Sağlık

Göze Yabancı Cisim Batması Halinde Neler Yapılmalı?

Göze Yabancı Cisim Batması Halinde Neler Yapılmalı yazımızda hayati önem taşıyan organımız hakkında bilgiler paylaşacağız. Göz en hassas organlarımızdan birisidir ve bu nedenle çok dikkatli olmamız gerekir. Göze yabancı cisim batması son derece yaygın bir durumdur ve çoğu zaman hafif semptomlarla kendini gösterebilir. Bununla birlikte, görsel kayıplar da meydana gelebilir ve bu durum göz sağlığını tehlikeye atabilir. İlk olarak, göze yabancı cisim batmasının tanınmasına değinilecek ve daha sonra bu durumda neler yapılması gerektiğine dair öneriler verilecektir.

Tanı

Göze yabancı cisim batma durumu göze sert veya sıvı bir şeye vurulmasıyla oluşan bir durumdur. Bu durumda, göz içerisinde bulunan çizgili tabaka hasar görebilir. En yaygın belirti, göze ait sızı ve kızarıklık hissetmektir. Diğer belirtiler arasında ağrı, yanma ve gözyaşı salgısının artıp, arttığı görülebilir. Göz muayenesi göze yabancı cisim batmasının tanısı için yapılan en etkili yoldur.

Erken Tedavi

Göze yabancı cisim batması olan bir kişiyi mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde bir göz hekimine götürmek gerekir. Aksi takdirde, durumun ciddiyeti arttığında herhangi bir girişimde bulunmak zorlaşabilir. Göze yabancı cisim batmasının en kolay tedavi yolu, göz içerisindeki nesneyi göz doktorunun muayene etmesi ve bu nesneyi kontrollü bir şekilde uzaklaştırmasıdır.

Cerrahi Tedavi

Göz içerisinde bulunan nesneyi muayene etmek, kontrollü bir şekilde kaldırmak veya almak mümkün olmazsa, göze yabancı cisim batmasının cerrahi yöntemlerle giderilmesi gerekebilir. Cerrahi tedavi, gözyaşı kanallarının aracılığıyla, göz içerisine alınmış nesneyi çıkarmaya yönelik ameliyatlarla mümkündür. Bu ameliyatların sonuçları çoğu zaman iyi olur.

Evde Tedavi

Göze yabancı cisim batması olan kişiye evde tedavisi son derece önemlidir. Asla kendinize göze dokunmayın. Ayrıca, üflenmiş bir pamukla gözünüzü silmek veya şampuanlamak göze zarar verebilir. Yapılabilecek en iyi şey, sadece gözünüzün üzerine su dökerek göze su basmaktır.

Özet

Göz içerisinde bulunan sert veya sıvı bir nesneye vurulmasıyla oluşan bir durumdur. En yaygın belirti, göze ait sızı ve kızarıklık hissetmektir. Yapılabilecek en iyi şey, gözünüze dokunmamak ve üflenmiş pamukla gözünüzü silmemektir. Görünümler ciddiyse, hemen bir göz hekimine başvurmak gerekir veya göze yabancı cisim batmasının cerrahi tedavisi gerekebilir.

Sağlık kategorimizde yer alan yazımızın sonuna geldik. Hayatın tüm güzelliklerini görmemizi sağlayan gözlerimize dikkat etmeliyiz. Gözünüze bir cisim batarsa hemen müdahale etmeli ve zaman kaybetmemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu