Anne Çocuk

Kız Çocuk Persentil Tablosu Hesaplama

Kız çocuk persentil tablosu hesaplama nedir diye size de soranlar olmuş olabilir. Çocuğumun gelişimi yeterli mi? İtiraf edin, bu soru hep aklınızın bir köşesinde değil mi? Şimdi bu soru aklınıza geldiğinde artık yanıtını bulmak çok daha kolay.

Bebeğin dünyaya gelmesi ile birlikte ebeveynin hayatında, gelişim büyüme eğrisi olan persentil kavramı girer. Büyüme eğrisi çocuğun yıllar geçtikçe ulaşması gereken fiziksel özellikleri gösterir. Bebeğin dünyaya geldiği andan itibaren anne ve babalar persentil eğrisini takip ederek çocuklarının yeteri kadar gelişim sağlayıp sağlamadığını rahatça anlayabilirler. Bu sayede ebeveynler, çocuğunun gelişiminde bir sorun olduğunu erken teşhis edebilir. Eğer bu durum gelişimsel bir sorunsa buna derhal çözüm üretilmelidir.

Titiz anneler için “persentil hesaplama” bundan sonra çok kolay. “Bebeğimin gelişimi yeterli mi?” sorusu aklınıza geldiğinde, internette araştırma yaparak kız çocuk persentil hesaplama tablosu bulabilir ve bebeğinizin boyunu, yaşını ve kilosunu yazarak büyüme eğrisine hemen ulaşabilirsiniz. Böylece bebeğinizin gelişimini istediğiniz an takip edebileceksiniz.

Kız Çocuk Persentil Tablosu Hesaplama
Kız Çocuk Persentil Tablosu Hesaplama

Persentil Değerleri ve Persentil Tablosu Nedir?

Fiziksel gelişim olarak değerlendirildiğinde boy ve kilo değerleri nelerdir? Bebeğin gelişiminde uzmanlara göre 3 özellik baz alınır. Bunlar kilo, boy ve baş çevresidir. Persentil tablosu da bu 3 değer baz alınarak hazırlanmaktadır. Bu 3 değer bebeğin o ana kadar gelişiminin sağlıklı olup olmadığını gösteren persentil hesaplama tablosunu oluşturur.

Anne ve babalar daha çok kilo ve boy değerlerini baz alınarak persentil değerini kontrol etmeye çalışır. Ancak toplumda genel anlamda uygulanmakta olan bu yöntem hatalı sonuçlar verebilir. Çocuğun gelişiminde, boy ve kilodan daha önemli ve sürekli takip edilmesi gereken bir veri baş çevresi uzunluğudur.

Kız Çocuk Persentil Hesaplama Nasıl Yapılır? 

Uzmanlar, ayda en az 1 kere boy kilo persentil tablosuna bakarak, çocuğun gelişimini kontrol etmenin doğru olduğunu savunurlar. Ayda bir kez bakılamasa bile 3 ayda bir kesinlikle tablo değerlerinin kontrol edilmesi ve olumsuz bir gelişim söz konusu ise derhal doktoruna başvurulmalıdır.

Hiç bir zaman unutulmamalıdır ki erken teşhis çoğunlukla hayat kurtarır. Tablonun yatay kısmında çocuğun kaç aylık ya da kaç yaşında olduğunun sayısal değeri vardır. Bu değerin karşısında ise boy, kilo ve baş çevresi uzunlukları karşılaştırılarak istenen persentil değeri elde edilebilir. Bebeklerde büyüme eğrisi, bebeğin ya da çocuğun gelişimini takip etmek, ideal boy ve kilo oranını öğrenmek adına gereklidir.

Persentil diğer bir deyişle büyüme eğrisi, bebeğinizin büyüme ve gelişimini doktorun takip edilebilmesi için oluşturulmuş kullanışlı bir tablo sistemidir. Bu tablo Türkiye’de doğan bebeklerin gelişimleri baz alınarak gerçek verilerle hazırlanmıştır. Ayına göre kız veya erkek bebeklerin olması gereken ideal kilo ve boy bilgilerini içermektedir.

Büyüme ve gelişim hızları birbirinden farklı olduğu için, kız çocuk persentil hesaplama ve erkek çocuk persentil hesaplama için iki ayrı tablo kullanılır. Bu tablolar kullanılarak çocuklarda kilo ve boy persentil hesaplama yapılır ve büyümeleri düzenli olarak takip edilir. Doktorlar, tablo takibi sayesinde bebeğinizin büyümesindeki yavaşlama, durma veya hızlanmaları tespit edilebilirler.

Kız Çocuk Persentil Hesaplama
Kız Çocuk Persentil Hesaplama

Persentil Eğrisinde Yer Alan Oranlar Ne Anlama Geliyor?

Persentil tablosunda yer alan rakamları aşağıdaki gibi değerlendirmek doğru olacaktır;

• 0 ile 10 arası olan persentil değeri: Bebeğin ilgili değerlerine göre (baş çevresi-kilo-boy ki, genellikle birbirleriyle orantılı olurlar) gelişiminin söz konusu yaş aralığı baz alındığında çok geride olduğunu gösterir.
• 10 ile 25 arasında olan  persentil değeri: Yine bebeğin ilgili değerlerine göre gelişiminin düşük seviyede olduğunun göstergesidir.
• 25 ile 75 arasında olan persentil değeri: Bebeğin gelişimi yaşıtları ve aynı cinsiyetteki diğer bebeklere göre normal demektir.
• 75 ile 90 arasında olan persentil değeri: Yüksek bir değer kabul edilir. Örneğin kilosu, 90 persentil değerinde ise kilosu olamsı gerekene göre fazla demektir ve doktor önerisi ile beslenme konusunda bir düzenleme yapılması gerekir.
• 90-100 arasında olan persentil değeri: Bu değer gözlendiği zaman gereğinden fazla gelişim söz konusu demektir ve yine hemen doktora başvurmak gerekir.

Kız Çocuk Persentil Hesaplama
Kız Çocuk Persentil Hesaplama

Şimdi, kız çocuk persentil (büyüme eğrisi) için tablo paylaşalım:

Kız Çocuk Persentil Tablosunu Nasıl Okumanız Gerekir?

Tabloyu okurken bebeğin kaç aylık olduğu ve cinsiyetini göz önünde bulundurup ilgili satırı bulun.

Sonra bebeğinizin kilosu, boyu ve baş çevresi ölçülerini listedeki aralıklarla karşılaştırın. Daha sonra “p” harfi ile gösterilen persentil yani yüzdelik oranda  tabloda nerede olduğunu bulun.

Kız Bebek Büyüme Eğrisi

Kız bebeklere ait büyüme eğrisi nasıl olmalı? 4 aylık kız bebek kilosu ve boyu ne olmalı veya 8 aylık kız bebeğin kilosu ne olmalı gibi sorular aklınıza takılıyorsa, aşağıdaki tabloya bakabilir ve bebeğinizin kilo – boy – baş çevresi uzunluğuna göre hangi persentilde yer aldığını bulabilirsiniz.

1-6 Aylık Kız Bebek Persentil Tablosu
1-6 Aylık Kız Bebek Persentil Tablosu

9-15 Aylık Kız Bebek Persentil Tablosu: Şimdi 9 ay ile 15 aylık bebeklerin büyüme eğrisine göz atalım:

9-15 Aylık Kız Bebek Persentil Tablosu
9-15 Aylık Kız Bebek Persentil Tablosu

18- 36 Aylık Kız Bebek Persentil Tablosu: 15. aydan sonra büyüme biraz daha yavaşlıyor. 18-36 aylık kız bebeklerinde büyüme eğrisi tablosu aşağıdaki gibidir;

18- 36 Aylık Kız Bebek Persentil Tablosu
18- 36 Aylık Kız Bebek Persentil Tablosu

Kız çocuk persentil tablosu hesaplama nedir yazımızın sonuna geldik. Siz de çocuğunuzun gelişimini nasıl takip etmeniz gerektiğini hangi ayda boyunun ve kilosunun ne kadar olması gerektiğini bu tablolara bakarak takip edebileceksiniz. Eğer gelişiminde herhangi bir sorun olduğunu düşünürseniz hemen doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayın, erken müdahale her zaman daha çabuk sonuca ulaşılmasını sağlar. Anne Çocuk kategorimizdeki son yazımız olan Son Model Bebek Yelekleri de yeni bebeği olanlar için çok güzel yelek modelleri için fikirler verebilir, okumanızı tavsiye ederiz. Sitemiz içerikleri hakkında bilgi almak isterseniz Google bazlı araştırma yapabilirsiniz.

 

Persentil Kaç Yaşa Kadar Bakılır?

Kız Çocuk Persentil tablosunda genellikle 1 aylıktan 3 yaşına kadar ilerleyen değerler yer alır. Bu tablo yardımı ile kız çocuk persentil değerlerinin normal aralıkta olup olmadığının kontrolü sağlanır.

Persentil Değeri Nasıl Okunur?

Mesela okulda 1. sınıfa giden 40 erkek çocuğunun boylarını karşılaştıralım. Burada en kısa olan çocuk %3-10 persentil değerini, en uzun olan çocuk ise %90-97 persentil değerini oluşturuyor. Çocuk yaşına göre eğer %10 persentil değerindeyse bundan, kendi sınıfındaki çocukların %10’undan daha uzun ve %90’ından daha kısa olduğunu anlayabiliriz.

Persentil Eğrisi Nasıl Hesaplanır?

Persentil hesaplama, bebeğin ölçülen değerlerinin persentil tablosunda yer alan değerler ile karşılaştırılması sonucunda belirlenen bir işlemdir. Bebeğin değerlerinin %50’ye yakın olması durumunda 3 ayda 1, %25’in altında ya da %75’in üzerinde olması durumunda ise ayda 1 kez tekrarlanması yerinde bir davranış olacaktır.

Persentil Kavramı Nedir?

Persentil aynı zamanda büyüme eğrisi anlamına gelir. Çocuğun sağlık değerlendirmesi yapılırken en önemli kriterlerden birisi büyüme ve gelişmesinin takibidir. Büyümeni izlerken önem verdiğimiz 3 değer vardır. Boy, Kilo ve baş çevresi uzunluğu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu