Yaşam

Salon Dekorasyon Fikirleri 2022

Salon dekorasyon fikirleri 2022, salon dekorasyonunu yenilemek isteyenler tarafından sıkça aranan konulardan biridir. Dekorasyon yaparken ilk önce hayalinizde nasıl bir şey yaratmak istediğinizi detaylara girmeden belirlemelisiniz. Genel itibariyle nasıl bir tasarım olacak, nasıl bir hava yaratmak istiyorsunuz buna karar vermeniz gerekiyor. Kendiniz de burada bol zaman geçireceğiniz gibi misafirlerinizin de sizi ziyarete geldiklerinde en çok zaman geçirecekleri alan olan salonunuzun sizin tarzınıza uygun olması, sizi temsil ediyor olması gerekir.

Salon dekorasyon fikirleri kişinin zevkine özel, klişe renklerden ve alışılmış zevklerden uzak, orijinal ve geliştirmeye açık fikirlerdir. Yani  yepyeni parlak aksesuarlar yerine belki de eskitme hatta eski eşyalar kullanılarak yapılmış aksesuarlar ile tamamlanmış detaylar genelde kendinizi daha iyi hissettirir. Daha önce de belirttiğimiz gibi kişiye özel olan salon dekorasyon fikirleri tamamen değiştirilebilir ve geliştirmeye açık özellikler taşır.

Salon Dekorasyon Fikirleri
Salon Dekorasyon Fikirleri

En Modern Salon Dekorasyon Fikirleri

Duvarlarda kullanılan renk dekorasyon tarzını belirlerken oldukça önemlidir. Eğer salonunuz küçükse açık renk tonları ile pastel renkleri tercih etmelisiniz. Büyük bir salonunuz varsa iddialı koyu renk tonlarını da kullanabilirsiniz. Arkadaş çevrenizde koyu renk tonlarını pek fazla tercih eden olmayacağı için büyük olasılıkla ilgi odağı olabilirsiniz. Tabi ki salonunuzun ne kadar ışık aldığı renk belirleme konusunda önemli kriterlerden biridir. Gün içerisinde çok fazla güneş ışığı alan bir salon ile az güneş ışığı alan bir salonu aynı renge boyamanız pek doğru olmayacaktır. Eğer hangi rengin salonunuzda nasıl bir etki vereceği konusunda karar veremiyorsanız duvarın küçük bir bölümünde renkleri deneyerek gün ışığında gelen ışıktan nasıl etkilendiğini test edebilir ve ona göre karar verebilirsiniz.

Modern Salon Dekorasyonu Aksesuarları

Salon aksesuarları aynı zamanda dekorasyonun bir parçası olduğu gibi hayatınızı kolaylaştırıp renklendiren detaylardır. Bugüne kadar hep salonların baş köşesinde duran süslü ama kullanışsız aksesuarları artık bir kenara bırakın. Günümüzde aynı anda bir kaç işe yarayan modern ve teknolojik aksesuarlar mevcut.

Eskiden her salonda olan duvar saatlerinin yerini artık alarmlı, şık ve teknoloji harikası saatler almaya başladı. Bunlar saat görevlerinin yanında hem hoparlör görevi görüyor hem de televizyonunuzu kontrol eden google home tarzı aksesuarlar ile hayatımızı kolaylaştırıyor.

Modern salon dekorasyon fikirleri neler diye baktığımızda hepsinin kendine özgü bir tarzı ve yaklaşımı olduğunu fark ediyoruz. Artık kişiselleşen modern dünyanın bir parçası olarak genel dekorasyon algısı dağılmış ve yerini herkesin kendi yaşam alanına göre belirlediği, tarzı ve yorumuna göre özel dekorasyon yöntemlerini tercih ettiğini görüyoruz.

Salon Dekorasyon Fikirleri
Salon Dekorasyon Fikirleri

Evin en önemli odalarından biri olan salonda modern duvar dekorasyon örnekleri kişiselleştirilebilir bir üslup ile sizlerin beğenisine sunuyoruz. Salon dekorasyonu fikirleri tıpkı evin diğer bölümlerinde olduğu gibi, odaya ilk girildiği andan itibaren size sıcak gelecek, sizin tarzınızı yansıtan evinizle bağ kurmanıza yardımcı olacak bir dekorasyon tarzında olması en doğrusu.

Huzurlu ve sakin bir ev ortamında kullanılan dekoratif malzemelerin önemi gerçekten anımsanmayacak kadar fazladır. Halılar, mobilyalar, perdeler derken şimdi sıra geldi duvarlara. Peki salon duvarları için dekorasyon nasıl olmalı, gelin hep birlikte bakalım.

Günümüzde Popüler Olan Salon Dekorasyon Fikirleri

Yeni aldığınız bir evin salonu için veya oturduğunuz evin salon dekorasyonunu yeni baştan yaparken ilk sorulması gereken soru, nasıl bir dekorasyon yapmak istiyorum? Tema ve konsept belirlenmeden önce her zaman kendinize bu soruyu sorun, rahat ve sükunet dolu bir salon mu yoksa cesur çizgiler ile tasarlanmış hareketli ve tarz bir salon mu istiyorsunuz? Bu soruların cevaplarına göre kendi tarzınıza uygun tema belirleyip bunun doğrultusunda dekoratif çalışmalara başlayabilirsiniz.

Rahat ve sükunet dolu bir salon tasarımında klasik koltuk takımları, tek renk halı ve perdeyle işe başlayabilirsiniz. Bu tarz döşeyeceğiniz bir salon dekorasyonunda duvarları büyük manzara tablolarıyla süsleyerek salonun havasını güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda açık renk tonları kullanılmış çerçeveler içinde şık aile fotoğrafları ile yine duvar dekorasyonunda etki oluşturabilirsiniz. Duvar dekorasyonunun vazgeçilmezlerinden olan duvar saatlerini de bej rengi veya  krem rengi tonlarında olanlarından pastel renklerdeki çiçeklerle süslü saatleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Salon Dekorasyon Fikirleri
Salon Dekorasyon Fikirleri

Daha İddialı Bir Salon Duvarı İçin

Enerjik, dinamik ve genç ruhunuzun yansımalarını evinizde istediğiniz her köşede görmek mümkün. Salonunuzda da bu ruhun etkisinde olduğunuzu gösteren harika fikirler üretebilirsiniz. En sevdiğiniz renklerden oluşan hareketli, sürrealist sanat tabloları bu tarz bir salon dekorasyonu için vazgeçilmez aksesuarlardır.

Çeşitli baskı teknikleriyle hazırlanmış bu tabloların çerçevesiz kullanılanları, görsel baskı olanlarını veya dijital baskı olarak hazırlanmış parlak olanlarını da çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Bu küçük gibi görünen detay dekorasyonunuza büyük katkı sağlayacak ve çok daha zengin görünmesini sağlayacaktır. Birbiriyle uyumlu seçtiğiniz sürece iki veya daha fazla sayıda tercih etmeniz çok daha güzel sonuç almanızı kolaylaştırır.

Kendi Zevkinize Göre Dekore Edin

Salon Dekorasyon Fikirleri 2022 yazımızın sonuna geldik. Salonunuzu kendi zevkinize göre dekore ederken fikir edinmenizi sağlayacak yazımız belki size ilham verecek ve düşündüğünüzden çok daha güzel bir salon yaratacaksınız. Dekorasyon yapılırken biraz zorluk yaşayabilirsiniz ama bittiği zaman alacağınız keyfi düşünerek bu zorluğa katlanabilirsiniz. Zaman zaman beklemediğiniz aksilikler yaşayacak ve dekorasyon planladığınızdan uzun sürecek olabilir ama moralinizi bozmadan çalışmaya devam ederseniz sonuçta amacınıza ulaşmış olacaksınız.

Yaşam kategorimizde yer alan bu yazımız belki de hiç aklınızda olmayan bir dekorasyon değişikliğine gitmenize neden olacaktır. Uzun yıllardır aynı mobilya ve dekorasyondan sıkıldığınızı fark ettiğiniz gün harekete geçme zamanı demektir. Sitemiz içerikleri hakkında daha kapsamlı araştırma yapmak isterseniz Google bazlı yapabilirsiniz.

 

Küçük Bir Salon Nasıl Dekore Edilir?

Açık renkleri tercih etmeniz daha ferah görünmesini sağlar. Kullanışlı TV ünitesini tercih etmeniz hem yerden kazandırır hem de şık durur. Duvar rafları kullanarak alandan tasarruf sağlamak mümkün olur. Zeminde ve duvarda yapılacak küçük hileler ile geniş alan İzlenimi yaratılabilir. Dikkatleri bir odak noktasında toplamayı başarırsanız, dekorasyonunuz başarılı demektir.

L Şeklindeki Salon Nasıl Dekore Edilir?

Eğer L şeklinde bir salonunuz varsa ilk önce koltuk takımınızı mümkün olduğu kadar küçük ebatlarda ya da köşe koltuk olarak tercih etmelisiniz. Salonunuzda kullanacağınız halıyı iki parça olarak seçip açık renkleri tercih etmelisiniz. Salonunuzun duvarlarına mobilyalarınıza ve içeriğe uygun tablolar asılabilirsiniz.

Modern Bir Salon Nasıl Döşenir?

Modern Salon Dekorasyon Fikirleri İsteyenlere 4 Önemli İpucu;
Mobilyanızı alırken model tercihiniz sadelikten yana olmalı.
Rahat koltuk takımları sayesinde ferah görünüm sağlayabilirsiniz.
Perdeleri ve halıları mobilyanızla uyumlu renk tonlarında seçmeye bakın.
Dekoratif eşya tercih ederken işlevselliği her zaman ön planda tuttuğunuzdan emin olun.

Dikdörtgen Bir Salon Nasıl Dekore Edilir?

Dikdörtgen salon dekorasyon fikirleri nelerdir sorusunun cevabı özgün olmalıdır. Bu tarz salonların duvar boyalarında odanın tarzını yansıtacak farklı renkler kullanmak müthiş sonuçlar doğurabilir. Uzun duvarı farklı bir renk, kısa duvarı daha başka bir renk ile boyayarak oldukça müthiş bir tasarıma imza atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu