Moda

Hamile Elbisesi Seçimi Nasıl Yapılır?

Hamile elbisesi seçimi nasıl yapılır? Hamile kadınlar kıyafet seçimi konusunda dezavantajlı bir gruptaydı. Genellikle hamileler için kıyafet üretimi oldukça kısıtlı düzeydeydi. Fakat değişen ve dönüşen dünya teknolojisi ile beraber bundan sonra anne adaylarına da çok detaylı hamile kıyafetleri üretilmektedir. Bu sayede sizler hamile giyim konusunda dilediğiniz şekilde, dilediğiniz tarzda giyinip kuşanabilirsiniz.

Eskiden olduğu gibi hala hamile kadınların en çok tercih ettiği kıyafet hamile elbisesidir. Hem tek parça olması hem de basit kombin yapılabilir olması sebebiyle bu elbiseler, kadınlar arasında daha çok tercih edilir.

Hamile Elbisesi Seçimi Nasıl Yapılır?
Hamile Elbisesi Seçimi Nasıl Yapılır?

Hamile Elbisesi Seçimi Nasıl Yapılır?

Elbise giymek hem şık hem de rahat olmanın en basit yoludur. Bu basitlik sebebiyle de elbiseler oldukça sık tercih edilir. Anne adayları esasen rahat giyimden yana tercihini kullanmalıdır. Hamilelere ideal olmayan pantolon giymek yeni anne adayları tarafından genel olarak tercih edilmez. Dar kıyafetler karınlarını sıkıp kendilerini ve bebeklerini rahatsız edici bir konuma sokabilir.

Hepimizin bildiği gibi gebelik devresinde kadınların fiziksel yapılarında bir sürü değişimler olur ve hareket kabiliyetleri fazlasıyla sınırlanır ve kısıtlanır. Bu yüzden de rahatlık ve kullanım basitliği yönünden tek bir parça olarak elbiseyi tercih etmeleri kuşkusuz tesadüf değildir.

Elbise, anne adaylarının faaliyetlerini minimuma düşürerek en rahat kullanım alternatifi sunar. Bir kadın için, bilhassa annelik duygusunu yeni tatmaya hazırlanan bir kadın için rahatsız ve konforsuz bir giyim anne adayının bütün gününü mahveden en mühim şeydir. Huzursuz ve rahatsız hisseden kadınlar psikolojik olarak demoralize olur ve anne adayı bütün gününü huzursuz ve mutsuz geçirebilir.

Neden Hamile Elbisesi Tercih Etmeliyiz?

Anne adayları, daha evvelce de bahsetmiş bulunduğumuz gibi hem fiziksel hem de psikolojik problemler yaşayabilirler. En büyük değişimler de genellikle fiziksel olan değişimlerdir. Bel ve karın etrafı olabildiğine genişler. Sırtları ve göğüsleri de aynı şekilde büyür ve genel olarak kilo alımı olur. Bu yüzden de en mühim seçim kendi bedeninize ideal bir hamile elbisesi tercih etmek olacaktır.

Hamilelik devresine ideal olmayan, normal bir elbisenin bir ya da iki büyük bedenini almak anne adayları için yeteri kadar kurtarıcı değildir. Çünkü elbisenin her ne kadar bedeni büyüyorsa da omuzlardan bu sefer problem çıkartacaktır. Bunun için, hamilelere özel olarak imal edilen hamile elbiseleri tercih edilmesi gerekir. Bu elbiseler genellikle lastikli ve karın bölgesi özel olarak ayarlanmış elbiselerdir. Bu sayede değişen beden ölçülerinize uyum sağlar ve sizi sıkıp bunaltmaz.

Gününüzü rahat ve konforlu şekilde geçirmeniz amacıyla en mühim kriter rahat ve konforlu bir hamile giyim ürünü seçmenizdir. Sizin ve biricik bebeğinizin rahatı ve mutluluğu amacıyla bu adımlara ve ufak püf noktalara önem göstermeniz gerekir. “Şimdi ne gerek var yeni kıyafet almaya, benim bir sürü bollaşan kıyafetim var onları giyerim” diyor olabilirsiniz. Fakat söylediğimiz gibi normal kıyafetler anne adaylarının günden güne büyüyen beden ölçülerini saracak şekilde tasarlanmamıştır.

Hamile Elbisesi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İlk olarak şunu bilmenizde fayda var, hamilelik devresinde hormonlarınız normal süreçte olduğundan daha değişik çalışır. Bu yüzden de cildiniz her zaman olduğundan çok daha titiz bir dönemdedir. Bu hassaslıklara bazen cilt alerjileri de eşlik edebilir. Birçok anne adayında, hamilelik döneminden önce alerjisi olmayan şeylere hamilelik döneminde hassaslık başlayabilir.

Hamile Elbisesi Kumaş Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Böyle bir dönemde seçeceğiniz kumaş tercihi de çok mühimdir. Kumaşlar da bir çok kadında alerjik reaksiyona sebep olabilmektedir. Bu yüzden elbisenizi doğru ve sizin hassas olduğunuz kumaştan seçmeniz en doğrusu olur. Kumaştan ziyade bir diğer husus hep bahsetmiş olduğumuz gibi konfor ve rahatlıktır. Sizi sıkan elbiseler almak anne adayı kadınlar için hiç akıllıca olmayan bir tercih olacaktır. Zaten sık sık yaşanan mide bulantıları, daralma bunalma hissi sıkıca giyilen kıyafetler ardından iyice şiddetlenir ve hamile bir anne adayına zor bir gün geçirtebilir.

Hamileler için hormonların süratli değişimi ve salınımı nedeni ile normal bir kadına göre kendilerini daha değişik hissettirebilir. Bunlardan biri de sıcak basmaları ve sık sık üşümeler olabilir. Yapılan incelemelere göre hamileler genel olarak normal bir bireyden bir ya da iki derece sıcak ya da soğuk hissederler. Bunun sebebini de ön görmek zor değildir. Hem hormon değişimleri hem de alınan kilolar ile beraber gebeler bu problemleri yaşayabilirler.

Hamile Elbisesi Seçimi Nasıl Yapılır?
Hamile Elbisesi Seçimi Nasıl Yapılır?

Yazın %100 pamuklu bir elbise tercih edildiğinde, teri kısa sürede emer ve hem hasta olmaz hem de sık sık sıcak basmalarından kurtulmuş olabilirsiniz. Aynı zamanda yaz mevsiminde hem hamilelerin hem de normal kadınların en çok tercih ettiği kumaş türü keten kumaşlardır. Teri kısa sürede emer ve hava giriş çıkışının devamlılığını sağlayarak hamile kadınları bunaltmaz. Hava alan kumaşlar tercih etmek de çok mühimdir. Kışın ise yünlü kıyafetler kullanmak hasta olmanızı engelleyerek sağlığınızı korur ve sizi yeterince sıcak tutar.

Sürekli rahat ve konfordan bahsettiğimizden bazı anne adayları bu hamilelik devresini zorlu ve problemli bir dönem olarak algılayabilirler. Aynı zamanda anlattıklarımız yüzünden, sanki yalnızca rahatlık amacıyla elbise almak zorunda kalacaklar gibi düşünmüş olabilirler. Oysa ki elbise konusu katiyen böyle değildir. Hamileyken de şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Bu sayede alınan kilolar sebebiyle özgüveniniz de zedelenmez, her zaman kendinizi şık hissedebilirsiniz.

Hamile elbisesi seçimi nasıl yapılır? yazımızın sonuna geldik. Her zaman güncelliğini koruyan bir konu olan hamile elbisesi seçimi konusunda size fikir vermek istedik. Anne adaylarının gün geçtikçe hareket kabiliyetinin azalması nedeniyle elbise konusunda doğru karar vermelerine yardımcı olacak bilgileri paylaşmaya çalıştık. Anne Çocuk kategorimizin en son yazısı olan Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? konumuzda da anne adaylarının bir süre sonra gündeme alacakları bebek arabası alırken belki de baştan aklınıza gelmeyecek noktalara dikkat etmenizi sağlayacak yazımızı okuyabilirsiniz. Sitemizin içeriklerine Google bazlı arama yaparak da ulaşmanız mümkün olacaktır.

 

Kaç Aydan Sonra Hamile Kıyafeti Giyilir?

Hamilelikte vücutta yaşanan değişimlerle uyumlu olacak şekilde geliştirilen hamile kıyafetlerinin giyimine genellikle 3.aydan sonra başlanması gerekir. Anne adayları genellikle 4.aydan itibaren karın ve bel bölgesindeki genişlemeler yaşamaya başlar.

Gebelik Döneminde Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik döneminde, sağlık yönünden dar giysilerden uzak durulmalı. Genellikle karın bölgesini sıkan kıyafetler katiyen tercih edilmemelidir. Eşofmanlar, geniş şortlar ve bol tişörtler hamilelik döneminde idealdir. Gebelikte giyilen kıyafetler pamuklu kumaştan olmalıdır.

Dar Kıyafet Giymek Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelikte dar giyinildiği zaman bebeğin gelişimi gerileyebilir. Bir diğer risk ise anne adaylarının soluk alma ve hareket yeteneğini engellemesidir. Genellikle gebelikte dar pantolon giyildiği takdirde bebeğin hareket edebileceği alan kısıtlanır.

Hamileler Normal Mayo Giyebilir mi?

Giyilebilir ama anne adayları normalden daha değişik özellikteki kumaşlarla kendilerini yüzerken ya da güneşlenirken daha rahat hissedecektir. Seçim yapar iken yeterli esneklikteki kumaşlardan oluşturulan mayo ve bikiniler tercih edilmelidir ve bedeni sıkmayan genişlikteki bedenlerden satın alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu