Güzellik

Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Protez saç bakımı nasıl yapılır, sorusuna geçmeden önce sizlere protez saç nedir, protez saç nasıl yapılır gibi bilgiler vermek istiyoruz. Daha sonra protez saç bakımı evde nasıl yapılır, protez saç bakımı nasıl yapılır, protez saç bakım fiyatları gibi herkes tarafından merak edilen konuları sizlerle paylaşacağız.

Protez Saç Nedir?

Protez saç bakımı konusuna yavaş yavaş giriş yapalım. Protez saç, dökülme olan bölgelerde veya saç olmayan bölgede; bu işlemi uygulamak isteyen kişinin kendi saç telleri kullanılarak yapılır. Diğer bir alternatif ise insan saçından üretilmiş saç protezleri ve sentetik saçtan üretilenler olabilir veya ikisinin bir kombinasyonu da kullanılabilir.

Suni deri üzerine yapılan gerçek görünümlü (aynı insan derisi gibi) bir işlemdir. Bu işlem, diş protezinin yapımına çok benzerdir. Saç olmayan bölgeden tam boyutları ile ölçüsü yani kalıbı çıkarılır. Kafa derisine benzer bir taban sentetik malzemelerden yapılır ama bu malzeme kişinin cilt dokusu ile farklılık göstermez. Renk sorun olmasın diye protez saçı yaptıracak kişinin ten rengi ile aynısı yapılır ve hastanın saç derisine saç protezi uygulanır.

Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bölgesel Protez Saç Nedir?

İşin uzmanı hekimler tarafından uygulanan bölgesel protez saç ekimi sayesinde dökülmelerin önüne geçebilirsiniz. Ancak bölgesel ekim yapılacak kısımda mutlaka saçın uzunluğuna veya kısalığına, şekil yapısına dikkat ederek işlem yapılmalıdır. Bu aşamada gerçekleştirilen işlem çok fazla uzmanlık ve tecrübe gerekmektedir.

Yarım Protez Saç Nedir?

Yarım protez saç veya yarım tül protez saç şeklinde de adlandırılan bu saç türü ortalama 6-7 ay civarında dayanmaktadır. Geceleri yatarken protez saçını çıkaran kullanıcılar bu süreyi uzatabilmektedirler. Protez saç bakımı doğru ve uygun malzemeler ile yapılması da bu süreleri artırmaktadır. Bakımlar esnasında taban ünitesi olarak adlandırılan bölgeyi zedelemeden işlem yapılmalıdır.

Komple Protez Saç Nedir?

Tam protez saç uygulaması, kişinin saçsız olan tüm bölgelere uygulanan protez türüdür. Kişinin saçsız olan bölgesinin kalıbı çıkartıldıktan sonra cildine en uygun kalıp tespit edilir. Alınan kalıba uygun protez saç hazırlanır ve gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar kusursuz bir şekilde protez saç hazırlanır.

Hazırlanan komple protez saç uygulandıktan sonra kişinin saça alışması ortalama 1-2 ay sürebilir. Eğer daha önce protez kullandıysa tabi ki bu alışma süresi biraz daha kısalacaktır. Tedavisi olmayan bazı saç dökülme vakalarında tam protez saç uygulaması yapılır.

Tül Protez Saç Nedir?

Tül protez saç denilen uygulama aslında yarım protez saç ile aynı işlemdir. Kafanın belli bir bölgesine uygulanan protez saç uygulamasına tül protez saç denir. Ortalama olarak 6 – 7 ay arası dayanma süresi olan bir uygulamadır.

Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Protez saç, uygulama yapılacak hastanın kendi saçından alınarak yapıldığı için aslında protez saç bakımı çok kolaydır. İnsanlar daha genç bir görünüme sahip olmak, imajını yenilemek, parlak ve güçlü saçlara sahip olmak istedikleri için özellikle Hollywood yıldızları tarafından kullanılan bu yöntemi güvenle kullanmaya başladılar. Protez saç uygulanan kişiler saçlarını yıkayabilir, kurutabilir, kendi saçları gibi kestirip şekil verdirebilirler. Bu işlemler yapılırken hiçbir problem yaşamazlar. Protez saç bakımı yapılırken saçlarınızın su ile temas etmesi, saç derisiyle uyumlu özel sabitleyiciler ile uygulandığı için kişinin kafa derisine bir zarar vermez veya alerji yapmaz.

Neden Protez Saç Yaptırmalıyım?

Tüm dünyada saç dökülmesi ya da saçın olmayışı hem erkek hem de kadınlar için kronik bir hale gelmiştir. Kullanılan bazı ilaçlar veya genetik olarak saçlarını kaybetmelerinin çok sayıda nedeni olabilir. Tedavi seçenekleri bu alanda oldukça sınırlı ve yetersizdir. Protez saçın kişilerin psikolojik ve sosyal ilişkilerinde olumlu yönde katkıları vardır.

Dökülen veya hiç saç olmayan bölgelere kendi saçınız gibi güvenle kullanabileceğiniz saç protezi uygulaması sayesinde saçlarınıza istediğiniz şekli verebilirsiniz. Aynı zamanda görünüşünüzü daha gençleştirme şansını yakalıyorsunuz. Yaptıracağınız saç protezi sayesinde artık daha genç ve pozitif bir görünüme sahip olabilirsiniz. Saç protezi ile istediğiniz görünüme kolay ve acısız bir şekilde sağlıklı kavuşmanız mümkün. Her ne kadar kalıcı olmasa da uzun ömürlü bir çözüm olması tercih edilmesini sağlıyor. Şimdi biraz da protez saç bakımı ve dikkat edilmesi gereken detaylar üzerinde duralım.

Protez Saç İşlemi Kaç Seansta Tamamlanır?

Protez saç işlemi tek seansta tamamlanabilmektedir. Ölçünün alınması, yerleştirmesi ve tasarım yapılması ortalama olarak 1 – 2 saat içinde bitebilecek işlemlerdir. Yani defalarca gidip gelmenizi gerektirecek uzun soluklu bir işlem değil.

Protez Saç Nasıl Yapılır?

Protez saç nasıl yapılır sorusu için yanıt arayanlar, bu uygulamanın saç diplerinde bulunan gerçek saçlara iliştirilmiş takma saçlar olduğunu bilmelidir. Gerçek insan saçı ile yapılabildiği gibi sentetik saçlar ile yapılabilen uygulama, takılan protezin türüne göre 6 ay ile 3 yıl arasında kalıcı olabilir.

Protez saç yapılırken kullanıcıların istekleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulmaktadır. Bu nedenle kısa, uzun, renkli gibi farklı protez saç uygulamalarına rastlamanız mümkün. Uygulama fiyatları ise yapılacak protez saçın gerçek mi yoksa sentetik mi olmasına veya uzunluğuna bağlı olarak değişir. Bu nedenle protez saç uygulaması yaptırmadan önce nasıl bir model istediğinize karar vermiş olursanız, net bir fiyat bilgisine ulaşmanız daha kolay olacaktır.

Protez Saç Kullanmanın Faydaları

Protez saç kullanmanın kişiye kazandırdıkları sadece fiziki olarak saç ile kısıtlı değildir. Psikolojik ve sosyal kazanımlar getirdiği tartışılmaz. Protez saç kullanmanın faydalarını sıralamamız gerekirse;

Kişiye yeni bir imaj sağlaması

Daha genç bir görünüm kazandırması

Talep edilen şekil ve uzunlukta saç üretilebilmesi

Uygulamayı yaptıranı sıcak ve soğuktan koruması

Hayatınızdaki sosyal aktivitelerde özgüvenli hissettirmesi (Spor, havuz, deniz vb)

Uygulanan bölgede hava ve su geçirmemesi

Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Protez Saç Zararları

Protez saç uygulamasının zararlı olup olmadığı da tartışma konusudur. Protez saç, kafa derisine yapıştırma tekniğiyle uygulandığı için endişelere yol açmaktadır. Yapıştırılan protez saçın tabanında bulunan delikli yapı sayesinde hava ve su geçirebildiği için altta kalan saçlar uzayabilir ve saç derisi sağlıklı kalabilir.

Hijyenik malzemeler ile yapılan protez saç bakımı sayesinde bekleme/terleme gibi etkenlerden dolayı bakteri oluşumunun da önüne geçilmektedir.

Protez Saç Bakımı Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Protez saç bakımı esnasında ilk olarak normal saçlarınız yıkar gibi düzenli yıkama yapılması gerektiğini belirtelim.

Su altı dahil ekstrem tüm spor dallarında protez saçınızı çıkartmadan aktivitelerinizi yapabilirsiniz. Yapmanız gereken şey düzenli olarak konusunda uzman kişilere giderek protez saç bakımı (ayda 1 kez) yaptırmaktır.

Protez saç yıkanabilir olduğu için; kemoterapi ya da benzer tedavilerde kanser ile mücadele eden hastaların güvenerek kullanabilecekleri bir yöntemdir.

Protez saç bakımı, iyi eğitimli profesyonel kişiler tarafından yapılmazsa, saçın görüntüsü zamanla doğal görünmeyebilir. Saçı kolayca ve rahatça kullanmak için her zaman son aşamada profesyonel bir saç kesimi ve protez saç bakımı yaptırarak bitirmek çok önemlidir.

Sentetik saçtan yapılmış bir saç protezi sadece ihtiyaç duyulduğunda değil yaklaşık 20 kullanımdan sonra yıkanmalıdır. Konusunda uzman kişilerin olduğu bir merkezde protez saç bakımı da yapılmalıdır.

Protez Saç Bakımı Hakkında Merak Edilenler

Protez saç bakımı hakkında dikkat edilmesi gereken her zaman nazik olmaktır. Havluyla hafifçe kurulayın, ovalamayın. Saç protezinizi mümkün olduğu kadar aşırı sıcaktan uzak tutun.

Saçlarınızı her zaman çok nazikçe tarayın. Kökten uca doğru yavaşça taramaya özen gösterin.

Saçınıza herhangi bir kimyasal işlem yaptırmadan önce doktorunuza danışın. Mesela boya, röfle gibi işlemler için doktorunuza başvurun doğru olacaktır.

Açık havada derinizi güneş koruyucu ile koruyun.

Protez saç bakımı için genellikle polyethelyne glycol PEG, paraben, alkol, Propilen Glikol, sodyum lauril sülfat, sentetik parfüm veya parfüm ve formaldehit içermeyen şampuanlar kullanmayı tercih edin.

Kimyasal içeriğe sahip olmayan doğal şampuan ve saç kremi kullanmak saç protezinizin ömrünü uzatır ve dökülen saçlarınızın dökülmesini engellediği gibi daha güçlü çıkmalarını sağlar.

Kırılmayı veya gevşemeyi önlemek için saçlarınızı yıkarken dikkatli olun. Kırılma ya da kopma olmaması için saçı yumuşak bir fırçayla hafifçe kökten uca doğru tarayın. Ani hareketler yapmadan şekil vermek en sağlıklısıdır. Bunu sadece protez saç bakımı yaparken değil kendi saçlarınız için de uygulamalısınız. Yıkarken saçlarınızı ovalamak yerine, şampuanla hafifçe masaj yapın ve aşağıdan yukarı doğru hareket yapın. Bu sayede saçlarınız kırılmaz, zedelenmez. Uzun ömürlü, sağlıklı bir saçlara sahip olmuş olursunuz.

Hem protezinizi hem de cildinizi korumak için abartılı gerilimlerden kaçınmak iyidir. Gerilim proteze zarar verebileceği için saçınızı yıkarken ve kurularken çekiştirmemeye ya da basınç uygulamama dikkat etmelisiniz.

Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Protez Saç Bakımı Kendim Yapabilir Miyim?

Elbette, kendiniz yapabilirsiniz.  Saç protezini yıkamak isterseniz aşırı sıcak sudan uzak durmalısınız. Ilık su kullanmalı ve yumuşak formda şampuan ile saçınızı yıkayıp daha sonra havlu yardımıyla fazla suyu saçınızdan alarak saç kutruma makinesi yardımıyla kuruturken rahatlıkla şekil verebilirsiniz. Bu işlemi haftada bir yapabilir, isterseniz saç kremi kullanabilirsiniz.

Protez Saç Uzar Mı?

Protez saç uygulaması ile saç ekimi aynı şey değildir. Protez saç kişiye özel olarak yapılır ve sabitleme şeklinde uygulanır. Yani protez saç sabittir ve uzamaz.

Protez Saç Yaptırırken Ağrı Oluşur mu?

Protez saç uygulaması yaptırırken ve protez saç bakımı yaptırırken ağrı veya acı hissetmezsiniz. İnsan derisine uyumlu malzemeler kullanıldığı için; ameliyat veya kanama olmadığı için direkt olarak kafa derisi üzerine sürülen jel yardımıyla uygulanmaktadır. Bu uygulamadan hemen sonra günlük hayatınıza dönebilir, saç protezi ile ilgili bir sıkıntı yaşamadan sosyal hayatınıza devam edersiniz. Saç protezi siz bilgi vermediğiniz sürece başkaları tarafından anlaşılmayacak bir uygulamadır.

Protez saç bakımı nasıl yapılır? konulu yazımızda protez saç hakkında her detaydan bahsederek konu hakkında detay bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalıştık. Protez saç bakımı gerçekten önemli bir konu çünkü bir çok nedenden dolayı protez saç tercih edilebildiği için bakımı da sürekli araştırılan ve merak edilen bir konu. Çoğu zaman bir cankurtaran olan protez saç, her geçen gün daha yaygın kullanılmaya başlanıyor. Güzellik kategorimizin son yazısı olan Kırmızı Elbise Makyajı Nasıl Yapılır? özellikle gece kıyafeti sevenler ve yakın zamanda bir düğün veya davete katılacaklar için çok güzel fikirler verebilir. Sitemiz içeriklerini Google bazlı araştırma yaparak da inceleyebilirsiniz.

 

Protez Saç Bakımı Kaç Günde Bir Yapılır?

Protez saç kaşıntı veya başka sorunlar çıkmaması için düzenli aralıklarla yerinden çıkarılmalı, protez saça ve kafa derisine bakım yapılmalıdır. Ortalama olarak protez uygulandıktan sonra 2 – 8 hafta arasında bakım için çıkarılmalıdır.

Protez Saç Her Gün Yıkanmalı Mı?

Protez saçın yıkanmasında bir problem yoktur ama yıkama süresine dikkat edilmelidir. Protez saç uygulaması yaptıran kişilerin protez saçı her gün yıkamaması tavsiye edilir. Gerçek saçlar  gibi protez saçlar, saç derisinden beslenmediği için suya veya yanlış bakım ürünlerine maruz bırakıldıkları zaman yıpranmaları daha kolay olur.

Protez Saç Kafada Ne Kadar Kalır?

Protez saçın kullanım süresi üretilen protez saçın kalitesine ve özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Protez saçların ömrü doğru bakım ve düzgün kullanımla 9-10 ay ile 1-1,5 yıl arasında değişebiliyor. Doğru bakım kadar uygulanan protez saçın özellikleri de kullanım ömrünü belirleyen özellikler arasında yer alır.

Protez Saç Rahatsız Eder Mi?

Protez saçın vücuda etkisi incelenmiş olup herhangi bir zararı tespit edilmemiştir. Protez saçın vücudu dengelemesi veya vücudun sağlığını olumsuz etkilememesi için kaliteli protezlerin tercih edilmesine dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu