Yaşam

Portatif Klima Nedir?

Portatif klima nedir? sorusu özellikle yaz döneminde oldukça sık sorulan sorulardan biridir.  Portatif klimalar, kolaylıkla taşınabilmesi ve her mekana uyum sağlaması nedeniyle tercih edilir. Ayrıca montaj gerektirmemesi ve dış ünitesi olmaması da önemli artılarındandır.

Yüksek verimle çalışması ve duvar tipi klimalar gibi düşük enerji harcaması, portatif klimaların her alanda kullanılmasına imkan sağlar. Klima modelleri, mekanın özelliklerine (mekanın büyüklüğü, ne kadar güneş aldığı, tavan yüksekliği, ortamda kaç kişi bulunduğu, aydınlatma ekipmanlarının özellikleri, ortamda kullanılan elektronik cihaz sayısı vs.) göre farklı kapasitelerde seçilebilir.

Portatif Klima Nedir?
Portatif Klima Nedir?

Portatif Klima Kullanım Alanları

Geniş kullanım alanlarıyla her türlü mekanda iklimlendirme konforu yaratabilmektedir. Klima modelleri, mekanın büyüklüğüne ve cihazı kullanım amaçlarına göre belirlenmelidir. Portatif klimalar, iş yerlerinde, konutlarda, mağazalarda, okullarda, alışveriş merkezlerinde, toplantı ve konser salonlarında, kısacası ısıtılması veya soğutulması istenen her türlü mekanda rahatlıkla kullanılabilir.

Portatif Klima Özellikleri Nelerdir?

Portatif klimalar, dış ünitesi olmaması ve ayarlanabilir sıcaklık değerleriyle herkes tarafından tercih edilen klima sistemleridir. Portatif klimaların özellikleri sağlıklı iklimlendirme oluşturulmak istenen her ortama uyarlanabilir. 24 saatlik programlama ve nem alma fonksiyonları gibi işlevsel özelliklere sahip portatif klimaların genel özelliklerini sıralayalım;

Isıtma ve Soğutma

Portatif klimalar ısı pompası sayesinde, ara mevsimlerde geleneksel ısıtma sistemlerinin yerini alabilir.

Zarif ve Aerodinamik Yapı

Portatif klimaların tüm mekanlara uyum sağlayabilen kompakt ve şık yapısı vardır.

Taşınabilir Konfor

Portatif klimalar kulpları ve tekerlekleri sayesinde, havalandırma ihtiyacı olan her odaya kolaylıkla taşınabilir.

Basit ve Kullanıcı Dostu Ekran

Portatif klimalarda ekranın okunması ve anlaşılması oldukça kolaydır, karmaşık herhangi bir menüsü olmadığı için her yaş grubu tarafından kolayca kullanılabilir.

Kolay Çıkarılır Filtreler

Portatif klima modellerinde filtreleri çıkarma ve temizleme çok kolay olduğu için kullanım rahatlığı sağlar.

Bacasız Portatif Klimalar

Portatif klimalarda fleksible hava hortumu bulunması, kondanser havasının dışarı atılması için gereklidir. Hortum bağlanmadığı durumlarda cihazınız odadan aldığı sıcaklığı dışarı atamayacak ve aynı şekilde ortama geri verecektir, bu da soğutama işlemini gerçekleştirmesini engelleyecektir.

Portatif klimaların ortamdan emdiği sıcak havayı dışarı atabilmesi için ya pencere aralığından dışarı atması gerekir ya da pencere camı hortum genişliği kadar kesilip hortum dışarı verilmek suretiyle atmalıdır. Diğer bir seçenek duvarı delmek olabilir ama bu portatif klimanın kullanım mantığına ters olacak bir durum olduğu için pek tercih edilen yöntem değildir.

Portatif Klima Nedir?
Portatif Klima Nedir?

Portatif Klimanın Avantajları – Portatif, Fonksiyonlu, Verimli

Portatif klimalar kolay taşınması ve pratik kullanımının yanı sıra yüksek performansıyla da göz doldurmaktadır. Son yıllarda en çok satılan klima modelleri arasında yerini alan portatif klimaların avantajları neler bir göz atalım;

  • A sınıfı klima olması nedeniyle enerji verimliliği sağlar.
  • Sessiz çalışması ve düşük güç üretimi sağlar.
  • Çok fonksiyonlu ve kolay kullanıma sahip uzaktan kumanda.
  • Zamanlama sistemi sayesinde istenilen zamanda ısıtma ve soğutma geçişleri yapabilir.
  • Oda içinde havanın mümkün olan en iyi şekilde sirkülasyonunu sağlar.

Portatif klima nedir? yazımızın sonuna geldik. Özellikle yaz döneminde bunaltan sıcaklar bastırınca hayat kurtaran klima modellerinden istediğinizde yerde kolaylıkla kullanabildiğiniz portatif klimalar hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda paylaştık. Siz de klima seçerken portatif klimayı de değerlendirip ona göre karar verebilirsiniz. Yaşam kategorimizin son yazısı olan Özgüven Testi Nasıl Yapılır? günümüzde herkesin sorunu olan özgüven hakkında kendinizi test etmenizi ve ihtiyaç halinde profesyonel destek almanızın önemini vurgulayan bir yazıdır. Sitemiz içeriklerine Google bazlı araştırma yaparak daha detaylı ulaşabilirsiniz.

 

Portatif Klima Mantıklı Mı?

Portatif klima almak pek çok açıdan daha mantıklıdır. Duvar tipi klimalara kıyasla hem fiyat  hem de kullanım kolaylığı açısından değerlendirilince pek çok avantajları vardır.

En İyi Portatif Klima Hangisi?

Yapılan araştırmalar sonucunda en iyi performans gösteren portatif klima markaları sırasıyla; Dyson, Electrolux, Arçelik ve Hotpoint olarak öne çıkmaktadır.

Portatif Klima Soğutur Mu?

Portatif klima çalışma prensibi ortamdaki havanın alınarak soğutulması ve soğutulan bu havanın yeniden ortama verilmesi şeklinde olduğu için verim elde edilir.

Mobil Klima Mı Vantilatör Mü?

Vantilatörde motor sarfiyatı az bile olsa direkt enerji tüketimi olur. Vantilatörden 280 Watt’lık bir güç alabilirsiniz ancak klimadan hem daha yüksek bir güç alır hem de daha iyi serinlik sağlarsınız. Klima ile vantilatörü bire bir karşılaştırarak ölçüm yaptığımız zaman klimanın enerji sarfiyatı daha düşük olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu