Sağlık

Endojen Depresyon Nedir?

Endojen depresyon, kimyasal ve fizyolojik değişikliklerin ortaya çıkardığı duygusal ve psikolojik bir durumdur. Ancak bu durum, çoğu insanda, ek olarak, herhangi bir sebep ya da dış etken olmadan ortaya çıkar. İnsanlar endojen depresyon ile uğraşırken duygusal ve bedensel sağlıkları ciddi bir şekilde etkilenir. Bu durum bazılarında hafif bir duyguyken, bazılarında çok ciddi bir durum olarak algılanabilir.

Endojen Depresyon Nedir? Nedenleri Ne Olabilir?

Endojen depresyonun nedenleri çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Bunlar arasında, genetik yatkınlıklar, psikolojik ve sosyal değişiklikler, hormon değişimleri, düşük enerji seviyeleri ve yetersiz beslenme sayılabilir. Daha önce depresyon yaşamış olanlar ya da stresli durumlar yaşayanlar daha fazla risk altındadır. Bu depresyon her yaştan insanı etkileyebilir.

Endojen Depresyonun Belirtileri

Endojen depresyonun en önemli belirtileri arasında umutsuzluk, dengesiz hüzün, öfke veya kızgınlık, can sıkıntısı, bitkinlik, iştah kaybı, uyku problemleri, kaygı, uykusuzluk ve aşırı yorgunluk bulunur. Ayrıca, depresyon semptomları, bir kişinin fiziksel sağlığını da etkileyebilir. Bu semptomlar arasında, baş ağrısı, kas zayıflığı, mide bulantısı veya kabızlık sayılabilir.

Endojen Depresyon Nedir
Endojen Depresyon Nedir

Endojen Depresyonun Tedavisi

Endojen depresyonun tedavisi, doktor tarafından, depresyona giren kişinin sağlık durumuna göre yani kişiye özel bir şekilde hazırlanır. Tedavi, ilaçlar, psikoterapi veya diğer tıbbi girişimler şeklinde olabilir. İlaçlar, antidepresanlar veya antipsikotikler olarak adlandırılır. Psikoterapi ise terapistin, hastanın endojen depresyonla baş etmesine yardımcı olması amacıyla yapılır. Öte yandan, diğer tıbbi girişimler arasında, şeker hastalığının tedavisi ve odaklanma eğitimlerinin kullanılması sayılabilir.

Sonuç

Endojen depresyon çok ciddi bir durumdur ve zamanında tedavi edilmezse, problemler artabilir ve kişinin yaşam kalitesi düşebilir. Bu nedenle, endojen depresyonun ilk semptomları görüldüğünde, bir uzmana başvurmak çok önemlidir. Bu durum, kişiyi tehlikeli durumlardan uzak tutarak hayatını normale döndürmesine yardımcı olur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu