

Astıma Doğal Çözüm : Bamya çekirdekleri sayesinde elde edilen tohumlar toz haline getirilerek bal ve zeytinyağı eklenir. Macun kıvamına gelen bu karışım tüketildiği zaman bronşit ve astımı engellemede etkilidir.

Bamya Tohumu Nasıl Tüketilmelidir?

Bamyanın içinde bulunan küçük çekirdekler bamya tohumu olarak da adlandırılmaktadır. Bamya tohumunu direkt olarak yenebildiği gibi ezilerek toz haline getirilip gıdalarla da tüketilebilir. Bamya tohumlarını öğüterek toz haline getirdiğiniz zaman üzerine sıcak su ekleyip, demleyerek çay gibi içebilirsiniz. Aynı zamanda yoğurt vb. ürünlerle birlikte tüketebilirsiniz. Bununla birlikte 8 – 10 adet bamyayı oda sıcaklığındaki bir süre suyun içinde bekleterek, bu suyu içebilirsiniz.

Bamya tohumu tüketmenin bilinen bir zararı olmasa da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Alerjik bünyesi olanlar, kronik rahatsızlığı olanlar, özel beslenme programı uygulaması gerekenler, düzenli ilaç kullananlar ve hamilelik döneminde olan anne adaylarının mutlaka alanında uzman doktora danışmaları gerekir.

Bamya Tohumunun Zararları Nelerdir?

Birçok sebzede yer alan yüksek lif ve antioksidan içeriği bamya tohumunda da bolca vardır. Bunun için bamya tohumunun pek çok yararı olduğu bilinir. Ancak aşırı olarak bamya tohumunu tüketmek bazı kişilerde olumsuz etkilere neden olabilir.

Bamya tohumunun 5 yan etkisi;

Belirli meyvelerde yer alan fruktoz moleküllerinin bir çeşidi olan polimer (fruktanlar) bamya tohumunda yüksek miktarda vardır. Fruktanlar, irritabl bağırsak sendromlu olan kişilerde bağırsak problemlerini çoğaltabilen bir karbonhidrat türüdür.

Bamya yüksek miktarda oksalat içerir. Böbrek taşı oluşumunda ana faktör kalsiyum oksalattır. Oksalat oranı yüksek gıdalar, bazı kişilerde böbrek taşı oluşma riskini artırabilir.

Yapılan araştırmalar sonucunda, bamyanın şeker hastalığı tedavisinde kullanılan bir ilaç türünün emilimini engelleyebileceği belirlenmiş. Tip 2 diyabetli kişilerin asidik idrara sahip olma eğilimi daha fazladır, bu da tüketiminin aşırı olması halinde böbrek taşı riskini artırmaktadır.

K vitamini kanın pıhtılaşmasında yardımcıdır ve bamyanın yüksek K vitamini içeriği, Coumadin (warfarin) tarzı kan inceltici ilaçlarla etkileşime girebilir. Kan sulandırıcı kullanan kişilerin daha dikkatli olmaları ve bamyayı beslenmelerine dahil etmeden önce doktora danışmaları gerekir.

Nadir de olsa bazı kişilerin bamya alerjisi ya da hassasiyeti olabilir. Belirtileri; kaşıntı, nefes almada zorluk, ağız içinde veya çevresinde karıncalanma ve burun tıkanıklığı şeklinde gelişebilir.

Bamya tohumu faydaları nelerdir? Yazımızın sonuna geldik. Halk arasında her derde deva denilen tarzda bir besin olan bamya hakkında bilgiler vermeye çalıştık. İlaç kullanmak yerine bitkisel çözüm ile sağlıklı olmaya çalışanlar için bulunmaz nimet diyebiliriz. Ama her zaman olduğu gibi aşırıya kaçmamak gerekiyor ve uyarılara dikkat ederek kullanılmasında fayda var. Bazı durumlarda kullanmadan önce doktora danışmanız çok daha doğru olacaktır. Sağlık kategorimizin son yazısı olan Tuz Lambası Faydaları Nelerdir? Yazımızda ortama negatif iyon yayarak daha sağlıklı bir ortamda yaşamamızı sağlayan tuz lambaları hakkında bilgi verdik. Aynı zamanda yumuşak ışığıyla dekoratif süs eşyası olarak da tercih edilen tuz lambalarını hayatınızdan çıkarmak istemeyeceksiniz. Sitemiz içeriklerine Google bazlı arama ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Eklem Ağrıları İçin Bamya Tohumu Nasıl Kullanılır?

Sıvı kaybı, menisküs, kireçlenme, eklem ağrısı, gibi diz problemlerine faydalı olmaktadır. Diz ağrısı yaşayan kişilerin tohumu suyun içinde bekleterek içmesi ya da kür olarak uygulaması önerilmektedir.

Bamya Tohumu Günde Kaç Tane Yutulur?

Bamya tohumunun 11 adet olarak tüketilmesi önerilmektedir. Günlük tüketim miktarı daha fazla olmaması gerekir. Her gün düzenli şekilde tüketilmeye devam edilmeli ve aksatmamaya dikkat edilmelidir.

Bamya Tohumu Kimler Kullanamaz?

Kronik rahatsızlığı olan kişiler, düzenli ilaç kullanmak durumunda olan kişiler, beslenme programı takip etmek durumunda olan kişiler,  kadınlarda hamilelik ve doğum sonrası dönemde bamya tohumu tüketimi önerilmez.

Bamya Suyu Ne Kadar Süre Kullanılır?

Şeker hastalarının, 15 gün boyunca düzenli bamya suyu tüketmesi halinde yüksek şeker oranını düşürmesi olasıdır. 15 günün sonunda bamya suyu içilmesine ara verilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu