Anne Çocuk

Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek arabası alırken nelere dikkat edilmeli? Birlikte detayları inceleyelim. Bebek arabası deyip geçmeyin, o kadar çok dikkat edilmesi gereken nokta var ki okurken şaşıracaksınız. Bebek arabası, diğer adıyla puset almaya gitmeden önce bu yazıyı okumanızda fayda var.

Aslına bakarsanız herkesin bebek arabasından beklentisi farklı olacaktır. Çünkü oturduğunuz evin asansörlü olup olması, arabanız olup olmaması bile tercihlerinizi etkileyecek unsurlar.  Hatta yaşadığınız şehirde kaldırımların uygunluğuna göre değişebilir tercihiniz. Bildiğiniz gibi ülkemizde kaldırımlarımız ne yazık ki engelli yaşama uygun olmadığı için siz de bebek arabasını kullanırken bu zorluğu yaşayacaksınızdır.

Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Genel olarak dikkat edilmesi gereken hususları sıralamak gerekirse;

Hafif olması; İlk günlerde en ağır puseti bile itmek kolay olacaktır, ne de olsa bebeğiniz henüz kuş kadar. Ancak bebeğiniz kilo almaya başladık durum değişmeye başlayacak. Puseti kullandığınız dönemin büyük bir çoğunda 10 kilodan daha fazla olacak. Puseti bebeğiniz yürüyene kadar kullanacağınızı düşünmeyin, en az üç yaşına gelene kadar kullanacağınızı düşünürseniz ağırlık hesabını iyi yapmakta fayda var.  Pusetin ağırlığına bir de 10-15 kilo civarında bebeğinizi eklerseniz toplam kiloyu siz hesap edin J

Dengeli olması; Bazen yapmış olduğunuz tercih hatalı olduğu için yeni bir bebek arabası almak zorunda kalabilirsiniz.  Hafif, kolay katlanıyor, tek elle sürülebiliyor diye tercih ettiğiniz pusetin başka sorunları olabilir. Hafif ve üç tekerlekli bazı modellerde denge problemi yaşanabiliyor. Bebeğiniz içindeyken bile devrilme ihtimali olduğunu göz önünde bulundurarak iyice araştırma yapmadan bu tip pusetleri hemen almayın.


Kolay sürülmesi; Büyük tekerleklere sahip modellerin sürümü daha kolay oluyor. Öte yandan kaldırımlarda araba, çöp kutusu, motosiklet, ağaç, masa gibi şeylerle engeller olduğu zaman küçük tekerlekleri yönetmek daha kolay olabilir. Yaşadığınız yere ve puseti çoğunlukla kullanacağınız zemine göre bu durum değişir. Bebeğinizle kaldırımı geniş olan yerlerde, sahil yollarında sık sık ve uzun yürüyüşlere çıkacaksanız ya da büyük alışveriş merkezi gibi geniş mekanlarda bolca vakit geçirecekseniz büyük tekerlekli bebek arabaları sizi rahat ettirir. Sürekli kalabalık kaldırımlarda kullanacaksanız, kolayca manevra yapabileceğiniz şemsiye türü küçük bir puset belki de sizin için en iyisidir.

Kolay tutulması; İki itme kolu olan pusetler, ki genelde şemsiye türü katlanan modeller bu şekilde oluyor, çift saplı olmasından dolayı elindeki poşeti veya çantayı asmak için avantajlı olabiliyor. Öte yandan tek elle bu tip pusetleri itmek oldukça zor oluyor, puset sürekli bir yöne kayıyor. Annelerin elleri ne yazık ki sürekli dolu oluyor, ikinci bir çocuk, çanta, telefon vs. O yüzden tek itme kolu olan modeller biraz daha kullanışlı olabilir. Tabi onların da kendine göre kullanım zorlukları var.

Kolay katlanması;  Bu en önemli unsurlardan biridir. Hatta o kadar ki kolay katlanmayan bebek arabasının üretimi yasaklanmalı J Tek elle katlanma imkanı gerçekten hayatı kolaylaştırıyor, örneğin bebeğinizle tek başınıza otobüse veya taksiye binecekseniz yardım edecek birini bulamayabilirsiniz.

Bagaja kolay sığması; Arabanız varsa en önemli detaylardan biri de budur. Eğer katlandığı zaman bagajınıza sığmayacak kadar fazla yer kaplıyorsa ciddi bir sorunla karşı karşıyasınız demektir.

Kumaşı kolay takılıp çıkarılması; Annelerin en büyük sorunlarından biri bebek arabasının terletmesi. Aslına bakarsanız bebek arabasının terletmesinden ziyade kolay temizlenmesi de çok önemli. Kolay çıkarılıp takılması ve kolay yıkanması önemli bir detay çünkü bebek arabasının ne kadar kirlenebileceğini hayal bile edemezsiniz.

Sepetinin büyük ve kolay erişilebilir olması; Bir puseti hiçbir zaman sadece puset olarak kullanmayacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Aynı zamanda bir alışveriş arabası, veya ayaklı gardrop fonksiyonu da olan bir şeydir. O sepete sadece bebeğinizin bakım çantasını veya battaniyesini koymayacaksınız. Hava ısındığı zaman elinizde taşımak istemediğiniz kabanları, büyük çocuğunuzun oyuncağını, marketten aldığınız mamayı ve şu anda aklınıza gelmeyecek her şeyi oraya yerleştireceksiniz. Bu yüzden sepetinin yeterince büyük ve sağlam olması çok önemli.

Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek arabası almak için alışverişe giderken yukarıdaki sekiz maddeyi göz önünde bulundurmanız daha sonradan yaşayacağınız pişmanlıkları önlemeye yardımcı olacaktır. Tabi ki bu özelliklerin hepsini bir arada bulmanız belki mümkün olmayacaktır ama artı ve eksileri hesap ederek karar verebilirsiniz. Bir de bunların dışında çift yönlü kullanım da olmazsa olmaz değil ama anneler tarafından tercih edilebiliyor.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken özellik yaygın servis imkanı olup olmadığı. Bazen parça değişimi gerektiğinde çok uzun süre bekletebiliyorlar, bu süreçte bebek arabası olmadan zorlanabilirsiniz. Yaşadığınız yere yakın erişebileceğiniz bir servis noktası olması da önemli.

Bebek arabası alırken nelere dikkat edilmeli? Yazımızın sonuna geldik. Bebek arabası alırken de dikkat etmeniz gereken bir çok detay olduğu siz de fark etmişsinizdir. Aldığınız puseti yaklaşık 3-4 sene kullanacağınız için verdiğiniz paraya değecek, kullanışlı ve bebeğinizin rahat edeceği bir model olmasına özen göstermelisiniz. Belki de ikinci çocuğunuzda bile kullanabilirsiniz o yüzden ucuz olsun derken 2-3 tane bebek arabası almak zorunda kalabilirsiniz. Bizim yazdıklarımız size karar verme aşamasında fikir verebilir ama son kararı vermeden önce bebek arabası kullanan arkadaşlarınızdan da kullanım kolaylığı, dayanıklılığı hakkında bilgi almanız faydalı olacaktır.

Anne Çocuk kategorimizin son yazısı olan Bebek Telsizi Nasıl Kullanılır? Yazımızda da bebeklerin odasında kullanılan telsizler hakkında aydınlatıcı bilgiler paylaştık. Bebek telsizlerinin faydaları olduğu kadar tehlikeleri de olduğunu belirttik. Bebek telsizi almayı düşünüyorsanız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Google bazlı arama yaparak sitemiz içerikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

Travel Sistem Bebek Arabası Kullanışlı Mı?

Travel sistem bebek arabası modelleri, birbirinden kullanışlı özellikleri sayesinde birçok ailenin tercihi olmaktadır. Bebek doğduğu andan itibaren, 15 kilograma ulaşıncaya kadar kullanılabilen travel sistem bebek arabası modelleri, çok fonksiyonlu yapısı ve pratik kullanımlı yapısıyla ailelere büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Baston Bebek Arabası Gerekli Mi?

Baston tipi bebek arabaları tek elle rahatlıkla sürülebilen ürünlerdir. Eğer bebeğinizle kısa gezintilere çıkıyorsanız kendinizi fazla zorlamadan baston tipi bebek arabalarını kullanabilirsiniz.

Yenidoğan Bebek Bebek Arabasına Bindirilir Mi?

Doğumdan itibaren kullanabilmek istiyorsanız yeni doğan bebeğinizi rahatlıkla taşıyabilecek, hassas vücuduna uygun ve tamamen yatık pozisyona getirilebilen veya  ana kucağı monte edilebilen bebek arabaları modellerini tercih etmeniz gerekir.

Bebekler Ne Zaman Bebek Arabasına Biner?

Bu süre bebekten bebeğe değişse de genel olarak, ortalama doğumdan 3 ay sonra bebekler ilk defa oturtulmaya başlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu