Güzellik

Kalıcı Oje Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kalıcı oje (shellac) uygulama ve kalıcılık açısından diğer oje uygulama yönteminden farklıdır. Bu, çalışan ve tatil yapan kadınların sıklıkla uyguladığı bir yöntemdir. Genellikle oje sürmek istemeyen kadınlar ve yeni evliler de daha rahat bir balayı için kalıcı ojeleri tercih etmektedirler.

Kalıcı Oje Uygulaması Nasıl Yapılır?
Kalıcı Oje Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bu uygulama diğer oje uygulamalarından farklıdır. Bu uygulamayı yapmak için özel ekipman ve özel ürünler kullanmak gerekmektedir. Bu nedenle uygulama süresi daha uzundur.

Sıradan Ojelerden Farkı

Normal ojeler kısa sürede, kalıcı ojeler ise 15-20 dakika içerisinde uygulanır. Bunun nedeni ise uygulamanın her aşamasında tırnakların UV ışığı ile kurutulmasıdır.

Bu ojelerin dayanma süresi ise, elinizde yaklaşık 15 gün, ayaklarınızda 1 ay kadardır.

Kalıcı Oje Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kalıcı oje uygulaması yapabilmeniz için biraz bilgi ve ekipmana ihtiyacınız vardır. Eğer gerekli ekipman mevcutsa yazımızın devamındaki nasıl yapılır bölümünü okuyup uygulayabilirsiniz.

Manikür

Yapmanız gereken ilk şey ojeyi (shellac) uygulamadan önce ellerinize manikür yapmaktır. Çünkü süreci kolaylaştırır. Aynı zamanda oje sürülürken ete temas etmemelidir.

 

Tırnakların Temizlenmesi

İşleme başlamadan önce tırnaklarınızın yağ ve nemden arındırılmış olması gerekir. Bu işlem için özel bir solüsyon kullanmanız gerekmektedir. Bu işlemi yapmazsanız oje tutmayacaktır. Ardından en alt tabaka işleminin uygulaması yapılır. Sonra ellerinizi UV ışığında 10 saniye bekletin.

Oje

Ardından ojeyi tırnaklara uygulayın. Her kat için UV ışığı altında 60 saniye bekletin. Renk seçeneğine göre 2 veya 3 kez ojeyi uygulayın. French uygulamasında tırnağın uç bölümünün tekrar bekletilmesi gerekir.

Cila Uygulaması ve Son İşlem

Ojeden sonra son kat cilası uygulanır. Kuruması için yine cihazda 60 saniye bekletilir. Son olarak uygulanacak solüsyon ile tırnak silinir ve işlem sona erer. Bu işlemlerin aynıları ayaklara da uygulanmalıdır.

Shellac oje sürme işleminden sonra istediğiniz şekilde hareket edebilirsiniz. Ojenizde bulaşma ya da bozulma gibi bir durum asla olmayacaktır.

Kalıcı Oje Çıkartma İşlemi Nasıl Yapılmalı?

 • Önce törpü ile tırnaklarınızı hafifçe törpüleyin.
 • Pamuğu küçük parçalar halinde kesin, asetona batırın ve tırnak üstlerinize yerleştirin.
 • Tırnaklarınızı alüminyum folyo ile kaplayın.
 • Şimdi tırnakları 10 dakika bekletin, süre dolduğunda hafif bir masaj yaparak kalıcı ojenizi çıkarmaya başlayın.
 • Kenarlarda kalan ojeleri temizlemek için manikür aleti kullanabilirsiniz.
Kalıcı Oje Uygulaması Nasıl Yapılır?
Kalıcı Oje Uygulaması Nasıl Yapılır?

Akrilik ojeyi çıkarmak için şu adımları izleyin;

 • Kalıcı ojeyi çıkarmak için kullandığınız aletlere ek olarak vazelin ve tırnak makası da kullanmanız gerekecek.
 • Tırnak makası yardımıyla tırnaklarınızı mümkün olduğunca kısaltın.
 • Tırnaklarınızın çerçevesine vazelin sürün.
 • Uç kısımları güzelce törpüleyin.
 • Pamuk toplarını asetona batırın, tırnaklarınızın üstüne koyun. Tırnaklarınızı folyo ile sarın ve 25-30 dakika bekleyin.
 • Folyoyu yavaşça çekin. Bu aşamada akrilik tırnaklar kolayca kalkmalıdır. Eğer kalkmazsa pamukları üstlerinde daha uzun süre tutabilirsiniz.

Kalıcı Ojenin Tehlikeleri

Uzmanlara göre, son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan kalıcı oje uygulaması, sık yapılırsa sabitleme ve çıkarma aşamalarındaki işlemler nedeniyle tırnak yapısını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca cihazdaki UV ışınları, cilt yapısına, cilt yapısını oluşturan DNA’ya ve kolajen gibi proteinlere zarar verir.

Tırnaklarımızın tıpkı saçlar gibi deri eki adı verilen yapıları vardır. Bir kişinin genel sağlığı ile ilgili önemli belirtiler bir tırnak muayenesinden öğrenilebilir.

Çevresel faktörler, travmatik müdahaleler, enfeksiyonlar ve uygun olmayan koşullarda yapılan kozmetik uygulamalar tırnak sağlığını bozabilir.

Sağlıklı tırnaklar temiz, kalınlaşmamış, çevredeki cilt dokusunda değişiklik meydana gelmemiş, renksiz ve tırnak yatağına sağlıklı bir şekilde oturmuş olmalıdır. Tırnak ünitesini oluşturan yapıların herhangi birindeki kusurlar nedeniyle tırnak kalınlaşabilir, yapısı kırılgan hale gelebilir, koyulaşabilir, renk değiştirebilir, tırnak yatağından ayrılabilir ve hatta düşebilir. Tırnak ünitesini etkileyen bu durumlarda çevre deride kızarıklık, renk değişikliği, ağrı ve şişlik de oluşabilir.

Herhangi bir tıbbi muayene yapılmadan ve hijyenik düzenlemelerin yapılmadığı bir ortamda kozmetik uygulama sağlık açısından tehlikelidir.

Kalıcı oje uygulamalarında hem tahrişe neden olabilecek hem de tırnak yapısına zarar verebilecek kimyasallar kullanılabilmektedir. Özellikle alt yapısı hasar görmüş tırnaklarda bu tip uygulamalar yapıldığında ciddi bozukluklar olması muhtemeldir. Kırılgan veya zayıf tırnaklar, özellikle çıkarma sırasında kullanılan kimyasallara, travmaya ve jel manikürüne dayanamayabilir.

Ojeyi çıkarmak için tıraş işlemi yetkili bir kişi tarafından yapılmalıdır. Bu tür mekanik uygulamalarla yapılan çıkarma işlemlerinde altyapının kırılgan veya hasarlı olması durumunda kalıcı hasarlar oluşabilmektedir.

Kalıcı Oje Uygulaması Nasıl Yapılır?
Kalıcı Oje Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kalıcı Oje DNA ve Proteinlere Zarar Verir

Kalıcı ojeyi sabitlemek için UV yayan lambalar kullanılır. Tek bir uygulamada değil, sık tekrarlanan uygulamalar nedeniyle UVA denilen ultraviyole ışığına sürekli maruz kalmak cilt kanserine neden olabilir. Bu uygulamalar özellikle UV ışınlarına karşı çok hassas kişilerde kısa süreli de olsa ciddi yan etkilere neden olabilir.

Bu manikürlerde kullanılan lambalar UVA ışınları yayar. Bu ışınlar, UVB ışınları ile aynı kızarıklık ve yanma yan etkilerine sahip olmasa da daha derin katmanları etkileyerek cildin yapısına, DNA’sına ve kolajen gibi onu oluşturan proteinlere zarar verebilirler.

UVA erken yaşlanmaya neden olur. Bu nedenle jel manikür uygulamalarının sık kullanıldığında cilt ve tırnak sağlığını olumsuz etkileyebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tür uygulamaları uygulayan merkezler, uygun sıhhi ve teknik denetime tabi olmalıdır. Sık uygulamadan kaçınılmalıdır. Tırnak bozukluğu olan kişilerde tedavi tamamlanana kadar bu tür kozmetik işlemler yapılmamalıdır.

Kalıcı Oje Uygulaması Nasıl Yapılır? yazımızın sonuna geldik. Kalıcı oje (shellac) uygulama ve kalıcılık açısından diğer oje uygulama yönteminden farklıdır. Normal ojeler kısa sürede, kalıcı ojeler ise 15-20 dakika içerisinde uygulanır. Bunun nedeni ise uygulamanın her aşamasında tırnakların UV ışığı ile kurutulmasıdır. Bu ojelerin dayanma süresi ise, elinizde yaklaşık 15 gün, ayaklarınızda 1 ay kadardır. Kalıcı oje uygulama sırası şu şekilde olmalıdır; manikür, tırnakların temizlenmesi, oje, cila uygulaması ve son işlem.

Ojeyi çıkarmak için tıraş işlemi yetkili bir kişi tarafından yapılmalıdır. Bu tür mekanik uygulamalarla yapılan çıkarma işlemlerinde altyapının kırılgan veya hasarlı olması durumunda kalıcı hasarlar oluşabilmektedir.

Bu manikürlerde kullanılan lambalar UVA ışınları yayar. Bu ışınlar, UVB ışınları ile aynı kızarıklık ve yanma yan etkilerine sahip olmasa da daha derin katmanları etkileyerek cildin yapısına, DNA’sına ve kolajen gibi onu oluşturan proteinlere zarar verebilirler. Sık uygulamadan kaçınılmalıdır. Tırnak bozukluğu olan kişilerde tedavi tamamlanana kadar bu tür kozmetik işlemler yapılmamalıdır

Güzellik kategorimizin son yazısı olan Yosun Maskesi Yapımı ve Cilde Faydaları yazımızda yosun maske hakkında detay bilgiler paylaştık. İsterseniz evde kendiniz de hazırlayabilir ve uygulayabilirsiniz. Kadınların bakım ürünlerine harcadıkları paraları düşününce ekonominize de büyük katkı sağlamış olursunuz. Sitemizde sadece güzellik kategorisi değil bir çok konuda yazılar bulunmaktadır. Bunlara erişmek ve beğendiğinizi okumak için Google bazlı arama yapmanız mümkün.

Kalıcı Oje Ne Kadar Dayanır?

Özel jel malzemeden üretilmiş olan bu ojelerin dayanma süresi ise, elinizde yaklaşık 15 gün, ayaklarınızda 1 ay kadardır.

Kalıcı Oje Tırnağa Zarar Verir mi?

Bu manikürlerde kullanılan lambalar UVA ışınları yayar. Bu ışınlar, UVB ışınları ile aynı kızarıklık ve yanma yan etkilerine sahip olmasada daha derin katmanları etkileyerek cildin yapısına, DNA’sına ve kolajen gibi onu oluşturan proteinlere zarar verebilirler. Hatta cilt kanserine neden olabilirler.

Kalıcı Oje Normal Asetonla Çıkar mı?

•         Önce törpü ile tırnaklarınızı hafifçe törpüleyin.
•         Pamuğu küçük parçalar halinde kesin, asetona batırın ve tırnak üstlerinize yerleştirin.
•         Tırnaklarınızı alüminyum folyo ile kaplayın.
•         Şimdi tırnakları 10 dakika bekletin, süre dolduğunda hafif bir masaj yaparak kalıcı ojenizi     çıkarmaya başlayın.
•         Kenarlarda kalan ojeleri temizlemek için manikür aleti kullanabilirsiniz.

Kalıcı Oje Kurutucu Zararlı mı?

UVA erken yaşlanmaya neden olur. Bu nedenle jel manikür uygulamalarının sık kullanıldığında cilt ve tırnak sağlığını olumsuz etkileyebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Sık uygulamadan kaçınılmalıdır. UVA ışınları derinin daha derin katmanlarını etkileyerek cildin yapısına, DNA’sına ve kolajen gibi onu oluşturan proteinlere zarar verebilirler.

Kalıcı Oje Makinesi Olmadan Kurur mu?

Maalesef hayır. Kalıcı ojeler ancak Led ya da UV kurutucular ile kurutulabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu