Yaşam

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır sorusu henüz çocuk yapmaya hazır olmayan veya daha fazla çocuk yapmak istemeyen kadınlar arasında sıkça sorulan bir sorudur.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol hapları yani bir başka deyişle “oral kontraseptif haplar” (OKS) gebelik oluşumunu engellemeye yardımcı hormon içeren ilaçlardır. Yumurtlamayı durdurarak rahim ağzından rahim içine sperm girişini önleyerek gebeliği önlemeye yardımcı olur.

Yeni Başlayanlar İçin Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum kontrol hapının kullanımı şöyledir;
• Adetin ilk 5 günü içinde, hatta mümkünse ilk gününde kullanmaya başlanmalıdır.
• 21 gün hiç ara vermeden kullanılır.
• Takip eden 7 gün ara verilir, hap kullanılmaz ve adet kanaması olur.
• Daha sonra ikinci kutuya başlanır.
• Kutudan 28 hap çıktıysa, 28 gün boyunca ara vermeden kullanılması şarttır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapı ilk ay mide bulantısı yapabilir, bu normal bir durumdur. Bu durumdan kurtulmak için en başta hapları açken kullanmak önerilir. Ancak bu durum haricinde hapları aç ya da tok iken kullanmanız önemli değildir, açlık tokluk fark etmez.

Bir gün hapı zamanında içmeyi unutursanız ve hapınızı içmeniz gereken saatin üzerinden 12 saat geçmişse bu durumda hamilelik görülme riski artabilir. Çünkü hapın hamileliği önleyici etkisi azalmıştır. Eğer hapı içmeyi unuttuğunuz saatin üzerinden 12 saat geçmemiş ise unuttuğunuz hapı hemen almanız gerekir.

Daha sonraki günlerde hapı yine aynı saatinde almaya devam edin. Hiçbir zaman iki hapı aynı anda almayın. Bu konuyu biraz daha netleştirmek adına bir örnek verecek olursak; örneğin hapı akşam saat 23.00’da içmeniz gerekiyordu fakat unuttunuz.

Sabah 07.00’da uyandınız ve hapınızı almadığınızı hatırladınız, diyelim. Bu durumda aradan 8 saat geçmiş olduğu için hapı hemen o an içebilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Bu şekilde yaptığınızda o günkü hapınızı almış sayılırsınız ve bu durum hamilelik riski oluşturmaz. Ancak diyelim ki sabah saat 07.00’da değil de daha geç mesela 12.00’da uyandınız ve yine hapı içmediğinizi fark ettiniz. Bu kez aradan 13 saat geçmiş olur ve bir günlük ilacınızı almamış sayılırsınız.

Artık hapın gebelikten koruyucu etkisi azalmıştır ve tekrar hap kullanmak için akşam 23.00’ı bekleyip o ay için kullandığınız hapın etkisinin azalmış olduğunu unutmayıp dikkatli davranmanız gerekir. Bu haplar düzenli kullanıldıklarında çok güvenlilerdir ama dikkat edilmesi gereken detay, hapları bıraktıktan sonra hemen yumurtlamanın başlamasıdır.

Doğum Kontrol Hapı Zararları Nelerdir?

• İlacı kullanmaya başlandıktan sonra 2-3 ay süre boyunca lekelenme tarzında ara kanamalar görülebilir.
• Mide bulantısı yapabilir.
• Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için herhangi bir koruma özelliği yoktur.
• Düzenli şekilde her gün, aynı saatte alınması çok önemlidir.
• Kanda pıhtı oluşumu riskini artırabilir.

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır yazımızın sonuna geldik. Belki iş hayatındaki kariyer hedefinden, belki akademik kariyer hedefinden dolayı ya da yeni evlenmiş olup eşlerin birbirini tanımaya çalışmasından dolayı henüz doğum yapmaya hazır olmayan kadınların en sık başvurduğu çözüm olan bu haplar hakkında detaylı bilgiler paylaştık.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Özellikle zararları kısmına dikkat etmeniz gerekir, doğum kontrol hapının kullanım şekline çok dikkat etmeniz lazım aksi takdirde korunduğunuzu zannedip cinsel ilişki yaşayabilir ve hamile kalabilirsiniz. Tatsız sürprizlerle karşılaşmamak için ilaç kullanımına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bunun sadece doğum kontrolü için olduğunu da unutmayın cinsel hastalıklara karşı koruyuculuğu yoktur.

Yaşam kategorimizin son yazısı olan Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? yazımızda boğaz ağrısı için hemen ilaç almadan önce doğal yöntemlerle nasıl müdahale edilebilir, ne yerseniz veya içerseniz boğaz ağrınız azalır bunlar hakkında bilgiler paylaştık. Eğer sizin de boğaz ağrınız varsa ve ilaç yerine doğal yöntemler tercih ediyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca sitemizin diğer içeriklerini de incelemek ve başka konular hakkında da bilgi sahibi olmak isterseniz Google bazlı arama yapabilirsiniz.

 

Doğum Kontrol Hapı Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalı?

Kutular çoğunlukla 21 tane hap içerir, 28 tane içerenleri de vardır. Hap içmeye adetin ilk günü başlanmalıdır ancak en geç ilk 2-3 günü içinde başlanabilir ve her gün aynı saatlerde bir adet hap alınarak kutu bitene kadar devam edilmelidir.

En Zararsız Doğum Kontrol Hapı Hangisi?

28 tabletlik ara vermeden kullanılabilen Qlairista doğum kontrol hapı kullananlar çok az yan etki yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bu yüzden en zararsız doğum kontrol hapı olarak değerlendiriliyor.

Adet Bittikten Sonra Doğum Kontrol Hapı Kullanılır mı?

Genelde 21 gün bittikten sonra hemen adet kanaması başlar. Bu sayede kanamanın ne zaman gerçekleşeceği de tahmin edilmiş olur. Bir sonraki kutuya başlamak için ise 7 gün ara verilmesi gerekir. Doğum kontrol hapından maksimum etkiyi alabilmek için adet dönemi biter bitmez içmeye başlamak gerekir.
 

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Etkili mi?

Bilimsel araştırmalar ve klinik çalışmalar ilacın düzenli kullanımı sonucunda hamileliği engellediği ve belli hastalıklar üzerinde tedavi edici etkilere sahip olduğu belirlenmiştir. İlacı kullananların görüşleri de “etkili oldu” şeklindedir. Yan etki olarak ise adet döngüsünde değişimlere sebep olduğu sıklıkla duyulmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu