Anne Çocuk

Bebek Telsizi Nasıl Kullanılır?

Bebek telsizi nasıl kullanılır? Şeklinde anne babalar tarafından sürekli sorulan sorulardan biridir. Telsiz ne işe yarar diye düşünenler olabilir. Doğacak olan ilk bebeğiniz ise ve bebeğiniz için alışverişe çıkıyorsanız bu yazımız size bebek telsizleri hakkında fikir verecektir. Çünkü her açıdan değerlendirip artılarını ve eksilerini belirteceğiz.

Bebek telsizleri bebeğinizin odasından diğer odalara sesleri ve bazen de görüntüleri iletmek amacıyla kullanılır. Böylece evin herhangi bir yerinde olduğunuzda bebeğinize göz kulak olabilirsiniz. Telsizlerin iki parçası vardır; iletici ve alıcı. Bebeklerin geceleyin beslenme, alt değiştirme ve sizi yanında isteme durumlarında faydalı olurlar. Gündüz uykuları için de oldukça işe yarar. Siz başka bir odada bir işle ilgilendiğiniz sırada uyandıklarını ve sizi çağırdıklarını anlayabilirsiniz.

Bebek Telsizi Nasıl Kullanılır?
Bebek Telsizi Nasıl Kullanılır?

Bebek telsizi, çoğu ailenin sahip olduğu bir bebek güvenlik ürünüdür. Ancak kullanımı tahmin edildiği kadar kolay değildir, zorluk yaşayan birçok aile var. Bunun nedenlerinin başında bebek telsizi ile yaşanabilecek tehlikeler yer alıyor. Evet, doğru okudunuz! Güvenlik amacıyla alınan ürünlerde de tehlikeli durumlar yaşanabiliyor. Bu nedenle aldığımız her ürünü güvenli bir şekilde kullanmak için gerekli tedbirleri almamız gerekir. Bu yazımızda bebek telsizi nasıl kullanılır sorusuna yanıt veriyoruz. Ayrıca bebek telsizi kullanmanın faydaları da oldukça fazla, onları da sizinle paylaşacağız.

Bebek Telsizi Çeşitleri

Bebek telsizlerinin güvenli kullanım konusuna geçmeden önce telsiz çeşitlerine ve telsizleri alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine göz atalım.

Analog veya dijital: Analog telsizler genelde daha uygun fiyatlıdır ama ses kalitesi dijital modeller kadar iyi değildir. Analog modeller sinyalleri radyo dalgaları gibi iletilirler, bu da herhangi birinin sinyali duyabileceği anlamına gelir. Dijital modeller ise sesi dataya dönüştürürler, bu da başkalarının istemeden de olsa sizi dinlemelerini önlemiş olur.

Audio veya video: Bebeğiniz uyurken izlemek de istiyor musunuz yoksa uyandığında ya da seslendiğinde sadece duymak yeterli mi? Sadece ses ileten telsiz modelleri daha uygun fiyatlıdır ve genellikle daha küçüktürler. Görüntülü yani videolu telsiz modelleri farklı özelliklere sahiptirler ve farklı boyutlarda ekranları vardır. Görüntüyü yakınlaştırma ve uzaklaştırma özellikleri olanlar olduğu gibi, gece ve gündüz görüntüleme özellikleri olan modeller de mevcuttur.


Güvenlik: DECT teknolojisine sahip telsiz modellerini tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. (dijital olarak kablosuz iletişim için geliştirilmiştir.) Bunların iletici ve alıcıları arasındaki sinyalleri şifrelidir. Aynı şekilde görüntülü telsizler için de dijital olan modeller daha güvenlidir. Hatta bazı modellerde görüntüleri şifrelemek için dijital kilit kullanılmaktadır.

Frekans: Genelde bebek telsizleri 49 megahertz kullanır. Bunun bir üstü ise 900 megahertzdir. Bunlar daha uzun mesafede de çalışabilirler, ama aynı frekansta kullanılmakta olan eski kablosuz telefonların sinyalleri ile karışabilir. Bu sorunun yaşanmaması için çoğu bebek telsizi frekansı 2.4 gigahertze dönüşmüştür.

Boyutları: Alıcısı mümkün olduğu kadar küçük olan modeli tercih etmenizde fayda var, çok daha kolay yanınızda taşırsınız.

Azalan pil göstergesi: Pili biterse bebeğinizin ağlamasını veya sizi çağırdığını duyamazsınız. Bu nedenle pil azaldığında uyarı veren bir telsiz seçmenizde fayda var.

Sese duyarlı ışık: Elektrik süpürgesi çalıştırdıysanız veya TV seyrediyorsanız, telsizden gelen sesleri duyamayabilirsiniz. Ama ses algıladığında aynı zamanda ışığı yanıp sönen bir model sizi görsel olarak da uyaracağı için daha kullanışlı olabilir.

Birden fazla alıcı: Bazı modellerde 2 alıcı olabiliyor. Bu durumda bir alıcıyı odanızda tutup diğerini yanınızda taşıyabilirsiniz. Bazı telsiz markalarında ilave alıcı satın alma imkanınız oluyor.

Birden fazla İleti: Bazen birden fazla çocuğunuzu farklı odalardan dinlemek veya izlemek isteyebilirsiniz. Bu durumda siz de birer alıcıyı çocukların odalarına koyacağınız için 2 ya da 3 iletici olması gerekebilir. Kullanım ihtiyacınıza göre alıcı veya iletici sayısını kendiniz belirleyebilmelisiniz. Ama tabi ki bu her markada mümkün olmuyor.

Bebek Telsizlerinin Olası Tehlikeleri

Kahvenizi yudumlarken bir yandan bebeğinizi izlemek ve uyandığını görmek ya da duymak için aldığınız bebek telsizini güvenli bir şekilde kullanmanız için aklınızda bulunması gereken ipuçlarından bahsetmek istiyoruz.

Bebek telsizi adı altında birçok ürün bulunuyor. Bunların bazıları sadece sesleri duymamıza yararken bazıları ile görüntü de alabiliyoruz. Bebek telsizleri bebeğimizin güvenliğini sağlarken bizim de akıl sağlığımızı da korumamıza yardımcı oluyorlar. Ancak yanlış kullanımı sonrası güvenlik için aldığımız bu ürün tehlike arz edebilir. Bu tehlikeler;

  • bebeğin telsizin kablosunu kemirmesi
  • herhangi bir şekilde kabloda oluşan yıpranmalar
  • bebeğin telsizi fark etmesi sonucu ona ulaşmaya çalışırken başına gelebilecekler
  • yakına konan telsize ulaşan bebeklerin, telsiz ile kendine zarar vermesi

Bu tehlike listesini daha da arttırmak mümkün. Bu yüzden bebek telsizi kullanırken çok dikkatli olmalı ve tahmin edemeyeceğiniz tehlikeler olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Bebek Telsizi Nasıl Kullanılır?
Bebek Telsizi Nasıl Kullanılır?

Bebek Telsizi Güvenli Şekilde Nasıl Kullanılır?

Bebek telsizi kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey telsizin, beşiğin, oyun bahçesinin ve herhangi bir güvenli uyku ortamlarının en az 1-2 metre uzağında tutulmasıdır. Monitörü bebeğinizin ulaşmasının mümkün olmadığı bir yere koyun ve kablolarını da meraklı küçük ellerin onlarla oynamayı aklından bile geçiremeyeceği şekilde sabitleyin.

Monitörü beşiğin içine veya kenarına asla yerleştirmeyin. Bu konu için en önemli uyarımız bu olacaktır! Telsiz kablosuz dahi olsa içindeki piller çıkabilir. Bunların dışında bebeğinizin yapabildiği hareketleri göz önünde bulundurarak telsizi konumlandırmalısınız. Eğer bebeğiniz çok küçükse yani yeni doğmuşsa, hareket edemeyeceği için telsizleri yataktan bir metre uzakta tutmanız yeterli olacaktır. Ama bebeğiniz hareketlenmeye başladıysa güvenlik önlemleri artmalıdır.

Bebek telsizlerinin tehlikelerinden bahsederken sürekli olarak kabloların tehlikelerini anlattık. Ancak bazı bebek telsizleri kablosuzdur. Tabi kablosuz olmalarına rağmen bu cihazların da güvenli şekilde kullanılmaları için dikkat edilmesi gerekenler var. Örneğin; kablosuz olanlar pille çalıştıkları için pil kapağının kapalı ve güvenli olduğundan emin olmanız gerekir. Çocuklar genellikle sandığımızdan daha yaramazdır ve asla ulaşamayacaklarını düşündüğümüz şeylere çoğu zaman ulaşabilirler. Asla olmaz diye düşündüğümüz şeyler nedeniyle başımıza kazalar gelebiliyor. Bunu engellemek için bebeklerin hareket kabiliyetine dikkat etmeli ve belki de gereğinde fazla tedbir almalısınız. Sonradan pişman olmaktansa siz tedbiri elden bırakmayın deriz.

Bebek telsizi nasıl kullanılır? Yazımızın sonuna geldik. Uyudukları zaman bile hep aklımız onlardadır, ara sıra gidip kontrol ederiz. Uyandı mı? Nefes alıyor mu? Gibi sorularla huzursuz oluruz. Bildiğiniz gibi bebeklerin yüzü koyun dönmesi sonucu nefes almadığı olabiliyor, o yüzden sık sık kontrol edilmesi gerekiyor. Bebek telsizleriyle içerideki odada işlerinizi yaparken bile her an bebeğinizi duyabilmek çok büyük kolaylık. Bebek telsizleriyle ilgili detaylı bilgiler paylaştığımız yazımızı okuduğunuzda siz de alıp almama konusunda kesin kararınızı verebileceksiniz.

Anne Çocuk kategorimizin son yazısı olan Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır? Anne adaylarının sürekli merak ettiği ve cevabını aradığı bir konudur. Bu yazımızı okuduğunuz zaman detayları öğrenecek ve hamile kalmak için doğru zamanı siz de bileceksiniz. Sitemiz içeriklerine daha kolay ulaşmak için Google bazlı bir arama yapmanız mümkündür.

 

Bebek Telsizi Ne Zamana Kadar Kullanılır?

Bebek telsizi yeni doğmuş bebekten, 3-4 yaşına kadar kullanılabilir. Yenidoğan döneminde bebeğinizin uyandığını takip etmek için kullanılan bu telsizler, daha sonra çocuğunuzun kendi odasında oynarken güvenlikleri için de kullanılabilir.

Bebek Telsizi Kaç Metreye Kadar Kullanılır?

Bebek telsizlerinin kapsama alanları genelde 200 metreden 800 metreye kadar değişebiliyor.

Bebek Telsizi Tehlikeli Mi?

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte evlerdeki akıllı cihazlar da artık risk oluşturmaya başladı. En büyük risk bebek telsizleri ve kameralarında bulanan güvenlik açıklarının, hackerlerin erişmine ve kötü amaçlı yazılımları yaymasına olanak sağlaması.

Bebek Telsizi Radyasyon Yayar Mı?

Bazı yetkililerin “Bebek telsizleri en az mikrodalga fırın kadar elektromanyetik alan oluşturuyorlar. Bu yüzden bebek telsizlerinin kullanılmaması gerekir” şeklinde yorumları olsa da bilimsel olarak ispatlanmış değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu