Yaşam

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusu özellikle kış aylarında sıkça sorduğumuz bir sorudur. Bunun en önemli nedeni kış aylarında solunum yolu enfeksiyonlarının artmasıdır.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğazın arkasında ağrı ve yanma hissi veren, çoğunlukla bakteri ve virüslerin neden olduğu bir enfeksiyonun semptomlarından biridir. Bu, bir kişinin grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara sahip olduğunun yaygın bir işaretidir.

Farenjit, bademcik iltihabı, yemek borusu iltihabı, akciğer enfeksiyonu, larenjit, krup, reflü, tümör varlığı, yabancı cisim yutulması gibi birçok farklı hastalık ve durumun neden olabileceği boğaz ağrısına ateş, öksürme, hapşırma, halsizlik ve ağrılı yutma semptomları da eşlik edebilir. Boğaz ağrısı bulaşıcı bir hastalığın belirtisi olduğunda bulaşıcı olabilir. Sıkça sorulan “boğaz ağrısına ne iyi gelir?” sorusuna cevap vermeden önce cevabını bulmamız gereken diğer bir soru “boğaz ağrısının nedeni nedir?”

Geçmeyen Şiddetli Boğaz Ağrısı ve Bademcik Şişmesinin Nedenleri

Birçok farklı faktör veya hastalık nedeniyle şiddetli boğaz ağrısı meydana gelebilir. Boğazda yutamama, şişme, kızarıklık, ağrı ve yanma gibi semptomlara neden olabilir. Bu tür şikayetlerin en sık nedeni her yaştan insanda görülebilen viral veya bakteriyel bir enfeksiyondur.

Soğuk algınlığı, grip ve bulaşıcı mononükleoz (öpücük hastalığı) gibi virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar ve ayrıca strep veya hemofili gibi bakteriyel enfeksiyonlar şiddetli boğaz ağrısı, şişmiş bademcikler ve öksürük gibi semptomlara neden olabilir. Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarında bu bulgulara ek olarak sinüs ağrısı, burun tıkanıklığı, boğaz kuruluğu, hırıltı, kalın ses gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Bakteriyel boğaz enfeksiyonuna boğaz tahrişi, baş ağrısı, öksürük, ateş, halsizlik, mide bulantısı, kusma ve şişmiş lenf düğümleri gibi semptomlar eşlik eder. Kronik farenjit, larenjit (boğaz iltihabı), akut sinüzit, alerjik rinit, reflü, akciğer enfeksiyonları gibi yaygın hastalıkların yanı sıra ağız, dil, boğaz, orofarenks (boğaz arkası), larenks, hipofarenks ve soluk borusu tümörleri de boğaz ağrısı, yutma problemleri, ses problemleri lenf bezi şişliği gibi sorunlara neden olabilirler.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sigara içmek, ses tellerini aşırı kullanmak ve sıcak, soğuk veya baharatlı yiyecekler yemek de boğaz ağrısına neden olabilir. Sıkça sorulan “Boğaz ağrısının nedeni nedir?” sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Öksürük, yanma, bademciklerde şişme, yutma ve nefes almada zorluk, ses kısıklığı, tükürükte veya balgamda kan, şiddetli yorgunluk veya şişmiş lenf düğümleri ile birlikte 3 haftadan uzun süren boğaz ağrısı, ancak nodül gibi semptomlar ortaya çıktığında doktora başvurmak gerekir. Ancak basit bir boğaz ağrısı evde kullanılabilecek bazı doğal ilaçlarla tedavi edilebilir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bal : Bal tek olarak ya da çaya karıştırılarak tüketildiğinde boğaz ağrısını hafifletmek için etkili olabilir. Bazı sınırlı çalışmalarda balın özellikle geceleri öksürükleri gidermede etkili olduğu gözlenmiştir. Benzer çalışmalarda, balın boğaz ağrısı ve ağız ülserlerinin iyileşme sürecini de hızlandırdığı tespit edilmiştir.

Tuzlu Su : Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek elde edilen tuzlu suyla gargara yapmak, boğaz ağrılarını ve ağızdan gelen akıntıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Boğazdaki bakterileri öldürmede de etkili olduğu bilinen tuzlu su gargaraları her 3 saatte bir tekrar hazırlanıp uygulanabilir.

Papatya Çayı : Papatya çayı, boğazdaki mukoza zarlarındaki hücrelerin yenilenmesine ve yabancı organizmaların vücuttan atılmasına yardımcı olan en etkili doğal iltihap önleyici besinlerden biridir. Tüm bunlara ek olarak papatya çayı da boğazı nemlendirerek rahatlatabilir. Antiinflamatuar ve antioksidan özellikleri sayesinde boğaz ağrısı, bademcik şişmesi ve öksürük gibi soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmede etkili olduğu bilinmektedir.

Nane Çayı : Nane çayı, soğuk algınlığı ve benzeri hastalıkların sebep olduğu semptomları hafifletmek için kullanılabilir. Anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özellikleri nedeniyle boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde etkilidir.

Ada Çayı : Adaçayı, boğaz mukozasını koruyucu bir tabaka ile kaplayarak mevcut organizmaları yok etmeye yardımcı olur. Adaçayı çay olarak içilebileceği gibi gargara olarak da kullanılabilir. Boğaz ağrısı, öksürük gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcıdır.

Kabartma Tozu : Bir bardak ılık su ve 1/4 çay kaşığı kabartma tozu karışımıyla gargara yapmak boğaz ağrısını hafifletmek için etkili yollardan biridir. Bu karışıma çok az miktarda tuz eklemek uygulamanın etkisini artırabilir. Gargara yaptıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayın.

Çemen Otu : Çemen otu çay olarak veya tohumları çiğnenerek tüketilebilir. Çemen otu, güçlü bir antifungal ajanın yanı sıra ağrı, tahriş ve iltihaplanma ile savaşmanın etkili bir yolu olarak kabul edilir.

Hatmi Kökü : Hatmi çiçeklerinin kökleri çay gibi demlendiğinde boğazı rahatlatır. Boğaz ağrısında etkili olabilmesi için günde 2 ila 3 kez içilmesi gerekmektedir.

Rezene : Rezene çayı, iltihap önleyici ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir ve boğaz ağrısı, öksürük gibi rahatsızlıkların giderilmesinde etkilidir.

Elma Sirkesi : Elma sirkesinin antibakteriyel özelliklere sahip olduğu ve asidik yapısı nedeniyle boğazdaki mukusun parçalanmasına yardımcı olduğu ve böylece bakterilerin yayılmasını engellediği düşünülmektedir. Boğaz ağrısını etkili bir şekilde gidermek için her iki saatte bir 1-2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırarak gargara yapın. Reflü ile ilgili durumlarda kullanılmamalıdır.

Sarımsak : Sarımsak, enfeksiyonlara karşı etkili, doğal bir antibiyotik olarak kabul edilir. Yemeklere taze sarımsak eklenebilir ve doğrudan sarımsak emmek boğaz ağrılarını hafifletebilir. Reflü ile ilgili durumlarda kullanılmamalıdır.

Acı biber : Ağrı kesici özelliği olan acı biberleri tek başına veya ılık su ve balla karıştırarak içmek boğaz ağrısı ve öksürüklerin şiddetini azaltabilir. Bununla birlikte, ağızda açık yara ve reflü varsa acı biber önerilmez.

Bitki çayları ve diğer bitkisel ve tıbbi ilaçları almadan önce bir doktora danışılmalıdır.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Boğaz Ağrısı ve Öksürük

Hamilelik sırasında bağışıklık sistemindeki bazı değişiklikler, anne adaylarının hastalanma olasılığını artırabilir. Bu dönemde başlayan boğaz ağrısı, öksürük gibi rahatsızlıklarda doğru teşhis ve tedavi için doktora başvurulmalıdır. Bitkisel ilaçlar kullanılacaksa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Hamilelikte bu tür rahatsızlıkları önlemek için bol sıvı alınması, dinlenilmesi ve gerekirse vitamin takviyesi alınması önerilir.

Çocuklarda Boğaz Ağrısı ve Öksürük

Çocuklarda boğaz ağrısı ve öksürük çoğunlukla virüslerden kaynaklanırken, bazen bakterilerden de kaynaklanabilir. Viral hastalıklarda terapötik ilaçların kullanılması gerekli olmayabilir. Beta gibi mevsimsel olarak yaygın bakteriyel enfeksiyonları uygun antibiyotiklerle tedavi etmek önemlidir. Ateş 3 gün devam ederse, boyun ve boğazda şişlik, hırıltı, nefes darlığı, burun akıntısı, öksürük, hapşırma, boğaz ağrısı ve buna eşlik eden diğer semptomlar varsa, tıbbi yardıma başvurmalı ve muayene olmalısınız.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? yazımızın sonuna geldik. Üst solunum yolu enfeksiyonu sonucu sıkça yaşanan boğaz ağrını ilaçla kesmek yerine hangi doğal yöntemleri kullanabileceğinizi, ne yaparsanız boğazınızdaki ağrının azalacağını detaylarıyla belirttik. Yazımız sadece bilgi amaçlıdır, kesinlikle tıbbi tavsiye içermez. Doğal yöntemleri denediğiniz zaman faydasını görmezseniz vakit kaybetmeden doktora danışmanızda fayda var.

Yaşam kategorimizin son yazısı olan Kaç Kalori Yakarsanız Zayıflarsınız? yazımızda yaz döneminde herkesin zayıflamak için diyet listeleri peşinde olduğundan bahsettik. Ne kadar az yersem o kadar çok kilo veririm diye düşünmenin yanlış olduğunu, hareket etmediğiniz ve kalori yakmadığınız sürece kilo veremeyeceğinizi anlatmaya çalıştık. Eğer siz de kilo vermek istiyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Sitemiz içerikleri hakkında detaylı araştırma yapmak isterseniz Google bazlı arama yapmanız mümkün.

Boğaz Tahrişine Evde Ne İyi Gelir?

·        Papatya, ıhlamur, nane, rezene vb. bitki çayları tüketmek,
·        Baharatlı ve acı gıdalardan uzak durmak,
·        Çok soğuk ya da sıcak içeceklerden uzak durmak,
·        Tuzlu su veya elma sirkeli su ile gargara yapmak.

Evde Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Bol sıvı tüketmek ve boğazı nemli tutmak boğazdaki acı / ağrıyı hafifletir. Bitki çayları içilebilir. Sirkeli su ve tuzlu su ile gargara yapılabilir.

Boğaz İltihabı Neden Olur?

Virüs ya da bakteri kaynaklı olur. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar virüs kaynaklıdır. Bu virüslerin oldukça fazla çeşidi vardır.

Boğaz Tahrişi Ne Kadar Sürer?

Boğaz ağrısına viral bir enfeksiyon neden oluyorsa 5 – 7 gün arası devam edebilir. Bol sıvı alımı ve dinlenme ile düzelir. Boğaz ağrısı çok şiddetliyse doktora başvurup ağrı kesici alınabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu