Yaşam

Bilimsel Evlilik Nedir?

Bilimsel evlilik nedir? Diye merak edenlerden biriyseniz yazımız tam size göre. İnternette pek çok evlilik sitesi görmüşsünüzdür. Ancak son dönemlerde yeni tür evlilik siteleri açılmaya başladı. Bu siteler tanıtımlarını “Bilimsel Evlilik Sitesi” olarak yapıyorlar. Bilimsel evlilik diye bir şey olabilir mi? Daha önce aşk evliliği ve mantık evliliğini duymuştuk, şimdi bunlara bir de bilimsel evlilik mi eklendi?

Bilimsel evlilik nedir?
Bilimsel evlilik nedir?

Aşk Evliliği Mi Yoksa Mantık Evliliği Mi?

Aşk evliliğinde iki kişi birbirini deli gibi seviyordur, gözleri başka hiç bir şey görmez ve evlenirler. Bunun mutlu bir evlilik olacağının garantisi var mıdır, tabi ki hayır. Uzun yıllar mutlu yaşayanların yanı sıra, aşk bitti yürütemedik diyenlere de rastlayacaksınız.

Mantık evliliğinde ise aşk yoktur. Kişisel kazançlar için yapılan bir evlilik türüdür. Mutlu olunur mu tartışılır, uzun yıllar devam eder mi, o da tartışılır. Yeni çıkan bilimsel evlilik ise, bazı özellikleri karşılaştırılarak birbirleriyle uyumlu oldukları düşünülen insanların bir araya getirilmesi sonucu yapılan evliliktir. Mutlu olunur mu, olunabilir.

Önce bilim nasıl çalışır ona bakalım. İlk olarak gözlem yapar ve verileri toplar, daha sonra bu verilere dayanarak hipotez üretir ve son olarak da öne sürdüğü hipotezin deneyini yapar. Peki bu, evlenmek isteyen çiftlere nasıl uygulanır? Bilimsel evlilik, insanları nasıl bir araya getirir? Birbirleriyle uyumlu olduklarını nasıl anlaşılır? Bu soruların cevaplarını vermek gerçekten oldukça zordur.

Nasıl Birinden Hoşlanıyorsunuz?

Çiftlerin fizik olarak ne tür insanlardan hoşlandıklarını tespit etmek kolaydır. Uzun boylu, atletik, renkli gözlü, kumral, sarışın ya da esmer. İnsanların tercihlerine göre eşleştirme tabii ki yapılabilir. Ama işin içine kişilik yapıları girdiğinde durum tamamen değişmektedir. Fiziğini çok beğendiğiniz halde karakterinden nefret ettiğiniz birisiyle birlikte olmazsınız. Ama kişiliğini çok sevdiğiniz için normalde fiziğini çok beğenmediğiniz birisiyle birlikte olabilirsiniz. Bu da öncelikli olarak insanların kişiliklerini çözme gerekliliğini doğuruyor.

Ortak zevklere ve fikirlere sahip insanlar daha uyumlu oldukları için mutlu bir evliliğe adım atmaları daha yüksek ihtimaldir. Çocuk isteyen bir kişiyle çocuk istemeyen biri, ya da sorumluluk sahibi bir insanla sorumsuz bir insanın mutlu olması zordur. Yine de duygular söz konusu olduğu için bilim bile mutlu evlilik garantisi veremez.

1900’lü yılların başından beri evlilikte uyumla ilgili araştırmalar yapılmaktadır ancak kesin başarıya götürecek bir sonuca ulaşıldığı söylenemez.

Bilimsel evlilik nedir?
Bilimsel evlilik nedir?

Bilimsel Evlilik Siteleri

Bilimsel evlilik siteleri de, sitelerine bir psikiyatrist ya da psikolog adı ekleyince bilimsel olmazlar. Belki insanların belli özelliklerini eşleştirerek bazı çiftleri bir araya getirebilirler ancak buna %100 bilimsel denilemez ve %100 mutluluk garantisi de verilemez.

Bilimsel evlilik nedir? Yazımızın sonuna geldik. Umarız kafanızdaki soru işaretleri için aradığınız cevapları yazımızda bulabilmişsinizdir. Sonuçta evlilik iki kişi arasında olsa da bir çok dış etken evliliği devam ettirme konusunda zorlukların çıkmasına neden olabilir. Mutlu evliliğin sırrının eşlerin birbirine saygılı olması gerektiğini hiçbir zaman unutmamanız dileğiyle. Yaşam kategorimizin son yazısı olan Salon Dekorasyon Fikirleri 2022 evinizde dekorasyon değişikliği yapmadan önce muhakkak okumanız gereken, çok güzel püf noktalarına değinen, iyi ki okumuşum diyeceğiniz bir dekorasyon yazısıdır. Sitemiz içerikleriyle alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz Google bazlı araştırma yapmanız mümkün.

 

Evlilik Tam Olarak Nedir?

Evlilik, bir kadınla erkeğin birlikte bir yaşam sürmek için kanun ve törelere göre bir araya gelmesidir.

Evliliğin Temel Amacı Nedir?

Evliliğin amacı ilk olarak biyolojik ihtiyacımızı karşılamaktır. Genel olarak erkek, bakım ihtiyacı, düzenli bir hayat ve sıcak bir yuva istediği için evlenir. Kadında ise durum biraz daha farklıdır. Korunma ihtiyacı, kendini güvende hissetmek, sosyal saygınlığını arttırmak istediği için evlenmek ister. (Bazı kadınlar maddi ihtiyaçlarının karşılanmasını istediği için evlenir.)

Bir İnsan Niye Evlenir?

Her insanın sevgiye ihtiyacı vardır. Birinin kendisiyle ilgilenmesini ister. Sonra çoğalmak yani çocuk sahibi olmak ister.  

Mutsuz Bir Evlilik Nasıl Anlaşılır?

Yeterince iletişim yoktur, eşler birbirlerini dinlemezler. Fikir ayrılıkları fazladır. Birbirini önemsememe ve yoğun şekilde eleştirme söz konusudur. Cinsel çekim bitmiştir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu