Anne Çocuk

Biberon Isıtıcı Nasıl Kullanılır?

Biberon ısıtıcı nasıl kullanılır? Annelerin en büyük yardımcılarından biri olan kurtarıcı ürünlerden birisi, bebeklerin sıcak bir şekilde sütlerini yudumlamalarını sağlayan biberon ısıtıcılardır. Biberon ısıtıcısını kullanarak bebeğinizin beslenmesini sağlayabilirsiniz. Peki annelerin işini kolaylaştıran biberon ısıtıcısı kullanımı nasıldır? Biberon ısıtıcısı ne işe yarar? Bebek ürünleri arasında en çok tercih edilen biberon ısıtıcısı kullanımı hakkında öğrenmek istediklerinizi yazımızda bir araya topladık.

Bebeklerin sağlıklı beslenmelerindeki en önemli besin maddesi anne sütüdür. 6. ayını doldurmuş bebeklerde ek besinlere geçiş yapılabilir ancak imkan varsa 2 yaşına kadar ek besinlerle birlikte anne sütüne de devam edilmesinde büyük fayda vardır. Anne sütünün azalması durumunda ya da sütün verilmesinde birtakım sıkıntılar oluşmuşsa doktordan onay alarak bebeğin vücuduna uygun mamalar verilebilir.

Biberon Isıtıcı Nasıl Kullanılır?
Biberon Isıtıcı Nasıl Kullanılır?

Mama hazırlama aşamasında içine konulan sıcak suyun soğutulması, ek gıdaların veya çalışan annelerin sütlerini sağarak buzdolabında ya da buzlukta beklettiklerinde bebeğe verilmeden önce yeterli ısıda olması çok önemlidir. Bu sorunu çözmek için özel olarak tasarlanan ürünlerin başında biberon ısıtıcıları gelmektedir. Bebeğinizin damağına uygun sıcaklıkta gıdalarla beslenmesini sağlayan biberon ısıtıcılarının nasıl kullanabileceğinizi sizler için paylaşıyoruz.

Biberon Isıtıcı Nasıl Kullanılır?

İlk önce yapmamız gereken şey biberon içerisine soğuk su, süt, mama ya da ek gıda koyulur. Biberonun ağız kısmı sıkıca kapatılır, ısıtıcının içine tam oturacak şekilde yerleştirilir. Biberonu yerleştirdikten sonra ısıtma işlemine başlamak için ısıtıcının modeline ve özelliklerine göre farklı işlemler uygulanır. Bazılarında istenilen ölçüde sıcaklığın ayarlanması sonrasında çalıştırılır.

Bu tip modellerde en uygun sıcaklık 37 – 40 °C arasıdır. Cihaz bu sıcaklığa kadar ısıttığı zaman bir alarm sesi duyulur. Bu alarm sesinden sonra ısıtıcı, biberonun istenen sıcaklığını muhafaza etmek için cihazı kapatana kadar belirli aralıklarla ısıtma işlemine devam eder.

Genelde sorun olmuyor ama emin olmakta fayda var, ısıtıcıdan aldığınız besini çalkaladıktan ya da karıştırdıktan sonra sıcaklığını kontrol ederek bebeğinize verin. Cihazın ayarı bozulmuş olabilir veya dalgınlıkla ayarını yanlış girmiş olabilirsiniz, bebeğinizin damağına zarar vermemek için her seferinde kontrol etmeniz çok önemli.

Çabuk bir şekilde mama hazırlayabilmek için biberon ısıtıcı içine su dolu biberon koyularak, ideal sıcaklıkta bekletilebilir, böylece uykudan uyanan bebeğinizi daha kısa süre bekletmiş olursunuz.

Biberonla Verdiğiniz Gıda Anne Sütüyse Bunlara Dikkat

Anne sütünün sağılması ve saklanması, çok dikkatli olmayı gerektirir, sonuçta kaynatılmadığı için mikropların üremesi çok kolay olacaktır. O yüzden sütü saklama sürelerini mutlaka gözetmelisiniz. Farklı koşullar, farklı saklama süreleri için uygun olabilmekte. Sağlık Bakanlığı’nın belirttiği anne sütü saklama koşulları aşağıdaki gibidir;

-18 santigrat derecede olan derin dondurucuda 3 ay süreyle saklanabilir

4 santigrat derece yani buzdolabında 3 gün saklanabilir

19 ila 26 santigrat derecede yani oda sıcaklığında ise sadece 3 saat saklanabilir.

Biberon Isıtıcı Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Biberon ısıtıcı nasıl kullanılır sorusu önemli ama en az onun kadar önemli olan bir diğer soru ise bu ürünlerin hangi özelliklere sahip olması gerektiği. Sonuçta konu bebeğimiz olunca ister istemez çok daha temkinli olmaya ve her özelliğini araştırmaya çalışıyoruz. Ona zarar verebilecek bir şey yapmak istemeyeceğimiz için almadan önce en küçük detayına kadar bilmek için araştırma yapmamız çok normal.

Biberon ısıtıcı, içine konan biberondaki gıdayı homojen şekilde ısıtabiliyor olmalı. Isı gıdanın her yerine eşit derecede ulaşmalı. Hatta buz çözme özelliği bu ürünlerde çok önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Dondurucudan çıkardığımız besinleri sıvı forma getirmek için, biberon ısıtıcılarında bulunan buz çözme özelliğini kullanabilmek hem güvenilir hem de pratiktir. Başka bir kapta önce buzunu çözdürmekle uğraşmak, daha sonra tekrar biberona aktarıp uygun sıcaklığa getirmek hem zahmetli hem de zaman kaybettirecek bir süreç. Bebeğinizle tek başınıza olduğunuz bir anda ve avazı çıktığı kadar bağırarak ağlıyorsa bu sürenin ne kadar önemli olduğunu çok daha iyi anlarsınız.

Biberon Isıtıcı Nasıl Kullanılır?
Biberon Isıtıcı Nasıl Kullanılır?

Çoğu genç annenin ya annesi yalnız bırakmaz ya da yardımcısı vardır ama bu durum gece de yaşanabilir, o yüzden ısıtma işlemini hızlı şekilde gerçekleştiren ürünler çok daha pratiktir ve zaman tasarrufu sağlayacaktır. Anneler zamanın kıymetini bebekleri olduğu zaman çok daha iyi anlarlar.

Biberon ısıtıcı nasıl kullanılır? Yazımızın sonuna geldik. Annelerin en büyük yardımcılarından biri olan biberon ısıtıcı hakkında bilmeniz gerekenleri paylaştık.  Anne sütünü sağmanız gerektiği durumlarda dikkat etmeniz gereken saklama şartlarını muhakkak bir kenara not edin ve yazanlardan daha kısa sürede tüketmeye özen gösterin. Bebeğinizi beslemek için verdiğiniz anne sütünden dolayı rahatsızlanmasını istemezsiniz. Bu tarz bilgilendirici ve hayatınızı kolaylaştıracak yazılarımızı okumayı ihmal etmeyin. Anne Çocuk kategorimizin son yazısı olan Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Yazımızda dışarı çıktığınızda hayat kurtarıcınız olan bebek arabası seçimi hakkında bilgiler paylaştık. Bebek arabası almadan önce okumanız karar vermenizde büyük fayda sağlayacaktır. Sitemizin içeriklerine Google bazlı yapacağınız arama ile ulaşmanız da mümkündür.

 

Biberon Isıtıcı Ne İçin Kullanılır?

Biberon ısıtıcılar, bebeğinize verdiğiniz gıdayı ısıtmak için yardımcınız olan araçlardır. Bu cihazlar gıdayı, besin değerlerini koruyarak en kısa sürede istenilen sıcaklığa getirir. Uygun sıcaklık ayarları yapıldığında, gıdanın, bebeğinizin ağzını yakacak kadar ısınması mümkün olmaz.

Akıllı Biberon Nedir?

Bebeğinize tutuş rahatlığı sağlayan özel tasarımları vardır. Mama ve süt için sıcaklık ölçümü yapar. Akıllı biberonlar patentli pil gerektirmeyen ölçüm teknolojisi ile üretilmiştir. Çoğu modeli NFC Teknolojisi ile akıllı telefonlara veri aktarımı sağlayabilir.

Biberonla Beslenen Bebek Memeyi Bırakır mı?

Evet bırakabilir, bunun nedeni biberon ya da emzikten emmenin, anne memesinden emmekten farklı olmasındandır. Biberonların emzik başı anne memesine göre daha sert ve sürekli süt akışı olduğu için, fazla efor sarf etmesine gerek kalmadan içebildiği için anne memesini reddedebilir.

Bebekler İçin Hangi Biberon Sağlıklı?

Gıda saklamaya uygun silikondan üretilen biberonlar BPA içermez; esnek ve hafiftir. Cam biberonlar doğal olarak BPA içermez ve uzun ömürlüdür. Bu yüzden de en sağlıklı biberon çeşidi olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu