Yaşam

Özgüven Testi Nasıl Yapılır?

Özgüven testi nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız yazımız tam size hitap ediyor demektir. Günümüz toplum şartlarında ve yaşadığımız yaşam koşulları göz önünde bulundurulduğunda birçok insanın özgüven eksikliği yaşadığını zaten biliyoruz. Çünkü günümüz toplum şartları ve yaşadığımız coğrafyada yer alan koşullar maalesef özgüven eksikliğini besliyor ve sosyal ilişkilerimizde bu özgüven eksikliğini her geçen daha fazla hissetmeye başladık.

Özgüven Testi Nasıl Yapılır?
Özgüven Testi Nasıl Yapılır?

Dolayısıyla özellikle Türkiye toplumunu düşündüğümüz zaman, birçok insanın (tahmin ettiğimizden çok daha fazla insanın) özgüven eksikliği yaşadığını, fakat bunu bir şekilde gizlemeye, belli etmemeye çalıştığını rahatlıkla gözlemleyebiliriz.

İşte özgüven eksikliği anlamında bu derece sıkıntılı bir toplumda özgüven kazanmak ve cesaret sahibi olmak, oldukça zor bir durum ve özgüven eksikliğinin üstesinden gelmek, gerçekten başarılması meşakkatli olgulardan biri.

Özgüven Testi Nasıl Yapılır?

Hazırlanmış “Özgüven Testi” ile kendinizi ölçebilir ve değerlendirme yapabilirsiniz.  “Özgüven Testi” içerisinde genellikle oldukça önemli ve hayati bilgilerle özgüven yolculuğunda size katkı sağlamaya çalışılır. Özgüven testini çözüp bitirdikten sonra, özgüven anlamında hangi seviyede olduğunuzu da rahatlıkla görebilirsiniz.

Özgüven Testi olarak sorulan soruların genelde iç dünyanıza yapacağınız hayati bir yolculuk anlamına geldiğini de bilmelisiniz. Bu bilinçle soruları mümkün mertebe doğru cevaplamaya ve kendinizi bu şekilde tarafsız değerlendirmeye tabi tutmaya çalışmalısınız.

Özgüven Testi genelde 40 – 50 civarında sorundan oluşur. Bazı testlerin çok daha az soru içerdiğini de görebilirsiniz ancak daha fazla soru olması sonucun daha isabetli olmasını sağlıyor. Sorulara cevap verirken her bir soru üzerinde düşünerek ve samimi bir şekilde cevap vermeye çalışın. Sonuçta bu soruların cevapları size özeldir ve en doğrusunu siz bilirsiniz.

Özgüven testlerinin sonuçlarının nasıl yorumlanması gerektiğini de ifade etmeye çalışalım, şöyle ki: Sorulara Evet veya Hayır olarak cevap verdiğiniz zaman, test sonucunda toplam kaç soruya Evet verdiğinize bakarak yorumlara bakabilirsiniz. Diyelim ki 50 soruluk bir test çözdünüz ve verdiğiniz Evet sayısına göre yorumlar aşağıdaki gibidir.

Özgüven Testi Puan Aralığı ve Yorumları

Eğer Evet olarak cevapladığınız soru sayısı;

40-50 arasındaysa : 

Eğer bu aralıkta Evet olarak cevapladıysanız, bu puanın son derece değerli olduğunu, özgüven konusunda güzel bir konumda olduğunuzu ortaya koyduğunu bilmelisiniz. Çünkü bu puan aralığında yer alan kişiler, genellikle özgüven konusunda bir problemi olmayan ve oldukça güzel bir psikolojiye sahip olan insanlardır.

20-40 arasındaysa: 

Bu puanı alan kişiler, ortalama bir özgüvene sahiptir. Çünkü bu puan aralığı, testi yapan kişilerin bazı konularda özgüven eksikliği yaşadığını; bazı konularda ise özgüvenli bir şekilde hayat sürmeye devam ettiklerini gösterir. Böyle bir puan aldığınızda, Hayır cevabı verdiğiniz sorular için kendinizi yeniden test etmeli ve problemli olduğunu gördüğünüz konuları tespit edip onların üstesinden gelmeye çalışmalısınız. Bu bağlamda özgüven konusunda kendinizi beslemeye ve daha dikkatli olmaya çalışmalısınız.

10-20 arasındaysa : 

Bu puanı alan kişiler, özgüven eksikliği konusunda sıkıntı yaşıyorlar demektir. Çünkü böyle puan alan kişiler, başkalarının yardımına ve çoğu zaman desteğe ihtiyaç duyup hayat yolculuklarında kendi kararlarını alamayan ve özgüvensiz insanlar olduklarını gösterir. Fakat bu puan aralığında da kişinin özgüvenli olamayacağı anlamına gelmez, çünkü bu puanı alan kişi kararlılık ve azimle özgüven kazanma yolculuğuna devam ederse, türlü güzelliklerle karşılaşıp hayatına renk katacak bir kapasiteye sahip olabilir. Yani bu puan aralığında çıktıysa ümitsiz olmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değil.

0-9 arasındaysa : 

Bu puan aralığı, testi yapanlar tarafından çok nadir alınan bir puandır. Bu aralıkta bir puan aldıysanız, bu durumda konunun uzmanı bir kişiden yardım almanız gerekir. Hayatın korku, tedirginlik, kaygı ve endişe dolu geçmesini istemiyorsanız bir uzmana danışmayı ciddi bir şekilde düşünmeye başlamalısınız.

Özgüven Testi Nasıl Yapılır?
Özgüven Testi Nasıl Yapılır?

Özgüven testi nasıl yapılır? yazımızın sonuna geldik. Herkesin aralarda yaşadığı özgüven sorunu, sizde ne boyutta? Bunu ölçmek için bir test yapmalı ve sonuca göre belki destek almanız gerekebilir. Günümüz şartlarında insanlar o kadar fazla sorunla mücadele veriyor ki, bazen kendini başarısız gibi görmesi ve özgüvenini yitirmesi normaldir ama bu sürekli hale gelirse sosyal hayatınızda sorun yaşamaya başlarsınız, o yüzden vakit kaybetmeden bir test yapıp sonucu değerlendirin. Yaşam kategorimizin son yazısı olan Bilimsel Evlilik Nedir? yazımız aşk evliliği mi yoksa mantık evliliği mi diye düşünenlere bir alternatif daha olduğunu hatırlatmak için güzel bir kaynak. Sitemiz içeriklerini Google bazlı arama sonucu daha kapsamlı inceleyebilirsiniz.

 

Özgüven Eksikliği Nasıl Belli Olur?

Özgüven eksikliği en çok; fikir belirtmeme veya fikrini söyleyememe, karar almada zorlanma, hayır diyememe, sınır koyamama, olumlu olayları görmezden gelerek olumsuz olaylardan kolay bir şekilde etkilenme, sosyal ortamlara girmeme, suçluluk, pişmanlık, içe kapanma, utanç, sevilmediğini hissetme, kendini değersiz ve başarısız olarak hissetme olarak ortaya çıkar.

Özgüven Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Özgüven Kazanmanın Yollarını Sıralayalım
Gerçekçi hedefler belirlemek ve bu hedefleri başarınca kendini tebrik etmek.
Ne istediğini gerçekten bilmek.
Gayret etmek, sabretmek ve hedefe odaklanmak.
Kendine karşı çok fazla katı olmamak ve zorlamamak.
Başarısızlık korkusunu kısa sürede unutmak.
Kendisini olduğu gibi kabul etmek.
Kendisini başkalarıyla kıyaslamamak.

Özgüven Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Uzmanlar tarafından genelde dört farklı ana neden olduğu belirlenmiştir. Bunlar sırasıyla kişilerin genetik yapıları, kültürel ve toplumsal arka plandan etkilenme, çocukluk deneyimleri ile yetişkinlikteki yaşam koşulları olarak sıralanabilir.

Özgüven Eksikliği İçin Hangi Doktora Gidilir?

Psikolojik açıdan kişinin özgüvenini kaybettiği durumlarda ya da özgüven eksikliği yaşadığı durumlarda, bu alanda uzman olan bir psikiyatristten yardım alınması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu