Sağlık

Prostat Ameliyat Sonrası Pıhtı Atması Normal mi?

Prostat ameliyat sonrası pıhtı atması normal mi yazımızda bir erkeğin prostat bezi üzerinde küçük bir kesi açılarak yapılan iyi huylu prostat büyümesinden (BPH) veya kanser gibi prostat hastalıklarını tedavi etmek için bir şekilde yapılan bir cerrahi müdahale olan Prostat ameliyatından bahsedeceğiz. Prostat ameliyatının en sık görülen sonuçlarından biri olan pıhtı atmasının normal olup olmadığını açıklamak için öncelikle nedenlerine ve risklerine bir göz atmak gerekir.

Nedenleri

Prostat ameliyatı sırasında, hastanın tümü veya bir kısmının çıkarılması gerekebilir. Bu ameliyat sırasında, hastanın prostat bezi üzerinde küçük bir kesi yapılır ve prostat bezi, sıvılar veya kanama olması muhtemel tümörler kaldırılır. Ameliyat sonrasında, bu kesi alanından akan sıvılar, hasta için rahatsız edici olabilecek pıhtı atmasına yol açabilir. Küçük pıhtılar, hastanın idrar yoluyla dışarı atılabilir.

Riskleri

Prostat ameliyatının en sık görülen risklerinden biri olan pıhtı atması, hastanın prostat bezinin yakınında bulunan kılcal damarlardan veya idrar yolu içerisinden geçen bazı sıvıların fazla sızmasıyla meydana gelir. Böyle durumlarda, pıhtı atması genellikle tıbbi yardıma gerek kalmadan, kendi başına geçebilir. Ancak, pıhtı atmasının daha fazla olması durumunda, tıbbi tedavi gerekebilir.

Komplikasyonlar

Çok büyük pıhtılar durumunda, hastanın üriner veya kanal sisteminde tıkanıklık oluşturabilir. Bu, hastanın idrarının düzenli olarak boşalmasını engelleyebilir ve böyle durumlarda tıbbi tedavi gerektirebilir. Pıhtı atmasının büyümesi durumunda, hastalarda bazı ağrılar veya şiddetli karın ağrısı da olabilir.

Doğal Çözümler

Eğer pıhtı atması küçük ve tehdit edici değilse, hastanın bazı doğal çözümler de denemesi mümkündür. Bunlar arasında, alınan hareketin azaltılması veya hafif egzersizler yapılması, sıcak banyo veya takviye kompres yapılması, sıvı alımının arttırılması veya yumuşak bir diyetin takip edilmesi sayılabilir.

Sonuç

Sağlık kategorimizde yer alan Prostat Ameliyat Sonrası Pıhtı Atması Normal mi yazımızın sonuna geldik. Prostat ameliyatı sonrasında pıhtı atmasının normal olduğu bilinmelidir. Ancak, eğer pıhtı atması çok fazla ise, hastanın acilen tıbbi yardım alması gerekir. Kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Sonradan daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için başta doktorunuza danışmanızda fayda var. Hastalar, doktorlarıyla konuşarak kendileri için en iyi çözümü bulmaları gerektiğini unutmamalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu