Oyunlar

Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey

Minecraft, İsveçli programcı Markus Alexej Persson tarafından geliştirilen, 2011 yılında Mojang Studios tarafından yayınlanan ve Microsoft tarafından 2014 yılında 2,5 milyar dolara satın alınan bir sandbox oyunudur. Oyun, oyuncuların blokları kullanarak tasarım yapmalarını sağlar. 3D voksel grafiklere sahiptir.

Minecraft oyununu geliştirmek için Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon, Dungeon Keeper ve Infiniminer’dan esinlenilmiştir. Minecraft, 16 Mayıs 2009’da halka açık olarak yayınlanmasından bir hafta önce yazılmış ve TIGSource forumunda yayınlanmıştır. Oyun forumda hatırı sayılır bir popülerlik kazanmıştır.

Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey
Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey

Oyun ilk çıktığı günden beri sürekli olarak güncellenmektedir. Mojang, oyunla birlikte daha sonra 2,5 milyar dolara Microsoft’a satılmıştır. Minecraft’ın 3 ana platformu vardır: Java Sürümü, Bedrock Sürümü ve Eğitim Sürümü. Oyun 200 milyonun üzerinde kopya satarak en çok satan oyun olnuştur.

Oyun Modları

Oyunda beş oyun seçeneği vardır.

Hayatta kalma (Survival)

Hayatta kalma modu, Minecraft’taki ana oyun modlarından biridir. Oyuncular gelişmek ve hayatta kalmak için kaynakları toplamalı, binalar inşa etmeli, yaratıklarla savaşmalı, yemek yemeli ve dünyayı keşfetmelidir. Ek olarak, oyuncular ejderhayı öldürmek ve oyunu bitirmek için End’e gidebilirler. Bu oyun seçeneğinde amaç; keşfetmek, inşa etmek ve eğlenmektir. Oyuncu yaratıcı moddaysa /gamemode 0 yazıp hayatta kalma moduna geçebilir. Ancak bu komut Java Sürümü 1.14’te değiştirilmiştir. O yüzden bu sürümde oyuncu 1.14 veya üzeri oynuyorsa /gamemode 0 yerine /gamemode survival yazmalıdır.

Zorlayıcı (Hardcore)

Normal hayatta kalma kuralları geçerlidir. Ancak bu modda oyuncular herhangi bir şekilde öldükten sonra tekrar doğamazlar, öldükten sonra sadece “izleyici” modunda dünyayı izleyebilir veya silebilirler. Oyuncular oyunu yerel ağda paylaşır ve hileleri de serbest yaparsa, /gamemode hayatta kalma komutunu kullanarak yeniden doğabilirler. Oyuncular bir dünya yaratırken hileleri açamaz, ödül sandıkları alamaz ve zorluk seviyesini değiştiremez. Yalnızca Java Sürümü’nde mevcuttur.

Yaratıcı (Creative)

Oyuncular, bazıları doğrudan yaratıcı menüden, bazıları ise komutlar aracılığıyla oyundaki çeşitli malzemeleri elde edebilir. Bu mod, oyuncuların kısıtlama olmaksızın kendi tasarımlarını oluşturmalarına ve hayatta kalma modunun aksine açlık, can, tecrübe seviyesi gibi sınırlar olmadan deneyimlemelerine olanak tanır. Yaratıcı modda oyuncular uçabilir ve katman kayalar da dahil olmak üzere her türlü engeli anında kırabilir.

Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey
Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey

Macera (Adventure)

1.4.2-1.8 sürümleri arasında, bloklar bu modda sadece doğru araçla kazılabilir. Eski ve yeni sürümlerin hiçbirinde kazılamaz. İnternette oyuncular birçok macera haritası bulabilirler. Macera Modu, Hayatta Kalma Modu ile aynı sağlık ve açlık barlarına sahiptir. Oyuncular oyunu Macera Modunda başlatamazlar. /gamemode macera komutu ile bu moda geçebilirsiniz. Bu mod, haritalar yaparken oldukça kullanışlıdır. Oyuncular bir dünya açarken bu modu seçemezler. Bu modda oyuncular hiçbir şeyi yok kıramazlar ancak kızıl taş etkenler, sandıklar ve eşya çerçeveleri ile etkileşime girebilirler.

İzleyici (Spectator)

1.8 güncellemesinde eklenen bir oyun modudur. Oyuncu dünya ile etkileşime giremez ve olayları uçarak sürekli gözlemler. Oyuncunun varlığı, doğma ve yaratılma mekaniklerini etkiler. Dünyayı nasıl gördüklerini görmek için yaratıklara veya diğer oyunculara tıklanabilir. /gamemode spectator komutu ile bu moda geçiş yapılır. 1.19 deneme sürümünde Bedrock Edition’a eklenecektir. Envanterinizde bulunan izleme eşyası ile dünyayı insanların gözünden görebilir ve yanlarına ışınlanabilirsiniz.

Oyunun görüntü kalitesi aynı döneme ait diğer oyunlara göre çok düşüktür ancak Texture Packs adı verilen dosyalar yardımı ile biraz daha iyi hale getirilebilir. Oyuncular, Texture Pack’i (Kaynak Paketi) 1.7 sürümüyle birlikte kullanabilirler. Ayrıca kaynak paketi 1.6 sürümü ile gelen bir yenilik sayesinde ses ve grafikler değiştirilebilir. Texture Pack ileri sürümlerde geliştirilmiş ve daha iyi bir hale getirilmiştir.

 

Demo

Java Sürümü demosu, oyunun Microsoft tarafından satın alınmadan önceki döneme ait bir Mojang hesabı ile, Minecraft hesabına giriş yapılarak ücretsiz olarak oynanabilir. Bu sürüm eski PC Gamer demosunun işlevselliğini değiştirmek üzere tasarlanmıştır. Bu demo 5 oyun günü boyunca (90 dakika) oynanabilir. Bu süre dolduğunda, dünyanız silinecektir.

Yaratıklar

Yaratıklar (moblar) oyuncu dışında Minecraft’ta hareket edebilen tüm varlıklardır. Moblar 7 gruba ayrılırlar; Boss moblar, yarı saldırgan moblar, pasif moblar, aktif moblar, saldırgan moblar, evcilleştirilebilir moblar, yardımcı moblar, boss moblar ve kullanılmayan moblar.

Açlık

Açlık sistemi Minecraft’a Beta 1.8’de eklenmiştir. GUI’de but olarak gösterilen çubuk, açlık çubuğudur. “Barışçıl oyun seviyesi” dışında, bu çubuk zamanla tükenmeye başlayacaktır (koştukça, kazdıkça veya zıpladıkça). Tamamen tükendiğinde, oyuncu her 4 saniyede bir yarım kalp hasarı almaya başlar. Ancak oyuncu zor bir oyun seviyesinde değilse ölmeyecektir.

Açlıktan dolayı oyuncunun sağlığı basit seviyede 10’un veya normal seviyede 1’in altına düşmeyecektir. Oyuncular bu çubuğu yemek yiyerek doldurabilirler. Farklı yiyecekler açlık çubuğunu farklı oranlarda doldurur. Beta 1.8’den önce yiyecekler canı tam olarak dolduruyordu.

Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey
Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey

Büyüler ve İksirler

Zırh ya da büyü masası ile aletler ve silahlara (1.4.5 ile kitaplar, 1.7 ile oltalar) büyü yapılabilir. Ancak bu işlem deneyim puanı karşılığında yapılabilir. Büyü masasının gücü, etrafına kitaplık yerleştirerek artırılabilir. 6 kılıç, 4 alet, 10 zırh, 2 olta, 4 yay büyüsü ve 2 ortak büyü vardır. Minecraft sürüm 1.3 ile sürüme eklenmiştir. 1.8’den sonra, aletleri büyülemek için lapis lazuli de gerekmektedir.

Düşük sağlıklarına rağmen, altın aletler ile daha kolay ve daha iyi büyüler yapılabilmektedir. Örs kullanarak büyü yapmak için büyülü kitap kullanmak gerekir. 1.9’da 2 yeni büyü (Curse of Binding ve Curse of Destruction sadece End’de bulunur) ve diğer bazı büyülerin üst seviyeleri sadece örs ile yapılabilir.  Oyuncu bir büyüyü kaldırmak isterse, büyüyü geri almak için bileme taşı kullanabilir. Böylece büyüyü yapmak için harcadığı deneyim miktarına yakın bir deneyimi geri kazanır.

Minecraft’ta çok fazla iksir vardır. Oyuncuların iksir yapmak için bir iksir standı ve bir Blaze çubuğuna ihtiyaçları vardır. (Bazı iksirleri yapmak için Nether Wart gerekir.) Bir iksir yapmak için, oyuncunun iksir standına 1 – 3 su şişesi koyması gerekir. Bunun sonunda garip iksir üretilmiş olur. Bir iksir yapmak için, oyuncu garip iksiri ve büyünün diğer malzemelerini rafa yerleştirmelidir. Sürüm 1.9’dan başlayarak, iksiri yapmak için yakıt olarak alaz tozu gereklidir.

Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey
Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey

Boyutlar

Dünyanın biyomlarından biri de Ovalardır.

Overworld:

Çoğu hayvanın, yaratığın ve oyuncunun doğduğu yerdir. 28 biyomun bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Oyuncular genellikle tüm hayatlarını bu boyutta geçirirler. 1.17 sürümü ile altın, kömür, bakır, red stone, demir, elmas ve lapis lazuli eklenmiştir. 32 yaratık ve 7 maden Dünya’da kendiliğinden ortaya çıkabilir. Birçok yapı bulunabilir. (Köyler, antik tapınaklar ve karakollar gibi.) Burada her türlü canlı doğabilir ancak Hoglin veya Piglin, Nether portalından dünyaya geçerse zombi piglin veya zogline dönüşür. Overworld’ün toplam alanı, Dünya yüzeyinin yaklaşık 8 katı büyüklüğündedir.

Nether (Cehennem):

Obsidiyen kullanarak geçit yapabilir ve bu dünyaya geçebilirsiniz. Bu boyuttaki bloklar;

 • Antik kalıntı,
 • Nether taşı,
 • Lav,
 • Altın,
 • Bazalt,
 • Kuvars,
 • Ruh toprağı,
 • Magma bloğu,
 • Ruh kumu.

Bu boyutta doğan yaratıklar;

 • Zombie Piglin,
 • Enderman,
 • Hoglin,
 • Magma Cube,
 • Piglin,
 • Skeleton,
 • Ghast,
 • Wither Skeleton.
Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey
Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey

Wither ve Blaze sadece “Nether Fortress” adı verilen bir yerde ortaya çıkabilirler. Nether ebedi bir yer olduğu için burada saatler çalışmaz ve uyumaya kalkarsanız yatak patlar. Nether’da, kendiliğinden 6 yaratık doğabilir. Maden kendiliğinden oluşabilir. Sandıkların olduğu Nether kalesinin yolları ve burç kalıntıları da bu boyutta bulunur. 1.16 güncellemesinde Nether boyutuna 5 biyom eklenmiş ve boyut geliştirilmiştir. Eklenen biyomlar;

 • Çarpık orman,
 • Nether rüzgarlı vadileri,
 • Ruh kumu vadisi
 • Kızıl orman,
 • Bazalt deltası.

Nether portalı, en az 10 obsidiyen bloğu ile inşa edilerek ve yakılarak aktif hale getirilebilir.

End:

Enderworms, Endermanler ve Ender Ejderhası burada yaşamaktadır. End taşı ve obsidiyenler burada bulunur. Ender ejderhası öldüğünde, dünyaya geçişi sağlayan bir boyut kapısı açılır. Ender Gözü, oyuncuyu portalın yanına götürür. Oyuncular, Ender gözlerini, end portal bloglarının üstüne koyarak End’e geçiş yapabilirler. Oyuncular bu dünyaya gitmeden önce kafalarına balkabağı takmalıdırlar. Böylece Enderman’ler oyunculara saldırmazlar.

End dünyasında 2 yaratık  kendiliinden doğabilir. 1.9 sürümü ile Ender şehri ve çok sayıda Ender ejderhası oyuna eklenmiştir. Bu dünyada kanat (Elytra) bulunmaktadır. Bu şehirlerde, shulker’lar kendiliğinden ortaya çıkabilir. Shulker’lardan düşen parçalar ile Shulker kutuları yapılabilir. Bu kutular çanta gibidir ve içine bir sürü eşya alırlar. Kırıldıklarında da sandıklarda olduğu gibi eşyalar etrafa saçılmaz.

Aether (Cennet):

Genesis Of The Void modu ile eklenen bir boyuttur. Normal Minecraft’ta (vanilya) bulunmaz ve bir efsanedir, ancak modlar aracılığıyla hayata geçirilir.

Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey
Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey

Minecraft Sürümleri

Minecraft’ın PC sürümü Java dilini kullanır, bu nedenle oyun düzenleme nispeten kolaydır, PS4, PS3, Xbox 360, Raspberry Pi ve Android sürümleri C++’da ve iOS sürümü Objective C’de geliştirilmiştir.

Java altyapısını kullanan Minecraft modları Android, iOS ve PC sürümlerinde mevcuttur, ancak PS4, PS3 ve Xbox 360’ın nispeten kapalı yapısı nedeniyle bu platformlarda mod yoktur.

Modlar

Modlar, Minecraft’a özellikler ekleyen .jar, .zip PE mods .js, .mod, .modpkg dosyalarıdır. Bu modları yüklemek için üç farklı modifikasyon yükleyicisinden birinin yüklenmesi gerekir. Bunlar Forge, Modloader ve ForgeModLoader’dır (PE modlarını yüklemek için MCPE Master, PocketTool veya BlockLauncher kullanılır). Modloader, mod yapımcılarına daha az imkan ve class sunduğu için Forge daha yaygın olarak kullanılır. Forge ayrıca yeryüzü şekli, maden, her türlü yaratık, ve ağaç eklemek için kullanılır. ForgeModLoader, bu iki momodifikasyon yükleyicisinin karışımıdır.

Aletler ve Zırhlar

Oyunda 5 farklı alet vardır. Bu aletler;

 • Çapa,
 • Kazma,
 • Balta,
 • Kılıç,
 • Kürek.

Bu aletler Netherite, elmas, ahşap, demir, taş ve altından üretilebilir. Kılıçlar ve baltalar saldırı amaçlı kullanılabilir. Kılıçlar daha hızlıdır ancak daha az hasar verirler, baltalar daha yavaştır ancak daha fazla hasar verirler. Baltalar tahta ve odun malzemeleri diğer her şeyden daha hızlı kırarlar. Kum, çakıl ve toprak gibi küçük tanecikli blogları hızlı kazmak için kürek kullanılmalıdır. PC 1.9 ve PE 0.11.0’dan itibaren, oyuncu bir kürekle bir çim bloğuna sağ tıklarsa, yol haline gelir. Oyuncular, ekin yetiştirmek için tarla oluştururken çapaları kullanırlar. Bunu yapmak için toprağa veya çime sağ tıklamak gerekir.

Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey
Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey

Zırh, oyuncunun aldığı hasarı azaltır. Oyunda 4 çeşit zırh bulunmaktadır. Bot, kask, göğüs zırhı ve pantolon. Zırhlar netherite, deri, elmas, zincir, altın ve demirden yapılabilir. Zincir zırh oyuncu tarafından yapılamaz. Piglinlerden, zombilerden veya bazı sandıklardan bulunabilirler. Aynı malzemeden yapılmış zırhların koruma sırası göğüs > pantolon > kask > çizme şeklindedir.

1.9 sürümünde korunma için kalkanlar da eklenmiştir. Kalkanlar tek çeşittir. Tahta ve demir ile yapılırlar. Kalkanın önüne bir flama konarak desen oluşturulabilir. Oyuncular, kalkana sağ tıklayarak saldırılardan korunabilirler. Ok kalkana çarptığında, oyuncuya zarar vermeden geri seker. Kalkanı kullanmadan önce oyuncu elindeki kılıcı sağ tıklatarak hasarı azaltmaya çalışıyordu ancak artık buna gerek kalmadı.

Minecraf’ta ayrıca demir makas, çakmak, olta, havuç oltası, çakmaktaşı ve çarpık mantarlı olta gibi aletler de bulunmaktadır. Balık tutmak için oltalar kullanılır. Ancak balık (morina, somon, palyaço, kirpi), çöp (deri, olta, deri bot, kemik, ip, çubuk, kase, tuzak kancası, su şişesi, çürük et, mürekkep kesesi) veya hazine (büyülü yay, eyer, büyülü olta, isim etiketi, büyülü kitap, nilüfer) de oltanıza takılabilir. Domuzları sürmek için havuç oltası kullanılır. Lavgezerleri kullanmak için çarpık mantarlı olta kullanılır. Ateş yakmak için çakmaktaşı ve çakmak kullanılır. Makas ise iki amaca hizmet eder: yün kesmek veya çimen, yaprak ve ağ gibi blokları kesmek.

Oyundaki Maden Çeşitleri

Kömür

Oyuncular bu madeni mağaralarda, dağlarda ve herhangi bir yerde bulabilirler. Oyuncunun çıkarmak için en az bir tahta kazması olmalıdır. Oyuncu, kömür ve çubuğu birleştirerek meşale yapabilir. Ayrıca metalleri pişirmek ve eritmek için kullanılır. Deniz seviyesinin üzerinde bulunabilen tek madendir. Genellikle 5-10 blokluk gruplar halinde bulunmaktadır. Ancak derine inildikçe 30’un üzerinde kömür bloğu bir arada bulunabilir. Minecraft haritasındaki taşların %1,25’i kömürdür. İstatistiklere göre en yoğun bulunduğu seviye 29. seviyedir. Oyuncular 9 kömür kullanarak kömür blokları yapabilirler.

Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey
Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey

Demir

Ne ender bulunan ne de bol bulunan bir madendir. Deniz seviyesinin (0 – 64) altında görülebilir. Onu kırmak için en azından bir taş kazma gerekir. Ham demir olarak toplanabilir. Oyuncuların kullanabilmesi için fırında eriterek demir külçe elde etmeleri gerekir. Birçok Minecraft oyuncusu, el aletleri olarak demir aletleri kullanmayı tercih eder. Bunun nedeni, diğer madenlere göre daha kolay bulunması, dayanıklı olması ve hemen hemen her madeni kırabilmesidir. Minecraft haritasındaki tüm taşların %0.72’si demirdir. İstatistiklere göre en yoğun bulunduğu yükseklik 35. seviyedir. Oyuncu bir demir golem yapmak isterse, 36 demir külçeye ihtiyacı vardır. Oyuncular 9 demir ile demir bloklar yapabilirler.

Lapis Lazuli

Çok işlevi olan bir maden değildir. 1.8 sürümünden itibaren eklenmiştir ve oyuncunun büyü masasında büyü yaparken kullanabileceği bir madendir. Büyü masasına aynı anda en fazla 3 lapis lazuli yerleştirilebilir. Sadece 0 – 32 blok yükseklikleri arasında bulunabilir. Kırmak için en az bir taş kazma gerekir. Kırılırsa 4 ila 8 lapis lazuli düşer. Fırında eritmeden direkt olarak kullanılabilir. Lapis lazuli, 32. blokta taş kazma ile çıkarılabilen tek madendir. Diğer bir kullanım alanı ise boya (mavi) yapımıdır.  İstatistiklere göre en yoğun bulunduğu seviye 14’tür. Oyuncular 9 lapis lazuli’den lapis lazuli blokları yapabilirler.

Altın

0 ile 32 seviyeleri arasında bulunur. Mesa Platosu’nda yoğun bulunur.

Mesa Platosu’nda demir kadar bol bulunurlar. Onu kırmak için en azından bir demir kazma gerekir. Kullanılabilmesi için ocakta eritilip külçe altın haline getirilmesi gerekir. Altın Külçeler, Zombie Pigman’den düşen 9 Altın parçası birleştirilerek de elde edilebilir. İstatistiklere göre, en yoğun bulunduğu seviye 20. Karedir. Altın, zırh ve alet yapımı için kullanışlı değildir çünkü dayanıksızdır. Ancak altın elma ve altın havuç yapmak için kullanılabilir.

Elmas

Oyundaki en değerli madendir.  Yalnızca alt 16 karede görünür, ancak genellikle 0 – 10 blok arasındadır. 0’dan 16’ya kadar bir elmas bulma olasılığı %0,1276’dır. Kırmak için en azından bir demir kazma gerekir. Oyunculara “Servet” özelliği olan bir kazma kullanmaları tavsiye edilir. (Oyuncuların kırdıkları bir bloktan 1’den fazla eşya almalarına yarar. Örneğin, Servet III işlevine sahip bir kazma elmas cevherini kırdığında, 4 tane elmas almak mümkün olabilir.) İstatistiklere göre en yoğun bulunduğu seviye 10. karedir. Oyuncular 9 elmastan elmas bloklar yapabilirler.

Kızıltaş

Bu maden alttan 0 ila 16 blok arasında bulunur ve çeşitli işlevler için kullanılır. Onu kırmak için en azından bir demir kazma gerekir. Kızıltaş  4-5’li bloklar halinde bulunur. Kızıltaş ile eşyalar ve elektrik devreleri yapabilirsiniz. Kızıltaş ayrıca iksir yapmak için de kullanılabilir. 0 – 14 kareler arasında kırmızı taş bulma olasılığı 1.025’tir. Aynı zamanda, oyuncu farenin sol ve sağ tuşları ile kırmızı taş cevherine tıklarsa veya zıplarsa, 30 saniye boyunca parlayacaktır. İstatistiklere göre en yoğun bulunduğu seviye 8. Karedir. Birçok sistem ve devrede kullanılmaktadır. Oyuncular 9 kızıltaştan, kızıltaş blokları üretebilir.

Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey
Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey

Zümrüt

Oyundaki en nadir madenlerden biridir. Onu kırmak için en azından bir demir kazma gerekir. Köylülerle ticaret yapmak için kullanılır. Genellikle 30 bloğun altında bulunur ve istatistiksel olarak en yoğun bulunduğu seviye 20. Karedir. Yalnızca Extreme – Hills biyomunun bulunduğu madenlerde yaygındır. Başka hiçbir biyomda bulunmaz. Genellikle tek blok halindedir. Kullanmak için fırında eritmeye gerek yoktur. Köylülerin tek para birimidir. Oyuncular 9 Zümrütten Zümrüt Blokları üretebilir.

Kuvars

Oyuna 1.5 sürümünde eklendi (1.5.X Kızıltaş güncellemesi). 4 tip bloğa sahiptir. (Sütun, Normal, Oyma, Tuğla ve Keskin Kuvars bloklar) Ayrıca merdiven ve basamağı da mevcuttur. Blok 4 adetten oluşmaktadır. Ayrıca gözlemci, güneş sensörü ve karşılaştırıcı yapımında kullanılır.

Netherite

1.16 sürümünde oyuna eklendi (1.16.X Nether güncellemesi). Nether’de bulunan madenlerden biridir, ancak antik kalıntı olarak bulunur ve kullanabilmek için pişirmek gerekir. Pişirince Netherite bozuntusu elde edilir. Netherite elde etmek için 4 adet netherite bozuntusu ve 4 adet altın kullanmak gerekir.  Bu şekilde 1.16’da eklenen Nalbant masası ile elmas eşyalarınızı daha da güçlü hale getirebilirsiniz. Bu maden ile elmastan daha dayanıklı eşyalar yapılabilir.

Bronz

1.17 sürümünde oyuna eklendi (1.17.X Mağaralar ve Dağlar güncellemesi). Oyuncular onu yüzeyde, dağlarda veya mağaralarda bulabilirler. Dürbün, mayın koruma ve çeşitli yapı taşları inşa etmek için kullanılır. Oyuncu onu kırarsa, ham bronz düşer. Oyuncular, ham bronzu kullanmak için bir fırında eriterek külçe elde etmelidir.

Snapshot Nedir ve Hangi Formatta Kodlanır?

Snapshot, (anlık görüntü) Minecraft oyununda önemli bir rol oynamaktadır. Snapshotlar, özellikle geliştiricilerin yeni bir tam sürüm güncellemesi yayınlamadan önce planlanan değişikliklerin bu sürümler üzerindeki etkisini analiz etmek için güncellemeyi ön izlemeleri için güncellemeden bir süre önce birkaç kez yayınlanır. Snapshotlar ön gösterim için de kullanılabilir. Mmod geliştiriciler, modlarının bu yeni sürümlerle uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için bu sürümleri kullanırlar.

Snapshotlar YY w HH x formatında kodlanmıştır. Y=Yıl, H=Hafta, x alfabeye göre o haftanın anlık görüntü sayısıdır. Örneğin, 2014’ün 12. haftasında yayınlanan 4. Snapshot 14w12d’dir.

Versiyon

Versiyon, Minecraft oyununun sürümünü ifade eder. Bir sürümde yeni eşyalar, özellikler ve bloklar, eklenebilir, kaldırılabilir, hatalar giderilebilir ve oyun arayüzü değiştirilebilir. Örneğin kızıltaş güncellemesi, 1.5 snapshot’ında yapılmış ve 1.5.0 sürümünde resmen kabul edilmiştir. Örneğin, snapshot 1.7’de güller kaldırıldı. Onun yerine gelincik çiçeği eklenmiştir. Oyundaki bazı hatalar da düzeltilmiştir. Versiyonlara bu şekilde örnekler verilebilir.

Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey
Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey

(Güncelleme 1.17 Mağaralar ve Uçurumlar – Mağaralar ve Dağlar’ın tüm özellikleri onaylanmamıştır.)

(1.0’dan önce “Pre-Classic”, “Infdev”, “Classic”, “Alpha”, “Indev” ve “Beta” sürümleri vardır.)

Minecraft Sürümleri:

 • Minecraft Java Sürümü, Windows, Mac OS X ve Linux işletim sistemlerinde oynanabilir.
 • Minecraft Bedrock Sürümü, Tüm uyumlu cihazlar için 8 Ekim 2011’de Android Market’te yayınlandı ve artık Android Market yerine Google Play Store’da mevcuttur. iOS sürümü 17 Kasım 2011’de yayınlandı. 10 Aralık 2014’te Windows Phone 8 ve 8.1 için piyasaya sürüldü. Bu sürüm oyunun yaratıcı bir şekilde blok kırıp inşa etme ve hayatta kalma özelliklerine odaklanmıştır, PC sürümü tüm özelliklerini içermez. Bu sürüm ayrıca kablosuz ağ üzerinde çok oyunculu olarak oynama imkanı sunmaktadır. Büyüler ve alt portallar daha sonra 0.12.1 sürümüne eklendi. Kızıltaş 0.13.0’da eklendi ve 0.13.1 ve 0.13.2’de hata düzeltmeleri yapıldı. 0.15.0’da pistonlar ve atlar eklendi. 0.16.0 sürümünde, komutlar, wither, gardiyanlar ve fener eklenmiştir. 0.17.1 beta güncellemesinde ise End portalı, Ender ejderhası ve diğer End öğeleri eklenmiştir. Better Togetter güncellemesi 2017’de yayınlandı. Bu güncelleme sayesinde PE, Xbox, PS ve Windows 10 sürümleri artık aynı oyundur. Yıllar geçtikçe eksikliklerini gidermiştir, uyumluluk ve stabilizasyon konularında da daha başarılı olduğu söylenebilir.
 • Minecraft Xbox 360 Sürümü, Oyunun Xbox 360 versiyonu 9 Mayıs 2012’de piyasaya sürüldü. Oyunun bu versiyonunda kontrol menüleri veya Xbox Live üzerinden çok oyunculu vb. özellikler eklenmiştir.
 • Minecraft PS4 Sürümü, Sony Playstation 4 için Minecraft’ın bir sürümüdür. Dünya, Sony PlayStation 3 dünyasının iki katı büyüklüğündedir.
 • Minecraft Xbox One Sürümü, Minecraft’ın bir versiyonudur. 2017’de Better Together güncellemesi yayınlandı. Bu güncelleme sayesinde PE, Xbox, PS ve Windows 10 sürümleri artık tek ve aynı oyundur. Yıllar geçtikçe eksikliklerini giderdi ve Java Sürümü’nden biraz farklı. Uyumluluk ve kararlılık açısından da daha iyidir.
 • Minecraft Pi Sürümü, Minecraft’ın taşınabilir bilgisayar Raspberry Pi için yapılmış özel bir versiyonudur ve alfa seviyesindedir. Pocket Edition’a benzer.
 • Minecraft Eğitim Sürümü, Minecraft’ın eğitici versiyonudur. Kodlama ve kimya eğitimini içerir. Okul Microsoft hesabıyla ücretsiz olarak oynanabilir. Bedrock Edition’ın geliştirilmiş sürümüdür.
Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey
Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey

Minecraft Earth

AR (Artırılmış Gerçeklik) teknolojisi kullanılarak Minecraft tarafından geliştirilen bir oyundur. Mojang Studios, 30 Haziran 2021’de kapanan Minecraft Earth için son güncellemeyi yayınladı.

Minecraft Dungeons

Minecraft’ın “Dungeon Crawler” versiyonudur. Minecraft’tan farklı olarak oyun, madencilik ve eşya yapmaktan ziyade yaratıklarla savaşmaya dayanmkatadır.

Minecraft Legends

Mojang Studios ve Minecraft geliştiricisi Blackbird Interactive tarafından geliştirilen ve 13 Haziran 2022’de piyasaya sürülen bir oyundur. 2023’te Xbox Game Studios tarafından piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Desteklenen Diller

Minecraft 97 dili destekler. Bu dillerden bazıları şunlardır:

Türkçe, Afrikanca, Arapça, Asturyaca, Azerice, Beyaz Rusça, Bulgarca, Katalanca, Çekçe, Galce, Danca, Avusturya Almancası, Almanca, Yunanca , Avustralya İngilizcesi, Kanada İngilizcesi, Birleşik Krallık İngilizcesi, Yeni Zelanda İngilizcesi, Ters İngilizce, Korsan, Amerikan İngilizcesi, Esperanto, İspanyolca (Arjantin), İspanyolca (İspanya), İspanyolca (Meksika), İspanyolca (Uruguay), İspanyolca (Venezuela), Estonca, Baskça, Farsça, Fince, Fransızca (Fransa), Fransızca (Kanada), İrlandaca, Hawai dili, İbranice, Hırvatça, Hintçe, Macarca, Ermenice, Endonezce, İzlandaca, İtalyanca İngilizce, Japonca, Gürcüce, Korece, Latince, Lüksemburgca, Litvanca, Letonca, Makedonca, Moğolca, Malayca, Düşük Almanca, Felemenkçe, Norveççe, Lehçe, Portekizce (Brezilya), Portekizce İngilizce (Portekiz), Rumence, Rusça, Slovence, Slovakça, Somalice, Arnavutça, Sırpça, Tayca, Tagalogca, İsveççe, Klingonca, Ukraynaca, Vietnamca, Çince (Basitleştirilmiş) , Çince (geleneksel).

Bedrock Edition’da sadece bu diller mevcuttur.

Oyun Nasıl Yorumlar Almıştır?

Minecraft, önemli oyun eleştirmenlerinden ve web sitelerinden olumlu dönüşler almış ve yüksek satışlar elde etmiştir. Ekim 2010 itibariyle Minecraft’ın 9.300.000’den fazla kullanıcısı ve 2.500.000’den fazla satışı vardır. Eylül 2010’da Minecraft, hafta sonu “Ücretsiz Oynat” kampanyasından sonraki 24 saat içinde 25.000 adet satmıştır.

30 Ocak 2016 itibariyle 32.278.000’den fazla kişi oyuna kaydolmuş ve 22.387.000’den fazla kullanıcı oyunu satın almıştır. Oyun, 200 milyonun üzerinde kopya satarak dünya tarihinin en çok satan oyunu olmuştur.

Minecraft Oyunu Hakkında Her Şey yazımızın sonuna geldik. Konuyu kısaca özetlemek gerekirse; Minecraft, 16 Mayıs 2009’da halka açıklanmasından bir hafta önce TIGSource forumunda yazıldı ve yayınlandı. Oyun, 200 milyonun üzerinde kopya satarak en çok satan oyun oldu. Minecraft’ın 3 ana platformu vardır: Java Sürümü, Bedrock Sürümü ve Eğitim Sürümü. Java Sürümü demosu, Minecraft hesabınıza giriş yapılarak ücretsiz olarak oynanabilir. Moblar 7 gruba ayrılır; Boss moblar, yarı agresif moblar, pasif moblar, aktif moblar, saldırgan moblar, evcilleştirilebilir moblar, yardımcı moblar, boss moblar ve kullanılmayan moblar. 32 yaratık ve 7 maden Dünya’da kendiliğinden ortaya çıkabilir. 3D voksel grafiklere sahiptir.

Oyunlar kategorimizin son yazısı olan Akinatör Nedir ve Nasıl Oynanır? yazımızda yapay zekaya sahip cin oyunu hakkında bilgiler paylaştık. Aklınızdan tuttuğunuz hayali veya gerçek karakteri bulmak için size sorular soracak ve sonunda tahmin ederek sizi şaşırtacak. Sitemizin içerikleri arasında birbirinden farklı konularda yüzlerce içerik bulunmakta, bunlara erişmek ve beğendiğinizi okumak için Google bazlı arama yapmanız mümkündür.

Minecraft Oyunu Ücretli mi?

Minecraft, diğer tüm oyunlardan farklı çalışır. Minecraft oyununu indirmek her zaman ücretsizdir, ancak oyunun tam sürümüne sahip olmak için bir hesap almanız ve ödeme yapmanız gerekir.

Minecraft Hangi Ülkede Ücretsiz?

Türkiye’de yasaklanması gündeme gelen Minecraft, Kuzey İrlanda’daki öğrencilere ücretsiz olacak. Minecraft, oyuncuların kendilerini geliştirmelerine ve yaratıcılıklarını kodlama, coğrafya ve sanatta sergilemelerine olanak tanır ve Kuzey İrlanda hükümeti tarafından bir “eğitim aracı” olarak tanımlanmıştır.

Minecraft APK İndir Ücretsiz Nasıl İndirilir?

Android cihazınızda Google Play Store’u açın ve arama alanına Minecraft yazın. Deneme sürümü ve ücretli sürüm olarak karşınıza 2 farklı Minecraft sürümü çıkacak. Size uygun olanı buradan indirebilirsiniz. Deneme sürümünü ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Orjinal Minecraft Nasıl Satın Alınır?

Minecraft’ın klasik Java sürümü minecraft.net’ten, Windows 10 sürümü ise xbox.com’dan satın alınabilir. Konsol tarafında, PlayStation sürümü PlayStation Store’da, Xbox sürümü ise Xbox Store’da mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu