Yaşam

Ertesi Gün Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ertesi Gün Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır? Acil doğum kontrol hapı olarak da bilinen ertesi gün hapı, istenmeyen gebeliklerin önlenmesinde büyük başarı elde etmiş bir doğum kontrol yöntemidir. Ertesi gün hapı, isteği dışında ilişkiye giren, korunmasız cinsel ilişkiye giren veya doğum kontrol yöntemleri başarısız olan kadınlarda hamileliği önlemek için acil kontrasepsiyon olarak kullanılır.

Ertesi Gün Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Ertesi Gün Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı, birincil doğum kontrol yöntemi değildir, yalnızca acil kontrasepsiyon için kullanılır. İçerdiği hormonlar nedeniyle kanamalara ve adet düzensizliğine neden olabilir. Ağızdan alınır ve düzenli kullanım gerektirmez. Bir adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılamaz.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Ertesi gün hapının etkili olabilmesi için korunmasız cinsel ilişkiden itibaren en fazla 72 saat geçmiş olmalıdır. Hapın etki mekanizması ne zaman alındığına göre değişir ve korunmasız cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa etkisi o kadar büyük olur. 72 saatten sonraya da hamilelik oluştuktan sonra hiçbir etkisi yoktur. Yani yumurtlamayı engeller ancak oluşmuş bir embriyoyu yok etmez.

Sadece progesteron içeren sabah haplarına ek olarak, hem progesteron (yumurtlama hormonu) hem de östrojen (kadınlık hormonu) hormonlarını içeren haplar vardır. Bunlar 21 gün doğum kontrol hapı alan kadınlarda yumurtlamayı engeller. Her iki hormonu da içeren haplar serviksi kalınlaştırabilir, spermin rahme girme olasılığını azaltabilir ve rahmin içini hamilelik için uygunsuz hale getirebilir. İlacın kesildiği ilk ayda, her şey eski durumuna geri döner ve hamile kalma şansı yeniden başlar. Sadece progesteron içeren ertesi gün hapları yumurtlamayı ve hamilelik oluşumunu önlerler.

 

Bu haplar Nasıl Korur?

Ertesi gün hapları 4 çeşittir. İçerik ve koruma şekilleri aşağıdaki gibidir:

Yalnızca progesteron içeren ilaçlar: 2 tablet alınır. Yumurtlamayı durdurur ve hamileliği önler. Östrojen ve progesteron içeren ilaçlar: Önce 2 tablet, 12 saat sonra 2 tablet şeklinde alınır. Hem yumurtlamayı durdurur hem de rahmin içini fetüsün oturması için uygunsuz hale getirir.

Progesteron reseptör modülatörü ulipristal asetat içerenler: En etkili ilaçtır. İlişkiden sonraki 5 gün içinde alınabilir. Ancak ülkemizde bulunmamaktadır.

Ertesi Gün Hapları Nasıl Kullanılmalıdır?

Ertesi gün hapının adı yanıltıcı olabilir. Bu ilaçların etkisi alındığı zamana göre değişmektedir. Cinsel ilişkiden sonraki 12 saat içinde alınırsa koruma oranı %90 civarında, ikinci gün alınırsa koruma oranı yaklaşık %75 civarında, üçüncü gün alınırsa koruma oranı %58 civarında olacaktır. 3 gün geçtikten sonra alınırsa hiçbir etkisi olmayacaktır.

Ertesi gün haplarının yanlış veya aşırı kullanımı bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle kontrollü ve dikkatli bir şekilde kullanılmasında fayda vardır.

Dozajlar ilaç markasına göre değiştiğinden kullanmadan önce prospektüsü okumak gerekir. Reçete edilen dozdan fazla alınması çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilirken, çok az alınması ilacın etkinliğini azaltabilir. Ertesi gün haplarının sürekli ve düzenli kullanımı makul bir yaklaşım değildir. Ayrıca ertesi gün hapı cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemez.

Ertesi Gün Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Ertesi Gün Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ertesi Gün Hapı Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Acil kontrasepsiyon, korunmasız cinsel ilişkiden sonra gebeliği önlemek için etkili bir seçenektir, ancak diğer doğum kontrol yöntemleri kadar etkili değildir ve rutin kullanım için önerilmez. Bazen doğru kullanılsa bile başarısız olabilir.

Aşağıdaki durumlarda ertesi gün hapı kullanmayınız:

 • Bileşenlerinden herhangi birine alerjiniz varsa,
 • Fazla kiloluysanız,
 • İlacın etkisini azaltacak türde bir ilaç kullanıyorsanız.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri

Bu hapları belirtilen dozların üzerinde ve farklı durumlarda kullanılması bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Yüksek düzeyde progesteron içeren ilaçları aşırı dozda alan kişilerde yan etkiler görülebilir.

En sık görülen yan etkisi adet düzensizliğidir. Ancak adet düzensizliklerinin yanı sıra bulantı ve kusma da görülebilir. İlacını aldıktan hemen sonra kusanların, ilacın etkisi zayıfladığı için ilacı tekrar almaları gerekir.

Yan Etkileri:

 • Mide bulantısı veya kusma,
 • Alt karın ağrısı veya kramp,
 • Baş dönmesi,
 • Adet düzensizliği,
 • Yorgunluk,
 • Göğüslerde hassasiyet,
 • Baş ağrısı.

Ayda birden fazla doz almamak veya seyrek olarak almak hapın yan etkilerini azaltabilir ve hormonal dengenin bozulmasını önleyebilir.

Ertesi Gün Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Ertesi Gün Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bu Hapı Aldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Hapın talimatlarını doğru uygulayın,
 • Başka bir doğum kontrol yöntemine başlayana kadar cinsel ilişkiden kaçının,
 • Acil kontraseptifin alınmasından sonraki 2 saat içinde kusma olursa, başka bir doz gerekliyse bir sağlık uzmanına danışın.

Ertesi gün hapı kalıcı kontraseptif koruma sağlamaz. Kullandıktan sonraki günler ve haftalar içinde korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz her zaman hamilelik riski vardır.

Bu hapları kullanmak adet döneminizi bir haftaya kadar geciktirebilir. Hapı aldıktan 3 ila 4 hafta sonra adet gerçekleşmezse hamilelik testi yapın.

Acil kontrasepsiyon aldıktan sonra genellikle bir sağlık uzmanına danışmak gerekli değildir. Ancak hapı aldıktan sonra kanamanız bir haftadan uzun sürdüyse veya 3 – 5 hafta içinde şiddetli alt karın ağrısı meydana geldiyse doktorunuzla iletişime geçmeniz iyi bir fikirdir. Çünkü bu ağrıların nedeni bir düşük veya döllenmiş bir yumurtanın uterusun (uterus) dışına, genellikle fallop tüplerine (dış gebelik) yerleşmesi olabilir.

Ertesi Gün Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Ertesi Gün Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ertesi Gün Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır? yazımızın sonuna geldik. Acil doğum kontrol hapı olarak da bilinen ertesi gün hapı, istenmeyen gebeliklerin önlenmesinde büyük başarı elde etmiş bir doğum kontrol yöntemidir. Ertesi gün hapı, isteği dışında ilişkiye giren, korunmasız cinsel ilişkiye giren veya doğum kontrol yöntemleri başarısız olan kadınlarda hamileliği önlemek için acil kontrasepsiyon olarak kullanılır.

Yalnızca progesteron içeren ilaçlar: 2 tablet alınır. Yumurtlamayı durdurur ve hamileliği önler. Östrojen ve progesteron içeren ilaçlar: Önce 2 tablet, 12 saat sonra 2 tablet şeklinde alınır. Hem yumurtlamayı durdurur hem de rahmin içini fetüsün oturması için uygunsuz hale getirir.

Progesteron reseptör modülatörü ulipristal asetat içerenler: En etkili ilaçtır. İlişkiden sonraki 5 gün içinde alınabilir. Ancak ülkemizde bulunmamaktadır.

Cinsel ilişkiden sonraki 12 saat içinde alınırsa koruma oranı %90 civarında, ikinci gün alınırsa koruma oranı yaklaşık %75 civarında, üçüncü gün alınırsa koruma oranı %58 civarında olacaktır. 3 gün geçtikten sonra alınırsa hiçbir etkisi olmayacaktır. Acil kontrasepsiyon, korunmasız cinsel ilişkiden sonra gebeliği önlemek için etkili bir seçenektir, ancak diğer doğum kontrol yöntemleri kadar etkili değildir ve rutin kullanım için önerilmez. Bazen doğru kullanılsa bile başarısız olabilir.

Yaşam kategorimizin son yazısı olan Akıllı Saat Çeşitleri ve Kullanım Alanları yazımızda Akıllı saat hakkında bilgiler paylaştık. Her an kullanılabilecek düzinelerce kullanışlı fonksiyonla donatılmış çok çeşitli akıllı saatler satışta. Dünya teknoloji devlerinin ürün grubuna ait olan ve günümüzde yaygın olarak kullanılan akıllı saatler, çeşitli markalar tarafından üretilerek cep telefonlarından bağımsız olarak piyasaya sunulmaktadır.

Zamanı daha aktif ve değerli kılmak için bir akıllı saat kullanabilirsiniz. Bu saatler, tüm gün telefonunuza bağlı kalmadan her şeyi tek seferde yapmanızı sağlar. Birçok markanın ürettiği akıllı saatler, yeni nesil bir aksesuar olarak hızla popülerlik kazanıyor. Sitemizdeki birbirinden farklı konulardaki yazılardan beğendiğinizi okumak için Google bazlı arama yapmanız mümkündür.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınmalı?

Cinsel ilişkiden sonraki 12 saat içinde alınırsa koruma oranı %90 civarında, ikinci gün alınırsa koruma oranı yaklaşık %75 civarında, üçüncü gün alınırsa koruma oranı %58 civarında olacaktır. 3 gün geçtikten sonra alınırsa hiçbir etkisi olmayacaktır.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Etki Eder?

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişki sırasında hamileliği önlemek için kullanılan ağızdan alınan bir ilaçtır. Düzenli kullanım gerektirmez ve etken maddesi sayesinde cinsel ilişkiden sonra kullanıldığında yumurtanın döllenmesini engeller.

Ertesi Gün Hapı Yumurtlamayı Ne Kadar Geciktirir?

Yumurtlama henüz gerçekleşmediyse, ertesi gün hapı yumurtlamayı 5 gün geciktirir. Döllenmeye uygun sperm ve yumurta birleşemez. Bu sayede gebelik önlenir.

Yumurta Döllendikten Sonra Ertesi Gün Hapı İşe Yarar mı?

Döllenmiş yumurta rahime yerleşmişse ertesi gün hapı almanın hiçbir etkisi yoktur. Yani bu hap mevcut bir hamileliği sonlandırmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu