Güzellik

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımı nedir? sorusuna detaylı bir şekilde açıklık getirelim. Cildimiz ne yazık ki her zaman mükemmel görünmeyebilir. Çevresel koşullara açık olduğu için çabuk yıpranır, lekelenir, pürüzlenir ve yaşlanır. Sivilcelenme, beslenme alışkanlıkları, makyaj yapmak, siyah noktalar, alkol ve sigara tüketimi cildin görünümünü etkileyen en önemli dış faktörlerdir. Tüm bu sebeplerden dolayı cildimizin ihtiyacı olan temel bakımı yapmamız çok önemlidir. Bu bakım cildimiz için kusursuz bakım rutini olacaktır. Cildimizi iyileştirmek ve onu iyi tutmak için gereken her şey bu temel rutinin içinde yer almaktadır.

Cilt bakımı nedir sorusunun cevabı aslında çok kolaydır. Cildi sağlıklı tutmak için düzenli olarak uygulanan bakımların tümüdür denebilir. Bu bakımlar temizleme, maske, nemlendirme gibi cildin yararına olan tüm bakımlardır.

Cilt Bakımı Nedir, Neden Gereklidir?

Parlak ve pürüzsüz bir görünüm için doğru cilt bakımı şarttır. Cilt güzelliğini korumak adına yapılması gereken cilt bakımı, öncelikle cilt üzerinde biriken ölü tabakayı temizlemek olacaktır. Cildi yenilemek için yapılan bu uygulama ile kusursuz cilde sahip olabilirsiniz.


Düzenli Cilt Bakımı Hangi Sorunları Önlemek İçin Yapılmalı?

Yüzünüzde oluşacak siyah nokta ve sivilceleri önlemek: Temel koşul düzenli yapılan cilt temizliğidir. Ölü hücrelerden, kirden ve makyajdan arınan cilt taze, aynı zamanda canlı ve parlak görünür. Bu işlemleri yaptığınız zaman cildiniz pırıl pırıl, masaj etkisi ile canlanmış ve taze görünecektir.

Cilt lekelerini önlemek: Aynaya her baktığınızda gözünüze takılan sevimsiz lekeleriniz varsa, artık onlarla mücadele zamanı gelmiş demek. Unutmayın ki cilt lekeleriyle savaşmak sabır isteyen bir iştir! Ama bu can sıkıcı lekeleri hem cildinizden hem de hayatınızdan çıkarmak imkansız değildir. Bunun için geliştirilmiş formül içeren leke karşıtı serumlar mevcut. Bu serumları kullandığınız zaman koyu lekeleri azaltır, direnç gösteren inatçı lekeleri serbest bırakarak zamanla yok olmalarını sağlar.

Geniş gözenekleri önlemek:  Özellikle yağlı ve karma ciltlerin problemi olan geniş gözenekler yağ dengesi sağlandığı takdirde küçülecektir. Bunu sağlamak için özel maskelerden yararlanabilirsiniz. Özellikle yağlı ve karma ciltler için üretilmiş maskeler olduğundan emin olun. Doğru ürünü kullanmadığınız zaman istediğiniz sonuca ulaşmanız mümkün olmaz.

Cilt Bakımı Nedir?
Cilt Bakımı Nedir?

Ciltteki cansız ve donuk görünümü önlemek: Günün yorgunluğunu üzerinden atıp cildinizin canlanmasını ve fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getirmesini sağlamak için gece güzellik maskelerinden yararlanabilirsiniz. Bu maskeleri haftada 2-3 kere yatmadan önce cildinize sürdüğünüz zaman, sabah uyandığınızda cildinizin canlı, ışıltılı ve parlak bir görünüme sahip olduğunu fark edersiniz. Yüzünüzdeki ince çizgiler ve koyu halkalar azalacaktır. Cildiniz bir çiğ tanesi kadar yumuşak ve taze görünüme kavuşur.

Ciltteki renk eşitsizliklerini önlemek: Cildinizdeki renk eşitsizliği çevresel sorunlardan kaynaklanan ve en sık görülen cilt sorunlarından bir tanesidir. Bunu gidermek için önereceğimiz şey cildin savunma gücünü arttırmaya yardımcı olacak ürün kullanmanız olacak. Bu özellikteki cilt bakım ürünleri cilt fonksiyonlarının en iyi potansiyele ulaşması, cildinizin doğduğunuz andaki gibi göz alıcı, esnek, pürüzsüz ve genç görünmesine yardımcı olur. Bu tip bir ürün hemen etkisini göstermez, en az 1 ay düzenli kullandığınızda çizgilerinizin azaldığını, renk tonunun eşitlendiğini, parlak yani sağlıklı bir cilt elde ettiğinizi fark edersiniz, diğer bir özelliği ise üzerine uygulanan serum ve kremlerin etkisini arttırır.

Cilt Bakımının Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Güzel görünümlü ve sağlıklı bir cilt için elbette sadece kozmetik ürün kullanımı yeterli olmaz. Cilt bakımını bir bütün olarak düşünmelisiniz ve cildi içeriden de doğru şekilde beslemek gerekir. Yediğiniz her şeyin cildinize de yansıdığını unutmayın.

 Sağlıklı ve Güzel Bir Cilt İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler:

– Düzenli meyve ve sebze tüketmek, vitamin ve mineral eksikliğini gidermek için faydalı olacaktır. Özellikle A ve E vitamini içeren gıdalar cildin pürüzsüzlüğü için çok önemli.

– Bol su içmeyi ihmal etmeyin. Su cildimizin de hayat kaynağıdır! Nem depolamak ve toksinleri vücudumuzdan atmak için su içmek gerekir.

– Düzenli uykudan vazgeçmeyin. Cildimiz kendini geceleri yenilediğinden yetişkinlerin ortalama 7-8 saat gece uykusu cilt güzelliği için de olmazsa olmazlardan biridir.

– Spor yapmalısınız. Spor yaptığınız zaman salgılanan mutluluk hormonu ve atılan ter ile toksinlerden kurtulursunuz, bunun cildimize ne kadar iyi geldiğini tahmin etmek hiç de zor değil.

Cilt Bakımı Nedir?
Cilt Bakımı Nedir?

Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

– Sigaranın sağlığımız için zehir olduğu tartışılmaz, cildimiz için de durum aynıdır.

– Yağlı yiyecekler, kızartmalar ve fast food tarzı beslenmeden de mümkün olduğunca uzak durulmalı.

– Aşırı alkol tüketimi cildimizi en az sigara kadar olumsuz etkiler.

– Aşırı güneşlenmek veya güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, cilt kanserinin en önemli sebeplerinden bir tanesidir. Ayrıca güneş ışığının fazlası cildi yaşlandırır, cilt dokusunu lekeli ve pürüzlü hale gelmesine yol açar.

Cilt bakımı nedir? yazımızın sonuna geldik. Cilt bakımının önemini ve nasıl yapılması gerektiği hakkında detayları paylaşmış olduk. Bazen işten yorgun dönüp cilt bakımınızı ihmal edebiliyorsunuz, yazın güneşin keyfini çıkarırken cildinizi yeterince korumuyor olabilirsiniz ama cildinize ne kadar önem göstermeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatmamıza gerek yok herhalde. Güzellik kategorimizin son yazısı olan Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Protez saçların ne kadar kullanışlı olduğu ve faydaları anlatırken bakımının da ihmal edilmemesi gerektiği defalarca vurgulanmıştır. Sitemiz içeriklerine daha kolay ulaşmak isterseniz Google bazlı arama yapabilirsiniz.

 

Cilt Bakımı Kimlere Yapılır?

Günlük hayatımızda makyaj, sigara, stres, UV ışınları (zararlı güneş ışınları), serbest radikaller, yanlış beslenme gibi nedenlerle cildimiz sağlığını kaybedebilir. Bu yüzden 20 yaşından sonra ciltte gözle görülür bir problem olmasa bile herkesin düzenli olarak cilt bakımı yapması cilt sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Cilt Bakımı Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Dermatologlar, hastalara tedaviye destek olması amacıyla cilt bakımı uygulayabilirler. Böylece deriyi incelterek tedaviyi hızlandırmayı amaçlarlar. Cilt bakımı, bu amaçla yapıldığında 7-10 günlük aralarla ve 4-5 seans şeklinde uygulanabilir.

Cilt Bakımı Etkisi Ne Kadar Sürer?

Cilt bakım ürünlerinin sonucunu ne zaman görebiliriz? Cildinizdeki sorunları veya ihtiyaçları tespit ettiniz ve buna uygun olarak bir cilt bakım kremi aldınız diyelim. Kremin etkisini görmek ve bu ürüne doğru bir değerlendirme yapabilmek için ortalama 6 ila 12 hafta civarında düzenli olarak kullanmanız gerekir.

Cilt Bakımı Sonrası Sivilce Çıkar Mı?

Cilt bakımı uygulaması sonrası kızarıklık sorunu bilinçsiz uygulamaların sonuçlarından biridir. Cilt tipinize uygun yapacağınız uygulama, doğru cilt bakımının temel taşını oluşturur. Örneğin; yağlı cilde sahip birinin aşırı yağ içerikli bakım yapması, cilt bakımı sonrası sivilce sorununa zemin hazırlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu