Sağlık

Ovulasyon Testi Nedir?

Ovulasyon testi nedir? dediğimiz zaman belki bir çok anne adayı biliyordur ama bilmeyenler de olabilir diye detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız. Bir çoğumuzun en çok hayalini kurduğu şeylerden biri, doğru insanı bulup onunla hayatımızı birleştirmek ve zamanı geldiğinde çocuk sahibi olup mutlu bir aile kurmaktır.

Doğru zamanın geldiğine inandığımızda hayalimizin hemen gerçekleşmesini ve bir an önce minik bebeğimizi kucağımıza almayı arzularız.

Ancak ne yazık ki yanıldığımız bir nokta var, korunmayı bıraktığımız an hamile kalacağımızı unutmamalıyız. Dolayısıyla çocuk sahibi olmak için korunmayı bırakan anne adayları, denemelerden sonra regl olduklarında büyük bir hüsrana uğrarlar.

Oysa ki hüsrana uğrayacak bir durum yok; çünkü bu işin matematiği bizim düşündüğümüzden biraz daha farklıdır. Bu nedenle;

En kısa sürede hamile kalmak istiyorsanız, oyunu kuralına göre oynamanız gerekiyor.

Bu noktadaki en büyük yardımcınız ise ovulasyon testleri olacaktır.

Biz de bu yazımızda size ovulasyon testi ile hamile kalmak neden kolaydır, ovulasyon testi kullanarak hamile kalmak için ne yapmak gerekir detaylı olarak bunlardan bahsedeceğiz. Ancak işin mantığını çok daha iyi kavrayabilmeniz için önce yumurtlama ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekir. O yüzden şimdi bunları açıklayalım.

Ovulasyon Testi Nedir?
Ovulasyon Testi Nedir?

Yumurtlama Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir?

Ovulasyon testi kullanarak hamile kalmanın mantığını anlayabilmek için kadınlarda gerçekleşen yumurtlama hakkında detaylı bilgi sahibi olmak önem kazanıyor. Hamile kalabilmek için iki ayrı hücrenin bir araya gelmesinin gerektiğini biliyoruz. Bunlardan biri erkekten gelecek sağlıklı sperm hücresi, diğeri ise kadında yer alan yumurta hücresidir.

Ancak sperm hücresi erkekte canlı bir şekilde bulunabilirken, kadın vücudundaki yumurta hücresi ayda sadece 12-24 saat canlı şekilde bulunabilir. Daha da detaya girecek olursak, embriyoyu oluşturacak yumurta hücresi kadın vücudunda her adet dönemi içinde yaklaşık olarak sadece 1 gün canlı kalmaktadır.

Bu da her cinsel ilişki sonucunda neden gebe kalınamayacağını net bir şekilde açıklamaktadır. Kadınların verimli günü olarak da adlandırılan yumurtlama gününü takip edebilmek, hamile kalmayı oldukça kolaylaştıracak bir adım olacaktır.

28 günlük düzenli bir menstrual döngüye sahip bir kadın için yumurtlama günü, adet başlangıcından itibaren sayarsak, yaklaşık olarak 14. güne denk gelen gündür. Ancak bu sadece bir varsayımdan ibarettir. Yumurtlama günü her kadın için her ay farklı bir günde gerçekleşebilir. Bu da verimli günü doğru şekilde tahmin etmekte zorluk yaşamamıza neden olur ve gebe kalmamızı geciktirebilir.

Ovulasyon Testi Nedir?

Ovulasyon testi, kadın vücudunda yer alan LH hormonu seviyesini ölçerek yumurtlama takibi yapmamıza yarayan bir testtir.

LH dediğimiz, lüteinleştiren hormon olarak da bilinen luteinizan hormonunun kısaltması olarak kullanılır. Bu hormon, hipofiz bezi tarafından üretilir. Hem erkek kadın hem de kadında bulunan doğurganlık üzerinde etkili olan baş hormonlardan biri luteinizan hormonudur.

Çünkü bu hormonun, östrojen ve testosteron gibi kadınlık ve erkeklik hormonları salgılanması aşamasında önemli bir rolü vardır. Kadınlar, normal şartlarda ovulasyon kitlerinde pozitif sonuç gösterecek düzeyde LH hormonu seviyesine sahip olmazlar.

Ancak yumurtlamadan yaklaşık 24-48 saat önce bu hormon seviyesinde oldukça belirgin derecede bir artış yaşanır. Bu dalgalanma sonucunda yumurtlama tetiklenir ve folikülden yumurta salınımı gerçekleşir. İşte bu salınım gerçekleştiği zaman, kadınların gebe kalması için en verimli zamanlardandır.

Ovulasyon Testini Kullanmak İçin En Uygun Zaman Nedir?

Kadınlar bazı yumurtlama belirtilerini takip etme yöntemiyle yumurtlama günleri hakkında bilgi sahibi olabilirler. Bu belirtiler;

Rahim ağzının konumunun değişmesi ve yumuşaması,

Karnın alt bölgesinde hissedilen ağrı veya sancı,

Akıntının berraklaşması ve kaygan bir hal alması,

Vücuttaki ısı artışı,

Ancak tabi ki bu belirtilerin bazıları her kadında her seferinde takip edilecek düzeyde gerçekleşmeyebilir veya takip etmesi zor olabilir. Bu nedenle ovulasyon testleri kullanarak yumurtlama takibi yapmak çok daha güvenilir olacaktır.

Ovulasyon Testi Nedir?
Ovulasyon Testi Nedir?

Bu Testleri Kullanmaya Ne Zaman Başlamalı?

Ovulasyon testi kullanmaya ne zaman başlamanız gerektiğini adet döngünüzü takip ederek siz bulmalısınız. Bunun için;

Adet döngünüzün kaç gün olduğunu belirlemeniz ilk adım olacaktır. Adet döngüsü, adetinizin başladığı günden bir sonraki adetiniz başlayana kadar geçen süredir.

Eğer adetiniz düzenli değilse, son 3 aydaki adet döngünüzü kontrol edip, en kısa döngüyü baz alın.

Yumurtlama, bir sonra gerçekleşecek adetinizden yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Eğer adetiniz her seferinde düzenli ise (ortalama 28 gün), adet başlangıcını takip eden 12. günde testi yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu süre adet başlangıcından itibaren; eğer döngünüz 21 günde bir 5. güne ya da 32 günde bir ise 16. güne denk gelecek demektir. Yani tahmini olarak yumurtlama gününün birkaç gün öncesinde testi yapmaya başlamak en uygunu olacaktır.

Eğer adet düzensizliğiniz var ve hangi gün teste başlayacağınıza karar veremiyorsanız doktorunuza danışmakta fayda var.

Ovulasyon Testi Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Yumurtlama testini yapmadan önce testin sonucunun doğruluğunun yüksek olması için dikkat etmeniz gereken maddeler var;

Testi uygulamadan birkaç saat önce sıvı alımını azaltmanız gerekir. Aksi takdirde idrarınız seyrelecek ve doğru LH seviyesini okumanızı engelleyebilecektir.

Sabah ilk idrar ile bu testi yapmak çoğu zaman yanıltıcı sonuçlar verebildiğinden tercih etmemelisiniz.

Testin sonuçlarını etkileyebileceği için alkol, sigara ve ilaç gibi maddeleri kullanmaya ara vermelisiniz.

Testi her gün yaklaşık olarak aynı saatlerde yapmak güvenilirliğini artıracaktır.

Tercihen sabah saat 10:00’dan sonra ve akşam saat 22:00’den önce yapılması daha uygundur. Ancak tabi ki bu saatler sizin yaşam koşullarınıza göre değişkenlik gösterebilir.

Eğer günde 2 test yapacaksanız, bu iki test arasından en az 8 saat süre olmasına özen gösterilmelidir.

Ovulasyon Testi Nasıl Yapılır?

Ovulasyon testi ve yumurtlama hakkında birtakım bilgileri verdik. Şimdi ovulasyon testi nasıl yapılır, ona bakalım.

Yumurtlama testi, aldığınız ürünün markasına göre bazı değişiklikler gösterebilir. Bazı dijital testler pozitif sonuç çıktığı zaman bunu gülen surat ile gösterirken, iki tane ayrı çizgi penceresi olan testler daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bazı testleri uygularken idrar çubuğu direkt olarak idrarın olduğu kaba daldırılarak yapılır. Bazılarında ise direkt akan idrara tutularak, bazı testlerde de damlalık kullanılarak numune penceresine birkaç damla idrar damlatma şeklinde işlem gerçekleştirilebilir.

Dijital testlerin sonucunda göstergede gülen surat çıkması, çizgi pencereli testlerde ikinci çizginin çıkması, pozitif sonuç olduğunu göstermektedir. Bazen ikinci çizgi silik olarak da çıkabilir, takip eden günlerde çizginin en koyu şekilde olduğu günü baz almak daha etkili olacaktır.

Ovulasyon Testi Nedir?
Ovulasyon Testi Nedir?

Ovulasyon Testi Pozitif Çıktı, Ne Yapmalıyım?

Ovulasyon testi pozitif çıktığı zaman bebek sahibi olma şansınızı artırmak için ne yapmanız gerekiyor?

Pozitif yumurtlama dönemi testi sonucuna göre yumurtlamanız 24-48 saat içerisinde gerçekleşecek demektir.

Sperm hücrelerinin kadın vücuduna girdikten sonra 24-72 saat kadar canlı kalabildiğini varsayarsak, gebe kalabilme ihtimalini arttırmak için yumurtlama tarihinden önce ilişkiye başlamak en doğrusu olacaktır.

Yumurta hücresi de vücutta 24 saat canlı kalabildiğinden, ovulasyon testi kullanarak belirlediğiniz bu günlerde yaşanacak cinsel ilişki sonucunda gebe kalma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır.

Ovaulasyon testi nedir? yazımızın sonuna geldik. Hamile kalmak isteyen kadınlar için oldukça önemli ipuçları içeren yazımızı okuduktan sonra bu yöntemi kullanarak hamile kalma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Bu yöntemi kullandığınız zaman da kesin sonuç olacak demek değildir ama ihtimal çok yükselmiş olur. Belki de başka bir sorun vardır, eğer hala hamile kalamıyorsanız doktora danışmanızda fayda var. Yazımızdakiler bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir tıbbi tavsiye içermemektedir. İçinizde kuşku uyandığı anda hiç zaman kaybetmeden doktora giderek durumu anlatmanız erken teşhis açısından çok faydalı olacaktır.

Sağlık kategorimizin son yazısı olan Uyku Apnesi Nedir? yazımızda uyku sırasında solunumun aniden ve tekrar tekrar durduğu ciddi uyku bozukluğu hakkında ayrıntılı bilgilendirme yaptık. Nasıl teşhis edilir, uyku kalitesini arttırmak için neler yapmak gerekir, hangi cihazın kullanılması gerekir, tüm konular hakkında bilgi sahibi olacağınız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Sitemizin diğer içeriklerine ulaşmak için Google bazlı arama yapabilirsiniz.

 

 

Ovulasyon Testi Pozitif Çıkınca İlişki Ne Zaman?

Çoğunlukla iki pembe çizgi çıktığı zaman testin pozitif olduğu yani yumurtlama olacağını gösterir, bu durumda “Ovulasyon Testi Pozitif” denir. Tek çizgi olması durumunda ise o gün yumurtlama olmayacağı şeklinde yorumlanabilir. Eğer test pozitif (olumlu) çıkmışsa yani LH artışı saptanırsa bu ortalama 24-36 saat sonra yumurtlama olacağını işaret ediyor demektir.

Ovulasyon Testinde Çift Çizgi Kaç Gün Sürer?

Kadınlar testi yaptıktan sonra sonuç çift çizgi çıktıysa, 24-36 saat içinde yumurtlama gerçekleşecek demek oluyor. Test pozitif çıktıktan sonra 24 saat içinde cinsel ilişki yaşanabilir.

Hamilelikte Ovulasyon Testi Pozitif Çıkar mı?

Hamilelik testlerinde hamilelik durumunu belirleyen hormon HCG hormonudur. Ovülasyon testinde ise LH hormonu ölçümü yapılır. Bu yüzden ovülasyon testi hamileliği belirlemede yardımcı olmaz.

Ovulasyon Testi Yapmak İşe Yarıyor mu?

Ovulasyon testi güvenilir mi? sorusuna evet diye rahatlıkla cevap verilebilir. Bu testler ovulasyon tarihi hesaplama konusunda gayet başarılıdır. Çünkü vücudundaki LH hormonu ölçüldüğü için doğru sonuca ulaşma ihtimaliniz %99! Geriye kalan %1’lik dilim testin yanlış uygulanması veya yorumlanmasından kaynaklanıyor olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu