Yaşam

IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

IMEI sorgulama nasıl yapılır? hep duyduğunuz ama merak ettiğiniz bir şey olabilir. Bu yazımızda tüm detaylarıyla siz IMEI sorgulama hakkında bilgiler vereceğiz. Önce IMEI nedir, neden gerekli bunlara bakalım.

IMEI Numarası Nedir?

IMEI numarası; tam adı International Mobile Equipment Identity (Uluslararası Mobil Cihaz Kodu) olan 15 haneli uluslararası benzersiz bir kimlik numarasıdır. Cep telefonunun güvenliğini sağlamak için her cep telefonu ayrı bir IMEI numarası ile yapılmaktadır.

IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?
IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

Telefon IMEI Numarası Neden Gerekli?

IMEI sorgulama işlemi sayesinde telefonunuzun kim tarafından ve hangi sim kartla kullanıldığını belirleyebilir. IMEI numarası yardımı ile telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda telefonunuz bloke edilebilir ve yabancılar tarafından kullanılması engellenebilir.

Hırsızlık durumunda yasal mercilere başvurmanız halinde cep telefonunuzun IMEI numarası tüm GSM operatörlerine gönderilecek ve bu numara üzerinden takip edilebilecektir.

IMEI numarası yurt dışından getirilen cep telefonlarının güvenilirliği ve kullanılabilirliğini sorgulamak için de gereklidir.

IMEI Numarası Kayıt Sorgulama ve Öğrenme

Cihazınıza *#06# yazıp “Evet” tuşuna basarak cihazınızın 15 haneli IMEI numarasını bulabilirsiniz. IMEI numarasını cihazınızın pil yuvasında veya ürün kutusunda görebilirsiniz.

IMEI kayıt sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. 15 haneli IMEI numaranızı e-devlet sisteminde https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden TC kimlik ve kullanıcı bilgileriniz olmadan öğrenebilirsiniz. Böylece cihazınızın kayıp veya çalıntı olup olmadığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

IMEI numarası kaydı için; https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet adresine giriş yaparak ve ilgili bilgileri doldurarak cihaz kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Elektronik ortamda kontrol tamamlandıktan sonra cihaz sisteme kaydedilir.

E-devlet üzerinden işlem yapmasına izin verilmeyen kullanıcıların kullandıkları operatöre başvurmaları gerekmektedir.

IMEI Numarası Kayıt Ücreti Nedir?

Kayıt işlemine başlamadan önce imei kayıt hakkının sorgulamasının yapılması ve harç ücreti ödenmelidir. 2022 yılında IMEI kayıt ücreti 2732 TL olarak belirlenmiştir. Kredi kartı ile ödeme mümkündür. Ödeme dekontu üzerinde ise; cihazın 15 haneli imei numarası, belge sahibine ait kişisel bilgiler ve TC Kimlik numarası bulunmalıdır. Dekontta IMEI numarasının doğru yazıldığından emin olunması gerekir.

Online ödeme yapıldıktan sonra onay için e-devlet kayıt sayfasına dönmeniz ve 8 haneli başvuru takip numarası almanız gerekmektedir. Kayıt işleminin tamamlanıp tamamlanmadığını e-devlet IMEI sorgulama adresinden kontrol edebilirsiniz.

Yurt Dışından Getirdiğim Cihazı Türkiye’de Kullanabilir Miyim?

Yurt dışından satın alınarak Türkiye’ye getirilen cep telefonları giriş tarihinden itibaren 120 gün kayıtsız olarak kullanılabilir. 120 gün sonunda kayıt işlemini tamamlamayan cihazlar iletişime kapatılacaktır.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama linkinden cihazınızı kayıt etme hakkınız olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Telefonu getiren kişinin, telefonu kayıt ettiği yıl ve sonraki 2 yıl için yeniden kayıt yaptırma hakkı olmuyor. Takip eden yılın ilk günü kayıt hakkı yeniden tesis oluşur. Yeni bir cihaz kaydı yapabilmek için giriş tarihinden itibaren 3 yıl geçmiş olması gerekmektedir.

Elektronik kimlik bilgileri (yani IMEI numarası) olan tüm cihazlar kayıt edilmelidir.

IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?
IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

IMEI sorgulama nasıl yapılır? yazımızın sonuna geldik. Tüm telefonlarda bulunan IMEI numarasının nasıl öğrenildiğini, ne işe yaradığını, kayıt ücretinin ne kadar olduğunu, yurt dışından cihaz getirildiği zaman ne kadar süre içinde IMEI kayıt işleminin tamamlanması gerektiğine dair tüm bilgileri yazımızda sizlerle paylaştık. Yaşam kategorimizin son yazısı olan Siyah Peynir Nedir? yazımızda internet ortamında anlamı farklı olan siyah peynirin aslında İngiltere’de üretilen ödüller almış bir peynir çeşidi olduğundan bahsettik. Sitemizin içerikleri hakkında araştırma yapmak isterseniz Google bazlı yapacağınız arama size yardımcı olacaktır.

Bir Pasaporta Kaç Telefon Kaydedilir 2022?

Her 3 yılda bir sadece bir cep telefonu pasaporta kaydedilebilir. Bu süre dolmadan yeni telefon için IMEI kaydı yaptırmak istiyorsanız eski telefonun IMEI kaydını silmeniz gerekmektedir.

IMEI Kaç Günde Atılır?

Covid-19 nedeniyle yolcu ile birlikte taşınan ve mobil iletişim ağı tarafından hizmet verilen elektronik kimlik bilgilerine sahip bir cihazın kayıt başvurusu yolcunun giriş tarihinden itibaren 365 gün içinde yapılacaktır. Bu süre daha önce 120 gün olarak uygulanmaktaydı.

IMEI Kayıt Süresi Nasıl Uzatılır?

Belli bir süre yurt dışında ikamet eden vatandaşlar Türkiye’ye döndükleri zaman ücretsiz bir şekilde imei süre uzatma işlemi yapabilirler. Bunun için e – devlet uygulamasından başvuru yapmaları yeterlidir.

Savcılık Tarafından Kapatılan IMEI Nasıl Açılır?

Adli makamlarca kullanıma kapatılan ekipmanların yeniden açma işlemi, bu makamların talebi üzerine gerçekleştirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu