Yaşam

Mum Çiçeği Bakımı ve Faydaları

Mum çiçeği bakımı ve faydaları hakkında birçok bilgi edineceğiniz yazımızı okuduktan sonra siz de bir Mum Çiçeği edinmek isteyeceksiniz. Asya kökenli botanik bir bitkidir. Çiçeğinin geometrik ve simetrik yapısı ile yapma bir çiçek izlenimi veren, kusursuz bir dekoratif ev çiçeğidir. Güney Hindistan, Doğu Asya ve Avustralya’da sık rastlanır. Kalın ve dirençli yaprakları, balmumu dokusu çiçek yapısı ile çok ayrıcalıklı bir bitkidir. Sarmaşık biçimindeki formundan dolayı, büyüyen dallarının alttan desteklenmesi mühimdir. Yaklaşık 100 türünün bulunduğu öngörülmektedir.

Beş kenarlı, çift yıldızlı geometrik biçimi ve hoş kokusuyla oldukça ilgi çekici bir çiçektir. Mum çiçeği, aynı zamanda ”porselen çiçek” ve ”balmumu bitkisi” adlarıyla da bilinmektedir. Kısmi güneşli yerler mum çiçeğinin yetişmesi için idealdir.

Mum Çiçeği Bakımı ve Faydaları
Mum Çiçeği Bakımı ve Faydaları

Mum Çiçeği Bakımı

Toprak: Ağır toprakları sevmez. Hafif ve nemli topraklar yetişmesi için uygundur.

Dikimi: Kökleri toprağa iyice gömülerek saksıya sabitlenmelidir. Mum çiçeği, büyüme dönemindeyken hareket ettirilmemesi, saksının sarsılmaması önemlidir.  Dikim gerçekleştikten sonra, saksı değişimi bitkiyi olumsuz etkileyecektir.

Işık: Kısmi güneşli bir bölgeye konulmalıdır. Bu çiçek için, kuzey yönüne bakan bölgeler idealdir. Güneşe çok fazla ihtiyaç duymaz. Yine de pencere kenarları gelişmesi için doğru yerlerdir.

Sulama: Çiçek toprağı özellikle ilkbahar ve yaz aylarında nemli tutulmalıdır. Kurak iklime sahip bölgelerde biraz daha sık sulanması gerekir. Yaprakları neme ihtiyaç duyar. Düzenli olarak yapraklara su püskürtmek bitkinin nem ihtiyacını karşılayacaktır. Yaprak ve çiçeklerin kuruması halinde, iyice kuruyana kadar ellememek gerekir. Yaz aylarında, kışa göre biraz daha fazla sulamak gerekir. Sulamanın ardından alt tabakta kalan suyun dökülmesi gerekir. Toprakta kalan su bitki için yeterlidir.

Sıcaklık: Serin bölgeleri sever, kışın bulunduğu odanın ısısı 12-15 derece aralığında olmalıdır. 7 dereceye kadar dayanabilmesine rağmen, sıcaklığı 12 derecenin altına düşürmemek gerekir.


Gübreleme: Her sene ilkbahara doğru saksı değiştirmek gerekir. Eylül ve Nisan ayları arasında, 2-4 haftada bir kompoze gübre ile gübrelenmelidir. Fazla gübre yapraklara zarar verebileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Çoğaltılması: İki şekilde yapılabilir. Birinci yöntemde; olgunlaşmış bir yaprak dalıyla beraber kesilerek kök verene kadar suda bekletilir ve sonra toprağa ekilerek çoğaltılır. İkinci yöntemde ise dal köklenmesi için suya konmaz direkt toprağa ekilerek yapılır. Her iki yöntemde, her dönemde uygulanabilen çoğaltma yöntemleridir.

Budama: Mum çiçeğinin budanmaya ihtiyacı yoktur. Ancak ilk çiçek döneminde olanlardan uç almak verimi arttıracaktır.

Mum çiçeğinin özelliklerinden biri de, çiçeklerini döktükten sonra bile, döküntü ardından kalan çalımsı bitki üstünde yeniden çiçekler görülür. Çiçek açması için bu bakım koşulları ve yöntemlerinin uygulanması verim alınmasını sağlayacaktır. Hızlı gelişen bir bitki değildir. Saksısının büyük olması da gelişimine engel olan bir durumdur. Sarmaşık yapısından dolayı saksıyı askıya almanızda bir sakınca yoktur.

Mum Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Olgunlaşmış bir yaprağın dalıyla beraber kesilerek kök verene kadar suda bekletilmesi ve sonra toprağa gömülmesi ile yapılır. Her dönemde yapılabilen bir çoğaltma yöntemidir. Üstünde 2-3 yaprak bulunan dallardan biri 10 cm uzunluğunda kesilir. Kesilen dal bir bardak suda köklendirilir. Şayet su eksilirse, eksilen oran kadar yerine geri konur. Dal köklenince yeterli büyüklükte bir saksıya ekilir.

Mum çiçeğinden alınan dal suda köklendirilmeden direkt olarak da toprağa dikilebilir. Mum çiçeği için perlit ve torf karışımı bir toprak kullanılmalıdır. Altında delikleri olan bir saksının dibine çakıl taşı ve lav konur, sonra yarıya kadar toprak eklenir. Dal toprağa hafif yan bir şekilde dikilir ve üstüne tekrar toprak eklenir. Hepsi bu kadar!

Mum Çiçeği Bakımı ve Faydaları
Mum Çiçeği Bakımı ve Faydaları

Mum Çiçeği Ne Zaman Açar?

Mum çiçeği ilk sene çiçek verebilir. Bazı türlerde bu süre 2-3 seneyi bulabilir. Bu durum bitkinin yaşı, bulunduğu bölge ve yapılan bakıma göre değişiklik gösterebilir. Mum çiçeğinin kurumuş ve sararmış yapraklarının budanması bitkinin sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Sağlıklı bölgeler asla budanmamalıdır. Mum çiçekleri normal şartlarda yaz başında çiçeklenirler. “Mum çiçeği nasıl çiçek açtırılır” sorusunun yanıtı aşağıdadır. Bitkinin kökleri sıcak tutulmalıdır. Gündüz saatlerinde ve normal miktarda su vermek gerekir. Saksıya çok fazla toprak koymaktan kaçınılmalıdır.

Yapılmaması gerekenler:

Fazla toprak koymak, gece sulamak, bol su vermek. Bu ortamda mum çiçeği düzgün bir gelişim gösteremez ve çiçek açamaz. Bitki tomurcukluyken yerinin değiştirilmesi de önerilmemektedir.

Mum Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Mum çiçeğinin çok fazla çeşidi vardır. Her birinin büyüme ve gelişim hızları farklıdır.

Carnosa, obavata, compacta ve carnosa variegata en yaygın cinsleridir.

Mum Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Mum çiçeği göze hitap eden görüntüsünün yanı sıra dikkat çeken birtakım faydaları olan bir bitkidir. En önemli faydalarından biri bulunduğu ortamın havasını temizlemesidir. Ferah ve temiz bir ortam oluşturur. Hem görüntüsü hem de çiçek açtığında yaydığı hoş koku ile insanlara huzur ve keyif verir. Mum çiçeğinin bilinen herhangi bir zararı ya da yan etkisi yoktur. Ancak bu bitkinin yenilebilir bir bitki olmadığı asla unutulmamalıdır. Çiğnenmesi ya da yenilmesi halinde zararlı olabilir.

Mum çiçeği bakımı ve faydaları yazımızın sonuna geldik. Hem görüntüsü hem de kokusuyla herkesi büyüleyen mum çiçeğini bir kere evinize alırsanız bir daha vazgeçemeyeceğinizi siz de fark edeceksiniz. Bakımından çoğaltma yöntemlerine kadar bir çok konuda sizlere bilgi vermeye çalıştık. Çiçek açması çok kolay olmayan bir bitki olduğu için biraz emek istiyor ama inanın emeğinizin karşılığını fazlasıyla alacaksınız. Güzelliğinin yanı sıra bulunduğu ortamın havasını temizliyor olması da en büyük artılarından biridir. Yaşam kategorimizin son yazısı olan Köpek Cinsleri ve Özellikleri Nelerdir? İse can dostlarımızın sadece birkaç cinsine yer verebildik çünkü o kadar fazla cins var ki tek bir yazıda toplamak çok zor. Ama hepsinin ortak özelliği sadık olmaları olduğunu unutmayın. Sitemizin içeriklerine ulaşmak için Google bazlı arama yapmanız yeterli olacaktır.

Mum Çiçeği Güneş Sever mi?

Kısmi güneşli bir bölgeye konulmalıdır. Bu çiçek için, kuzey yönüne bakan bölgeler idealdir. Güneşe çok fazla ihtiyaç duymaz. Yine de pencere kenarları gelişmesi için doğru yerlerdir.

Mum Çiçeği Çiçek Açması İçin Ne Yapmalı?

Bitkinin kökleri sıcak tutulmalıdır. Gündüz saatlerinde ve normal miktarda su vermek gerekir. Saksıya çok fazla toprak koymaktan kaçınılmalıdır. 

Mum Çiçeği Dışarıda Yetişir Mi?

Kışın don olayı yaşanmayan bölgelerde bahçede yetiştirilebilir. 7 dereceye kadar soğuğa dayanabilir. Saksıda yetiştirdiğiniz mum çiçeğinizi kışın dışarıda bırakıyorsanız sulamayın, donmasına neden olabilirsiniz. Kışın 12 – 15 derece sıcaklık bu bitki için idealdir.  

Mum Çiçeği Kapalı Balkonda Yetişir Mi?

Aydınlık ama direkt güneş ışığı almıyorsa yetiştirilebilir. Balkon ve cam kenarları gelişmesi için doğru yerlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu