Güzellik

Lazer Epilasyon Aleti Nasıl Kullanılır?

Lazer epilasyon aleti nasıl kullanılır konusu oldukça merak edilen, aslında önemli de bir konu çünkü yanlış uygulamalar yapmaya uygun bir alan. Yazımızı okuduğunuz zaman tüm detaylarına hakim olmuş olacaksınız.

Evde Lazer Epilasyon ile Klinikte Lazer Epilasyon Arasında Ne Fark Var?

Klinikte lazer epilasyon uygulaması nasıl yapıyor? Evde lazer epilasyon nasıl yapılır? Bu soruları cevaplamadan önce lazer epilasyon uygulamalarının temel prensiplerinden bahsedelim ki hem klinikte hem de evde lazer epilasyonun nasıl yapıldığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Klinikte veya evde lazer epilasyon uygulamaları için ilk kural, uygulamayı yaptıran kişinin en az 18 yaşında olması ve hormonal gelişimini tamamlamış olmasıdır.

Hormonal gelişim, kıl kökü gelişiminin durmaması anlamına gelir. Bu durumda kıl kökleri gelişmeye devam ettiği için uygulama başarılı olmayacaktır. Evde kullanmaya uygun lazer epilasyon aletleri, klinik lazer epilasyon cihazlarıyla aynı şekilde çalışır, ancak etki yetenekleri farklıdır.

Lazer Epilasyon Aleti Nasıl Kullanılır?
Lazer Epilasyon Aleti Nasıl Kullanılır?

Evde Kullanılacak Lazer Epilasyon Aleti Nasıl Seçilmeli?

Evde lazer epilasyon işleminin ilk adımı en iyi lazer epilasyon aleti satın almakla başlar. Satın alınan lazer epilasyon aleti seçiminde dikkat edilmesi gereken özellikler; orijinal olması, dalga boyu, saniyedeki lazer atış miktarı ve kullanıcının kıl tipine uygunluğu.

Lazer Epilasyon Aleti Fiyatları Ne Kadar?

Lazer epilasyon aleti fiyatları marka ve ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Bugün piyasada satılan lazer epilasyon cihazlarının fiyatlarına baktığımızda 850 TL’den 7.000 TL’ye kadar çıktığını görebiliyoruz.

Hangi Mevsimde Evde Lazer Epilasyon Yapmak Daha Uygun?

Tıpkı klinik bir ortamda lazer epilasyon gibi, evde lazer epilasyon öncesi ve sonrasında işlem yapılacak bölgeyi güneşten korumak önemlidir. Bu nedenle, evde lazer epilasyon için sonbahar ve kış ve hatta erken ilkbahar ayları ideal zamanlardır.

Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Kıl köklerinde bulunan hücrelerin lazer ısıl işlemle yok edilmesi amacı ile dalga boyu prensibi ile çalışan lazer epilasyon aletleri kullanılmaktadır. Bu hücrelerden en önemli iki tanesi; deriye ve kıla rengini veren melanin pigmenti, diğeri ise kıl kökü üreten papiladır.

Tedavinin başarılı olması için hücre üreten papillanın yanı sıra kıl köklerindeki tüm hücrelerin de yok edilmesi gerekir. Papila hücresine ulaşmayan tedavilerde kıl kökleri üremeye devam edeceğinden bir süre sonra bölgede yeniden kıllanma görülecektir.


Evde lazer epilasyon nasıl yapılır adım adım bakalım:

Evde lazer epilasyondan önce, kişiden lazer epilasyon uygulanacak bölgeyi tıraş etmesi için jilet kullanmasını istenir. Bu aşama, kıl köklerinin canlı ve güçlü olmasını sağlamak için önem arz etmektedir. Aksi takdirde, cılız kıllar ve kıl kökleri, kıl yanıklarına veya cilt yüzeyinde istenmeyen hasarlara neden olabilir.

Evde lazer epilasyon yaparken lazer epilasyon aletinin güç seviyesinin doğru ayarlanması gerekir. Yanlış güç seviyeleri cilt yanıklarına neden olabilir.

Klinik ortamda lazer epilasyon bölgesi alkol ile temizlenir, zorunlu olmamakla birlikte evde lazer epilasyon yapılırken de alkol ile temizlenebilir.

Lazer epilasyon öncesi hem klinikte ve hem de evde, uygulama sırasında acı hissedilmemesi için bölgeye sürülecek anestezik içerikli kremle bölgesel uyuşma sağlanabilir.

Kıl köklerinin yok olacağı bölgeyi taramak için farklı ışın dalga boylarına sahip lazer epilasyon aletlerinden biri kullanılır. Her lazer atışı cildin belirli bir alanını tarar. Bu tarama lazer enerjisi göndererek kıl köküne ulaşır ve kıl üreten yapı bozulur ve zarar görür. Bu şekilde büyüme fazındaki kıl kökleri tamamen veya kısa bir süre için yeni kıl üretme yeteneklerini kaybeder.

Evde Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere ve Nasıl Uygulanır?

Bacaklar, kollar, koltuk altları, yüz ve en çok merak edilen sorulardan biri genital bölgeye lazer epilasyon nasıl yapılır. Kıl yapısı ve hacmi her bölgede farklıdır. Lazer epilasyon tedavisi ister evde ister klinik ortamda yapılsın uygulama alanında, özellikle zamanlamada farklılıklar vardır.

Çoğu lazer epilasyon aleti bölgeye göre farklı başlıklarla kullanılır. Kullanım talimatlarını içeren ekipman broşürünü inceleyerek farklı bölgeler için mevcut olan başlıklar arasında size uygun olanını tercih edebilirsiniz.

Genelde yüz için ayrı başlıklar, bacaklar ve kollar için ayrı başlıklar, bikini bölgesi için ayrı başlıklar kullanılarak daha etkili sonuçlar alınabilir. Bu başlıkların çoğu kıl yapısı ve bölgenin yönü ve cildin hassasiyeti hesaplanarak tasarlandığından cihazın önerdiği başlıkların kullanılması doğrudur.

Evde Lazer Epilasyon Cihazı Genital Bölgede Kullanılır mı ?

Genital bölgeye lazer epilasyon ortalama 10 ila 20 dakika, bikini bölgesine lazer epilasyon ise ortalama 10 dakika sürer. Genital bölge, bikini bölgesi de dahil olmak üzere tüm genital yapıyı içindeki tüyleri kapsamaktadır.

Genital bölge ve bikini bölgesine lazer epilasyon uygulamadan önce bölgenin en az 4 hafta güneşe maruz kalmamış olması önemli kriterlerden biridir. Aksi takdirde bronz ten yüzeyinde yanma veya lekelenme sorunları yaşanabilir.

Genital bölgeye uygulanacak lazer epilasyon seansı 6-8 defadır ve 1.5-2 yıl sonunda bu bölgedeki kıllar tamamen temizlenmiş olur. Sadece bikini bölgesine lazer epilasyon uygulanacaksa 4-6 seansta yapılabilir.

Genital bölge lazer epilasyon seansınız uygulandıktan 15 gün sonra doktorunuz kıl dökülmesini kontrol etmek için randevu verecektir. Gerekirse bu randevuda ikinci bir uygulama yapılabilir, daha sonra bölgenin 1.5-2 ay süreyle kılsız kalması beklenir.

Genital bölgede lazer epilasyon uygulamaları hakkında en çok merak edilen sorulardan biri, uygulamanın yumurtalıklara zarar verip vermediği hatta kısırlığa neden olma ihtimali olup olmadığıdır. Bu konudaki yan etkiler belgelenmemiş olsa da uzmanlar tarafından verilen bilgiler lazer epilasyon dalga boylarının en fazla deri altı yağ tabakasına ulaştığı ve organlara ulaşmak için frekans değerleri içermediği yönündedir.

Lazer Epilasyon Aleti Nasıl Kullanılır?
Lazer Epilasyon Aleti Nasıl Kullanılır?

Evde Koltuk Altı Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Koltuk altı lazer epilasyon ortalama 5-10 dakika sürer. Koltuk altı lazer epilasyon kararı sonrası süreçte bölge jiletle tıraş edilmeli ve kıllar eşit uzunlukta olmalıdır. Koltuk altı lazer epilasyon 4-6 seansta yapılır.

Evde Bacaklara Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyonun en sık uygulandığı bölge bacaklardır. Bacaklarda lazer epilasyondan en az 1 ay önce ağda ve epilasyon aleti kullanımı bırakılmalıdır.

Bacaklarda lazer epilasyon uygulaması her iki bacağı da kapsayacak şekilde planlanmıştır. Aynı seansta her iki bacak da lazer atışları yapılarak taranır.

Bacaklarda lazer epilasyon ortalama 30 dakika ile bir saat arasında sürer. Kullanımdan 1 ay sonra kıllar kendi kendine dökülmeye başlar. Seanslar, tedavinin başlangıcında her 2 ayda bir ve daha sonra daha az sıklıkta olmak üzere 6-8 seans sonunda tamamlanır.

Evde Lazer Epilasyon Kesin Çözüm mü?

Evde lazer epilasyonun kesin çözüm olduğunu söylemek çok yanlış olur. İstenmeyen tüylerin çoğu, genetik yatkınlığınız ve hormonal durumunuzla yakından ilgilidir.

Kıllanmanın şekli ve yapısı, hamilelik sonrası veya doğum kontrol hapları kullanımı sonrası gibi farklı zamanlarda değişebilir. Bu nedenle uykuya dalan kıl köklerinin canlanması mümkündür.

Bu durum evde lazer epilasyon ile sınırlı değildir, klinik lazer ekipmanlarında da aynı geri bildirimi almak mümkündür.

Lazer Epilasyon Aleti Nasıl Kullanılır? Yazımızın sonuna geldik. Evde kullanılan lazer epilasyon aletleri kliniklerde kullanılanlar kadar etkili olmasa da uzun süre rahat etmenizi sağlar. Ama uygulama öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenlere dikkat etmeniz önemli, bunları özellikle okuyup buna göre işlem yapmalısınız. Güzellik kategorisinin son yazısı olan Makyaj Aynası Nasıl Seçilir? Yazımızda çok merak edilen Tarat falı hakkında kapsamlı bilgiler paylaştık. Eğer siz de Tarot’a meraklıysanız bu yazımızı mutlaka okuyun. Sitemizin içeriklerine Google bazlı yapacağınız arama ile ulaşabilirsiniz.

 

Epilasyon Aleti Banyodan Önce mi Sonra mı?

Epilasyondan sonra duş alın ve epilasyon bölgesine çok fazla kuvvet uygulamadan kese veya lif uygulayın. Böylece, batık tüy olasılığını azaltırsınız. Duştan sonra epilasyon yapılan bölgeyi nemlendirmenizde fayda var. Su içmek de iyi gelecektir.

Evde Lazer Epilasyon Cihazları İşe Yarıyor mu?

Evde kullanılan lazer epilasyon aleti de tüyleri alabilir ancak etkisi kalıcı değildir. Ev tipi epilasyon aletleri gerçek lazer epilasyon cihazları değildir. Bu aletlerle epilasyon geçici bir çözümdür. Lazer epilasyon evde yapılmaz.

Evde Lazer Epilasyon Aleti Sağlığa Zararlı mı?

Evde kullanabileceğiniz lazer epilasyon cihazlarının kullanımı oldukça güvenlidir.

Lazer Epilasyon Aleti Kaç Günde Bir Yapılmalı?

Tedavi aralıkları ortalama vücut bölgeleri için 6-8 hafta, yüz bölgeleri için 4-6 hafta arasındadır. Bu süreler ilk birkaç seanstan sonra uzayabilir. Bir sonraki seans için en uygun zaman, tüylerin yeniden çıktığı ve ciltte fark edilebildiği zamandır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu