Yaşam

Güneş Enerjili Lamba Kullanımı

Güneş enerjili lamba kullanımı hakkında bilgi vereceğimiz yazımızla sizinleyiz. Işığın gözümüzden geçerek beynimizde bir his yaratması, insanlık tarihi boyunca bir ihtiyaç olmuştur. Ana ışık kaynağımız – ve doğal ışık – güneştir. Güneş battığında ışık ihtiyacımızı karşılamak için yapay ışık kaynakları kullanırız. En yaygın yöntem, elektrik enerjisini ışık enerjisine dönüştüren bir lambadır. Peki ya şebekenin ulaşamadığı yerler ve alanlar?

Unutmayalım ki bugün dünyada 1,3 milyar insanın şebekeye erişimi yok. Burada güneşten enerji üretip depolamamız ve aydınlatma için tekrar ışık enerjisine dönüştürmemiz gerekiyor. Şebekenin olmadığı bir yerde elektrik üretmek için güneş enerjisi sistemi kullanmak çevre dostu ve basit bir yoldur. Güneşten üretilen elektrik enerjisinin (ışık enerjisinin) zamanlaması aydınlatma için pek uygun değildir. Gündüz üretilen enerjiyi pillerde depolamak ve geceleri kullanmak zorundayız. LED ışık kaynaklarının verimliliği arttıkça bu tür uygulamalar kullanışlı hale gelmektedir.

Güneş Enerjili Lamba Kullanımı
Güneş Enerjili Lamba Kullanımı

Aslında, solar LED aydınlatmanın ilk uygulamaları, elektrik şebekesi olmayan yoksul bölgelerde başladı. Uygulama alanlarına baktığımızda ilk akla gelenler, şebeke dışı alanlardaki aydınlatmalar, kurulumun zor/maliyetli olduğu alanlar (genellikle peyzaj uygulamaları), reklam ve tabela ışıkları, yüksek yoğunluklu ortam aydınlatması gibi sıralanabilir.

Güneş Enerjili Lamba Verimliliği

Solar kısımda ise en az ışıkla en fazla gücü üreten sistem tercih edilmeli, batarya en fazla enerjiyi optimum boyutta depolayabilmelidir. LED’ler söz konusu olduğunda, güç tüketerek en fazla ışığı üreten bir yapıya sahip, ışık eğrisi aydınlatma ihtiyacını karşılayan, aydınlatma verimliliği yüksek modeller tercih edilmelidir. Örneğin bu bir dış mekan aydınlatma armatürü ise direklerimize fazla yük bindirmemesi ve rüzgar yüklerinin az olması için optimum boyut ve ağırlıkta olmalıdır. Aynı zamanda güneş panelleri güneş ışığından en iyi şekilde faydalanabilmelidir.

Kontrol Devresi

LED’lerin DC ve alçak gerilimde çalışması büyük bir avantajdır. Elde edilen DC voltajı yine aküde DC olarak depolanır ve LED’lerde DC olarak tüketilir, DC-DC dönüştürücü hem verimli hem de pratiktir. Bu süreçte ne kadar güç üretiyoruz, pili ne kadar akım ve voltajla şarj ediyoruz, ledleri ne kadar akımda çalıştıracağız, saat kaçta veya ortam ışık koşullarında vs. Değişkenlere ve ihtiyaçlarımıza göre otomatik olarak kontrol etmeliyiz. Bu işlemleri bizim adımıza yapabilmek için mutlaka bir elektronik kontrol devresine ihtiyacımız var. Bu kontrol devresi, pilimizin sıcaklığını bile kontrol ederek pilin uzun ömürlü olmasını garanti eder. Yine bir Japon şirketinin güneş enerjisiyle çalışan dış mekan aydınlatma ürününde sismik bir sensör görüyoruz. Bir deprem algıladığında ışığı %50 performansta çalıştırır, bu nedenle aydınlatma süresi normal çalışma koşullarına göre iki katına çıkar.

Termal Algılama

Hem güneş ürünleri hem de LED ışık kaynakları, bilgisayarlarımızdaki ve akıllı telefonlarımızdaki işlemciler gibi yarı iletken malzemelerdir. Bilgisayarlarımız ve akıllı telefonlarımız mekanik, elektrik ve termal olarak ne kadar duyarlıysa biz de onlara o kadar duyarlı olmalıyız. Yarı iletken malzemelerin en önemli hassasiyetlerinden biri ısıdır ve bu ürünler tasarlanırken termal kontrolün iyi hesaplanması ve uygulanması gerekir. Pillerin termal olarak oldukça hassas olduğunu biliyoruz, bu nedenle pil üreticisinden termal koşullar (voltaj, akım, sıcaklık ve ömür ilişkisi) hakkında bilgi almamız ve sistem çalışırken buna dikkat etmemiz gerekiyor.

IP Koruma

Bu ürünler güneş enerjisi, pil ve LED ürünleri kullanır ve genellikle dış mekanlarda kullanılır. Bu amaçla kullanıldığı yere göre toza, neme, suya ve mekanik koşullara dayanıklı olacak şekilde tasarlanmalıdır. Örneğin bir tekne direğine kurulacak bir ürün, deniz suyunda oluşabilecek korozyona karşı dayanıklı olmalıdır. Bu durumda IP koruma için makine mühendislerine gerçekten önemli işler düşüyor.

Uzun Ömürlü Güneş Enerjili Lamba 

“Bir zincir ancak en zayıf halkası kadar güçlüdür.” Bir sistemde kullanılan tüm yapıların sistem ömrünü etkilediğini unutmayalım. Örneğin 2-3 yıllık standart bir pil ömrü düşünecek olursak bu bizim sistem ömrümüz olur. Veya 1000 devirli bir pil kullandığımızda yaklaşık 3 yıl içinde pilimiz bitiyor. Bunun için güneş ve LED kadar uzun pil ömrü sağlamak için düşük güçlü ultrakapasitörler kullanılmaktadır (ortalama 30-50 bin saat). Pil için bir değiştirme periyodu planlanmalı ve kolay değiştirilebilmesi için kolayca erişilebilir olmalıdır.

Güneş enerjisi sistemleri ile donatılmış LED aydınlatma armatürleri, kurulum sonrası sınırsız güce bağlanır ve yakıt gerektirmez. Sensörler kontrol devresine bağlanarak her şey otomatik olarak kontrol edilebilir, istenirse merkezden kablosuz izleme yapılabilir ve kontrol seçenekleri değiştirilebilir. Özellikle dış aydınlatma açısından, yer altı kabloları, hafriyat, kapatma, yeniden çevre düzenleme maliyetleri ve kablo kopması riski ortadan kalkar. Dolayısıyla yukarıdaki avantajlara sahip güneş panelleri, piller ve LED aydınlatma ürünleri hayatımızı kolaylaştıracaktır.

Güneş Enerjili Lamba Kullanımı
Güneş Enerjili Lamba Kullanımı

Güneş enerjili lamba kullanımı yazımızın sonuna geldik. Güneş ışığından mümkün olduğu kadar fazla yararlanmamız gerekiyor ki enerji kaynaklarımızı daha optimize kullanmış olalım. Güneş enerjili lamba kullanımı yaygınlaştıkça çok daha az enerji ile aydınlatma yapma imkanımız olacak. Mühendislerin bu konuda yaptıkları çalışmalar gerçekten hayatımızı kolaylaştırırken hem doğayı koruma hem de bütçemize katkı sağlamaya yardımcı oluyor. Yaşam kategorimizin son yazısı olan Patlıcanlı Yemekler Nelerdir? Yazımızda hem sağlıklı hem de lezzetli patlıcanlı yemekler hakkında size ilham kaynağı olabilecek bilgiler aktardık. Ne yemek yapsam diye düşündüğünüz zaman size çözüm olabilecek aynı zamanda çok sevilecek yemeklerinizle sevdiklerinizin de gönüllerini fethedebilirsiniz. Sitemizin farklı içeriklerine ulaşmak için Google bazlı arama yapmanız yeterli olacaktır.

 

Güneş Enerjili Lambalar Kaç Saat Yanar?

Gündüz depoladığı enerjiyi gece çalışmak için kullanır. Gecelik ortalama 6-8-12 saat yanar. Bu ürün balkon veya park veya bahçe aydınlatması için kullanılır.

Evde Güneş Paneli Yapılabilir mi?

Öncelikle evde güneş paneli yapmak oldukça zor ve zahmetli bir iş olarak kabul edilir. Bu nedenle güneş panellerinin yapımı, evdeki işleyişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için önemlidir.

Bir Ev İçin Kaç kW Güneş Paneli Gerekli?

Ortalama bir ev her yıl 3000 kWh elektrik tüketir. Günde 8 saat güneş ışığı aldığında ve %20 verimle 1 güneş paneli günde 934 kWh elektrik üretebilmektedir. Bu durumda bir ev için 4 adet güneş paneli gereklidir.

Güneş Enerjili Lamba Kaç Saatte Şarj Olur?

Güneş enerjisi kullanan ışıklar, elektrik ihtiyacını kendi karşıladıkları için herhangi bir alt yapı kurulumu gerektirmemekte ve istenilen her alanda kullanılmak ve kurulmak üzere tasarlanmaktadır. Güneşte 8 saat şarj edilir, 20 saat sorunsuz yanar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu