Yaşam

Ergenlik Dönemi ve Öfke Kontrolü

Ergenlik dönemi başkalaşım, dönüşüm ve hızlı bir gelişim dönemidir. Karşılanmamış gereksinimlerin işareti olan öfke ise ortaya çıkışı nasıl olursa olsun üzerinde durulup çözümlenmesi gerekli bir duygudur. Ergenlik dönemi çoğu kişinin zihninde öfke duygusunu çağrıştırır.

Öfke insanın doğuştan getirdiği karşılanmayan beklentilere, doyurulmamış isteklere karşı verdiği yaşamın sürdürülmesi için gerekli olan doğal bir reaksiyondur. Bu açıdan öfke ifadesi hiç de kötü değildir, aksine öfke ifadesi üzerinde kontrol sahibi olmak gerekir.

Ergenlik Dönemi ve Öfke Kontrolü
Ergenlik Dönemi ve Öfke Kontrolü

Başka bir deyişle, öfke, rahatsız edici, acı verici veya başa çıkması zor durumlara verilen tepki olabilirken, aksine, öfkenin bastırılması, kişinin sağlığı için iyi olamayacak şekilde depresyona ve düşük benlik saygısına yol açar. Bu nedenle, öfkeye neyin neden olduğunu ve onu uygun şekilde nasıl ifade edeceğini bilmek önemlidir. Ebeveyn ve eğitmen olarak öfkeden korkmadan tanımaya çalışmak önemlidir. Öfke farklı biçimlerde ifade edilir.

Öfke ifade biçimleri;

  • Öfke içe vurumu,
  • Öfke dışa vurumu,
  • Öfke kontrolü şeklinde sınıflanabilir.

Ergenlerde görülen birçok davranışsal ve bedensel sorunlara öfkenin uygun biçimde ifade edilememesinin neden olduğu düşünülmektedir.

Ergenlik Dönemi

Aile bireylerinin duygularını açık bir şekilde ifade etmedikleri aile ortamlarında çatışma daha çok vardır. Bu tür çatışmalar genellikle göz ardı edilir veya en aza indirilir çünkü çocuklar gelişimin bu aşamasında yetişkinleri memnun etmek isterler. Çocuklar ergenlik çağına geldikçe, kendilerini daha bağımsız hissetmeye başlarlar ve her zaman ebeveynlerinin isteklerine veya fikirlerine boyun eğemeyebilirler.

Genellikle kendilerinden daha büyük ve kendilerine benzer deneyimlere, düşüncelere ve değerlere sahip arkadaşlar ararlar ve bu grup çocuklar ergenliğe ve genç yetişkinliğe girdikçe giderek daha önemli hale gelir. Çoğu durumda, çocukların ebeveynlerinin kurallarına uymaları beklenir, ancak bu kurallar haksız veya mantıksız görünüyorsa, onlara isyan edebilirler. Bazı gençler ebeveyn otoritesine karşı çıkarken, diğerleri aşırı derecede uyumlu hale gelebilir.

Bu tarz aile ortamında yetişen ergenlerde öfke içeren duygulara daha sık rastlanır. Baskıcı aile modelinde büyüyen ergenlerde ise sürekli öfke ve öfke dışa vurum düzeyleri diğer ergenlere göre daha yüksektir. Yapılan birçok yerli, yabancı kökenli çalışmalarda aile yapısını anlayışlı ve ilgili olarak değerlendiren ergenlerin öfke içe vurum ve öfke dışa vurum düzeylerinin daha düşük olduğu gösterilmiştir.

Ergenlik Dönemi ve Öfke Kontrolü
Ergenlik Dönemi ve Öfke Kontrolü

Bu tür aile ikliminde büyüyen ergenlerde bu tür öfkenin temel nedenlerinden birinin adaletsizlik duygusu olabileceği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada Türkiye’deki lise öğrencilerinde aile ortamı ile öfke puanları arasında bir ilişki olup olmadığını, varsa bu değişkenler arasında nasıl bir ilişki olduğunu belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı kesitsel tipteki bu araştırma 624 lise öğrencisi (327 kız, 297 erkek; ortalama yaş: 15) üzerinde yapılmıştır.

Otoriter ve baskıcı ebeveynler katı kurallar koyarlar. Ergenlerin kendilerini yeterince ifade etmesine izin vermezler. Arkadaşları ile ilişkilerini çok fazla sınırlandırırlar. Bu durumlar ergende öfke düzeyini arttırır. Sonuç olarak ergenin sağlıklı gelişimi için öfke dışa vurumu kadar, öfke içe vurumu da dikkatle ele alınmalıdır. Doğal bir reaksiyon olan öfkenin nedenleri özenle irdelenmelidir.

Ergenlerin psikolojik strese maruz kaldıklarında veya sosyal olarak öfke göstermenin kabul edilemez olduğu durumlarda öfkelerini ifade ettikleri bulunmuştur.

Ergen Öfke Kontrolü

Öfke, diğerleri arasında tahriş, nefret, arzu ve sıkıntı gibi çeşitli duyguları içeren olumsuz bir duygudur. Kişilerin öfkelerini nasıl ifade ettiklerini bilmek, onlara etkili bir şekilde uygun tepkiler verebilmek ve öfkenin nedenine değinmek için önemlidir.

Ergenlik Dönemi ve Öfke Kontrolü
Ergenlik Dönemi ve Öfke Kontrolü

Ergenlik dönemi ve öfke kontrolü yazımızın sonuna geldik. Hepimiz ergen olduk, hepimiz öfkelendik ama bunu kontrol altında tutabilmek önemli. Tabi aynı zamanda ailenin yaklaşımı da çocukların bu dönemi rahat atlatması açısından büyük önem taşıyor. Zorlandığınızı ve başa çıkamadığınızı hissettiğiniz anda profesyonel destek almaktan çekinmeyin . Yapacağınız bir hata belki de telafisi mümkün olmayan bir yola girmenize neden olabilir, o yüzden eğer kontrolün sizde olmadığını fark ettiğiniz an hiç gecikmeden destek alın.

Yaşam kategorimizin son yazısı olan Sigara Bırakma Neden Önemlidir? yazımızda sigaranın sağlığımıza zararları ve bıraktığımız zaman vücudumuzdaki değişimler hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Bir çok insan her gün sigarayı bırakmak isteyerek uyansa da ne yazık ki sigaranın içindeki nikotin nedeniyle bağımlılığından vazgeçemiyor. Çok geç olmadan destek alarak sigarayı bırakmak için çaba sarf etmelisiniz. Sitemizin diğer yazılarını da okumak ve farklı konularda bilgi sahibi olmak için Google bazlı arama yapabilirsiniz.

Ergenler Neden Öfkelenir?

Ergenlik, çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir ve bir genç kendini topluma kabul ettirmek için kişilik çatışmalarına girdiğinde daha çabuk sinirlenir. Gençleri en çok kızdıran şey, ailenizin evde küçük olduğunuzu, sessiz olun, büyüdüğünüzü ve artık çocuk olmadığınızı söylemesidir.

Sinirli Ergenlere Nasıl Davranmalı?

Kendinizi ifade etmek, özellikle de ben dilini kullanmak, gence ve ona karşı olan saygınızı ifade etmenin başka bir yoludur çünkü bu sizde duygular yaratır. Bu dönemde arkadaş çevresini tanımak çok önemlidir, fazla moralinizi bozmayın.

Ergenle İletişim Nasıl Olmalı?

Gençlerle iletişim kurarken yargılayıcı, küçümseyici, sorgulayıcı ifadelerden kaçının. Başkalarını başkalarının önünde eleştirmemeye, şikayet etmemeye veya utandırmamaya dikkat edin. Düzeltilmesi gereken bir davranış olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bunu özel olarak konuşun.

Ergenlerle Cinsellik Nasıl Konuşulmalı?

Konuşmayı net ve kısa tutun. Gereksiz şakalar yapmayın. Bu süre zarfında, gençler birçok konuda kendilerini suçlu hissedebilirler. Onunla her an, özellikle de konu cinsellik olduğunda, endişelenmeden konuşabileceğini söyleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu