Yaşam

Köpek Cinsleri ve Özellikleri Nelerdir?

Köpek cinsleri ve özellikleri nelerdir? Merak ediyorsanız bu yazımızda sizlere can dostlarımızın cinsleri ve özellikleri hakkında bilgiler vereceğiz. Tabi ki tüm cinsleri tek bir makaleye sığdırmak çok zor. Köpek cinsleri yazımızı beğenirseniz yorum olarak iletin farklı cinsler hakkında bilgiler vermeye devam edelim. Şimdi bugünkü yazımızda tanıtacağımız cinslere başlayalım.

Bloodhound

Köpek Cinsleri ve Özellikleri Nelerdir?

Anavatanı Belçika olan bu köpek cinsinin koku alma yeteneği inanılmazdır. Bu özelliğinden dolayı arama kurtarma ve iz sürme görevlerinde kullanılmaktadırlar. Suçluları yakalama konusunda başı çeken bir ırktır. Belçika dışında, İngiltere ve İskoçya’da yetiştirilmektedir. Büyük ırka mensupturlar. Ağırlıkları 40 -55 kg aralığındadır. Kaslı ve güçlü bir hayvandır. Sarkık ve büyük kulakları, uzun ve küt burunları vardır. Kısa tüylüdür. Siyah, kızıl ve kahve tonlarında renkleri mevcuttur.

Tembel köpeklerdir. İnatçı ve bağımsızdırlar. Eğitilmeleri zordur. Genel olarak sakin ve iyi huyludurlar. Yalnız kalmak onlar için sorun değildir. Diğer ırklara göre geç olgunlaştıklarından, 2 yaşına kadar yavru sayılırlar. Sarkık yanaklarından dolayı salya problemleri vardır. Göz ve kulak bakımlarına özen göstermek gerekir. Yaşam süreleri ortalama 10 – 13 yıldır. Daha önce köpek beslemediyseniz bu ırk size göre değildir. Eğitimleri için çok fazla sevgi ve sabır gereklidir.

Rat Terrier

Köpek Cinsleri ve Özellikleri Nelerdir?
Köpek Cinsleri ve Özellikleri Nelerdir?

Anavatanı Amerika Birleşik Devletleri’dir. Bu cinsin diğer adı Teddy’s Terrier’dir. Av ve çiftlik köpeği olarak çok başarılıdırlar. Oldukça zeki hayvanlardır. Çok korumacıdırlar. Hava şartlarından fazla etkilenirler ve çabuk hastalanırlar. Bu yüzden kapalı ortamda beslenmeleri gereklidir. Fazla hareketli hayvanlardır ve egzersize ihtiyaçları vardır. Küçük ırka mensuptur. Ağırlıkları 5 – 11 kg aralığındadır. İri ve yuvarlak gözleri vardır. Burunları incedir ve uca doğru sivrilir. Tüyleri kısadır ve gür değildir.

Genellikle iki renklidirler. Kahverengi – beyaz, Siyah – kahverengi, Siyah – beyaz olurlar. Fazla kemirirler. Toprak kazmayı çok severler. Fazla hareketli, oldukça zeki, meraklı ve dikkatli hayvanlardır. Yabancıları pek sevmezler ve çok korumacıdırlar. Yavruyken sosyalleştirme çok önemlidir. Evlerine ve sahiplerine çok bağlıdırlar ve yalnız kalmayı sevmezler. Gürültücüdürler. Endişe, tehlike ve korku yaşadıklarında çok havlarlar. 2,5 aylık olmadan önce anneden ayrılmamaları gerekir. Yaşam süreleri ortalama 15 – 18 yıldır. Bu ırk bir köpek sahiplenmek istiyorsanız her yere yanınızda götürmeniz gerektiğini unutmayın.

Amerikan Tüysüz (Hairless) Terrier

Anavatanı Amerika Birleşik Devletleri’dir. Bu ırkın atası Rat Terrier’dir. Ancak atasının aksine bu ırk tüysüzdür. Tüysüz oluşları onları hava koşullarına, güneşe ve yaralanmalara karşı savunmasız bırakmaktadır. Bu dezavantajına rağmen Amerikan Hairless Terrierler çok atak ve cesur hayvanlardır. Sahiplerine oldukça bağlıdırlar. Ayrıca aileden gördükleri herkesi canla başla korumaya çalışırlar. Son derece sevecen bir ırktır. Küçük ırka mensuptur. Ağırlıkları 3 – 7 kg arası değişir.

Vücutlarında hiç tüy bulunmaz, bazılarının derileri lekeli ya da beneklidir. Genel olarak gri ya da kahve tonlarında olurlar. Kaslı ve kuvvetli bir gövdeleri vardır. Oldukça hareketli hayvanlardır. Zeki olmalarına rağmen eğitim konusunda inatları yüzünden biraz uğraştırabilirler. Yaşlılarla ve çocuklarla araları iyidir. Evde bakılmaları gerekmektedir. Gürültücü köpek grubundadırlar. Deri bakımları çok önemlidir. Mama seçerken deri bakımını destekleyenler arasından seçim yapmak gerekmektedir. Yaşam süreleri ortalama 14 – 16 yıldır. Yaralanmalar konusunda savunmasız olduklarından tasmasız dolaştırılmaları uygun değildir.

Brezilya Mastiff (Fila Brasileiro) 

Bu ırkın anavatanı Brezilya’dır. Bulldog, İngiliz Mastiff, İspanyol Mastiff ve Bloodhound ataları arasında sayılabilir. İri ırka mensuptur. Ağırlıkları 40 – 55 kg arasında değişir. Her renk olabilirler ama ağırlıklı olarak sarı ve kahverenginin tonlarındadırlar. Gür ve kısa tüyleri vardır.  Tüy dökme seviyesine orta diyebiliriz. Siyah ve büyük burunları vardır. Kulakları düşüktür. Güçlü ve uzun bacaklara sahiptir. Kaslı bir hayvandır. Yanakları sarkıktır. Çok iyi koku alırlar. Avlanma ve iz sürmede çok başarılıdır. Hızlı ve ataktırlar.

Egzersiz ihtiyaçları fazladır. Bulundukları yuvayı iyi korurlar. Sahibine bağlıdır ve sadıktır. Ayrıca dominanttırlar. Yabancılara karşı saldırgan davranabilirler. Sosyalleştirilmeleri gerekmektedir. Çok dayanıklıdırlar ama sarkık gözleri en zayıf yerleridir. Dişileri 5-10 arası yavru doğururlar. Açık havada yaşamayı tercih ederler. Yemek yemeyi sevdikleri için dikkat edilmezse kilo almaları kaçınılmazdır. Yaşam süreleri ortalama 8 -10 yıldır. Agresifliği ve liderlik özelliği göz önüne alındığında, ilk kez köpek alacak kişilere pek tavsiye edilmez.

Shetland Sheepdog (Çoban Köpeği)

Anavatanı Shetland Takımadaları’dır. Bilinen diğer adı Shelty’dir. Ev ve çoban köpeği olarak idealdir. Oldukça zekidir ve kolayca eğitilebilir. Bu ırkın atası Border Collie’dir. Diğer çoban köpeklerinden daha küçük olduğu için daha çok kümes hayvanları ve küçük baş hayvanları korur.  Ağırlıkları 6 – 11 kg arasında değişir. Orta uzunlukta, düz, yumuşak ve yoğun tüyleri vardır. Kürkü çift katmanlıdır, bu yüzden soğuk havaya karşı dayanıklıdır. Renkleri genellikle alacalıdır. Kulak uçları aşağı doğru bükülmüş olarak durur.

Burunları ince ve uzundur. Bol egzersize ihtiyaç duyarlar, çok hareketlidirler. Sahiplerine çok sadıktır, yabancılara karşı temkinlidir. Oldukça neşeli köpeklerdir ve oyunu çok severler. Gürültücü köpekler sınıfındadırlar. Dişileri doğumda 4 – 6 arası yavru dünyaya getirir. Orta seviyede tüy dökerler. Yaşam süreleri ortalama 14 yıldır. Sahiplerini memnun etmeyi çok sevdikleri için eğitilmeye meyillidirler. Sorumluluk verilebilecek köpeklerdir. Bahçeli evler bu ırk için uygundur. Sıcak iklimde yaşamaları zordur. Tüyleri oldukça bakım ister.

Brüksel Griffon

Anavatanı Belçika’dır. Maymun Yüzlü olarak da bilinir. Köklü bir tarihi vardır. (15.yüzyıla dayanır.) Haşere ve fare avında çok başarılıdır. Küçük ırka mensuptur ancak buna rağmen iyi bir bekçi köpeğidir. Atası Pinscher’dır. Ağırlıkları 3 – 5 kg arasında değişir. Orta uzunluktaki tüyleri, parlak, yoğun ve serttir. Dalgalı ve düz olmak üzere iki türü vardır. Çenesindeki sakalı tipik özelliğidir. Tek renk tüyü olur. Bej, kahverengi, kızıl kahve, siyah renk seçenekleri vardır. Kemik yapıları oldukça güçlüdür. Enerjik köpeklerdir. Egzersizleri aksatılmazsa apartman dairesinde yaşayabilir. Zekidir ancak inatçıdır. Eğitimleri biraz uğraştırabilir.

Oldukça sevecendirler ama kucağa alınmayı ve okşanmayı fazla sevmezler. Sosyaldirler, sevdikleri kişilerle vakit geçirmeyi severler. Yabancılara karşı sıcak kanlıdır ancak çocuklardan biraz çekinirler. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Cesur ve korumacı köpeklerdir. İnsan duygularına karşı oldukça duyarlıdırlar. Tüy dökme seviyeleri düşüktür. Yaşam süreleri ortalama 12 – 15 yıldır. Sahiplerine fazla bağlandığı ve yalnızlıktan hoşlanmadığı için yoğun çalışan ve evde bulunmayan kişilere önerilmez.

Köpek Cinsleri ve Özellikleri Nelerdir? yazımızın sonuna geldik. Tek bir yazıda tüm köpek cinsleri hakkında bilgi vermek gerçekten çok zor. İnsanlar için gerçek dost olan bu canlıların bilinen 336 cinsi vardır. Ve nerdeyse hepsinin birbirinden farklı özellikleri olsa ortak özellikleri sadık olmalarıdır. Doğdukları andan itibaren alıştıkları sahiplerine öylesine bağlıdırlar ki, çoğu zaman hayret edeceğiniz sadakat öykülerine rastlayabilirsiniz. Yaşam kategorimizin son yazısı olan Dizipal Güncel Adres Nedir? yazımızda ücretli platformlarda yayınlanmakta olan dizi ve filmleri yayınlayan, bu nedenle de adresi sürekli değişen Dizipal hakkında bilgileri paylaştık. Gene hatırlatmakta fayda görüyoruz, bu ve benzeri siteler yasal değildir. Sitemiz içeriklerine Google bazlı yapacağınız aramayla çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

En Sadık Köpek Cinsi Nedir?

Alman Çoban Köpekleri sadık köpekler arasında ilk sıralarda karşımıza çıkıyor. Oldukça zeki olan bu ırk, polis, asker ve arama kurtarma köpeği olarak sık sık karşımıza çıkmaktadır.

Köpekler Kaç Cinstir?

FCI derneğinin değerlendirmesine göre dünyada 336 köpek ırkı vardır. 

Köpekler Neden Bu Kadar Sadık?

Ona sağlamış olduğunuz yaşam şartlarından dolayı mutludur ve size sadıktır.

Köpeğin Hangi Tür Olduğunu Nasıl Anlarız?

Köpeklerin boyutu, tüy yapısı, renkleri, kas yapısı, kulak yapısı, göz yapısı vb. özellikler cinsinin belirlenmesinde önemli rol oynar. Yavru köpeklerin cinsini anlamak için biraz büyümelerini beklemek ve daha sonra bir uzmana danışmak gereklidir.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu