SağlıkYaşam

Sigara Bırakma Neden Önemlidir?

Sigara bırakma oldukça zorlayıcı bir deneyimdir. Ancak tütün ürünlerinin kullanılması, küresel olarak önlenebilir kardiyovasküler ölümlerin en yaygın nedenidir. Sigarayı bırakmanın her yaştan insan için çok faydalı olduğu aşikardır. Sigara birçok hastalık için risk faktörüdür ve bırakılması kronik böbrek yetmezliği gibi çeşitli hastalıkların ilerlemesini durdurmaya yardımcı olur. Vücuda verdiği pek çok zarar olmasına rağmen, bağımlılık yapan bir ürün olduğu için herkes sigarayı bırakamaz.

Sigara Bırakma Neden Önemlidir?
Sigara Bırakma Neden Önemlidir?

Bu durumda doktorlar, içtiğiniz sigara sayısını azaltmanızı önerirler. Bununla birlikte, sigarayı azaltmanın, tamamen bırakmak kadar sağlığa faydalı olup olmadığı tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Araştırmalar, günde 10 veya daha az sigara içen kişilerin bile çeşitli sağlık risklerine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu kişilerin sigaraya bağlı kanser geliştirme olasılığı 2.34 kat daha yüksektir. Özellikle genç yaşta sigarayı bırakmak hastalık risklerini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Sigaranın Zararları Nelerdir?

  • Sigaradaki nikotin, eroin kadar bağımlılık yapar. Bu nedenle nikotin bağımlılığı ile mücadele çok zordur. Sigaradaki bol nikotin miktarını karşılamak için beyinde ek nikotin reseptörleri oluşur. Bu nedenle, nikotin alımı yetersiz olduğunda nikotin çekilmesi meydana gelir, bu da endişe ve sinirliliğe neden olur.
  • Sigaranın dolaşım sistemi üzerinde ciddi etkileri vardır. Sigara içmek kanın koyulaşmasına ve akışkanlığını kaybetmesine neden olur. Bu nedenle damarlarda pıhtı oluşma riski artar. Kalp krizi veya felç gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Sigara içmek bacaklardaki damarların tıkanmasına neden olarak ayak parmaklarının veya ayakların kesilmesine neden olabilir.
  • Sigara dumanı da solunum yollarını etkiler ve akciğerlerde doku hasarına neden olabilir. Bunun sonucunda çeşitli solunum yolu hastalıkları ve akciğer kanseri riski de artmaktadır.
  • Ayrıca kasları ve kemikleri etkileyerek kas aşınmasına ve yorgunluğa neden olurken, sağlıklı kemik dokusu oluşumunu azaltır.
  • Sigara içen birinin iç kulağı daha az oksijen üretir, bu nedenle işitme kaybı meydana gelebilir.
  • Ayrıca körlüğe yol açabilen katarakt ve makula dejenerasyonu riskini artırır.
  • Sigara içmek cildin kurumasına ve elastikiyetini kaybetmesine neden olarak kırışıklıklara neden olabilir.
  • Sigara dumanı çeşitli ağız sorunlarına neden olabilir. Diş çürümesi, ağız ülseri ve diş eti hastalığı sigara içenler arasında daha yaygındır.
  • Sigara içmek ayrıca çeşitli kanserlerin gelişimi için en önemli risk faktörlerinden biridir.

 

Pasif İçicilik Nedir?

Pasif içicilik başka birinin sigarasından çıkan dumanın solunmasıdır. Özellikle çocuklarda astım, bronşit ve zatürree gibi solunum yolu hastalıkları riskini artırır. Pasif içicilik, akciğer kanserine bağlı morbidite ve mortalitede önemli bir artışa yol açtığı için çok tehlikeli bir durumdur. Sigara içenlerin sigara içmeyen eşlerinde yapılan bir araştırma, pasif içiciliğin akciğer kanseri insidansında %20-30 artışla ilişkili olduğunu göstermiştir.

Araştırmalar, pasif içiciliğin kalp hastalığı ve felç gibi potansiyel olarak ölümcül sağlık sorunlarına da yol açabileceğini göstermiştir. Bu nedenle sigarayı bırakmak sadece o kişiyi değil, sigara dumanına maruz kalan diğer aile bireylerini de olumlu etkiler. Sigara dumanı bir süre akciğerlerde kalır. Bu nedenle dışarıda sigara içseniz bile eve girdiğinizde sigara dumanındaki zararlı maddeler nefes alma sürecinde çevreye yayılır. Bu ciddi sağlık riskleri oluşturur.

Sigara Bırakma Neden Önemlidir?
Sigara Bırakma Neden Önemlidir?

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sağlık kuruluşlarında sigara bırakılmasına yardımcı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Sigarayı bırakmak için nikotin yerine koyma tedavisi ile vareniklin veya bupropion etken maddelerini içeren ilaçlar kullanılır. Bu tedavi yöntemlerinde nikotin çekilmesi belirtilerinde azalmayı sağlar. Sigarayı bırakmak isteyen ancak henüz hazır olmayan kişilerin buna hazırlanmasını beklemek yerine ilaç tedavisine başlanabilir.

Özellikle vareniklin kullanılması bu kişilerde nikotin yerine koyma tedavisine kıyasla daha çok tercih edilir. İlaç tedavisi dışında psikolog veya psikiyatristler tarafından davranışsal terapi uygulanabilir. Ancak hem ilaç tedavisinin hem de davranışsal tedavinin birlikte uygulanması sigara bırakma üzerinde daha etkilidir.

Sigara bağımlılık yapıcı bir tütün ürünüdür. Sigara hem kullanan kişi hem de yakınında bulunan diğer kişiler için oldukça zararlıdır. Bu nedenle sigarayı bırakmaya karar verenlerin sağlık kuruluşlarına başvurarak profesyonel yardım almaları oldukça önemlidir.

Sigara Bırakma Faydaları Nelerdir?

   • Sigarayı bırakmanın yararları çok kısa sürede ortaya çıkar.
   • Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 20 dakika içinde kalp hızı ve kan basıncı düşer.
   • 12 saat sonra dolaşım sistemindeki karbon monoksit seviyeleri normale döner.
   • Birkaç ay içinde dolaşım sistemi ve akciğer fonksiyonu düzelmeye başlar.
   • Koroner kalp hastalığı riski sigarayı bıraktıktan bir yıl sonra yarıya inerken, 15 yıl sonra sigara içmeyenlerle aynı seviyeye gelir.
   • Ayrıca zamanla çeşitli kanserlere yakalanma riski azalmaya başlar.
   • Bağımlılık döngüsü kırıldığında beyindeki nikotin reseptörleri eski haline döner, bu nedenle nikotin yoksunluğu hissedilmez.
   • Sigarayı bırakmak kanda pıhtı oluşma riskini azaltabilir, böylece kalp krizi olasılığı da azalmış olur.
   • Ayrıca cildin daha temiz görünmesini sağlarken daha net işitme ve görmeye yardımcı olur.
   • Sigara dumanından etkilenen akciğerler iyileşmeye başlar.
   • Daha sağlıklı bir cinsel hayata sahip olunur.
   • Bağışıklık sistemi daha da güçlenir.
Sigara Bırakma Neden Önemlidir?
Sigara Bırakma Neden Önemlidir?

Sigara Bırakma Yolları

   • Sigarayı bırakma planına hazırlanmak ve bu plana bağlı kalmak sigarayı bırakmanın en önemli adımıdır.
   • Sigarayı bırakma sürecine odaklanmak ve gerekirse başkalarından yardım istemek.
   • Stresli durumlardan uzak durarak sosyal çevrenizi genişletmek süreci kolaylaştırabilir.

Sigara bırakma neden önemlidir? yazımızın sonuna geldik. Sigara birçok hastalık için risk faktörüdür ve bırakılması kronik böbrek yetmezliği gibi çeşitli hastalıkların ilerlemesini durdurmaya yardımcı olur. Vücuda verdiği pek çok zarar olmasına rağmen, bağımlılık yapan bir ürün olduğu için herkes sigarayı bırakamaz. Bu yüzden eğer sigara bırakma konusunda kararlıysanız profesyonel destek alarak hayatınızın geri kalan kısmında sağlıklı yaşama yelken açabilirsiniz. Yazımızdakiler bilgi amaçlı olup kesimlikle tıbbi tavsiye değildir.

Yaşam kategorimizin son yazısı olan Saray Sarması Tarifi yazımızda çok lezzetli bir tatlı tarifi paylaştık sizinle. Malzemeleri, hazırlanışı, sunumu ve yapım videosuyla ihtiyacınız olan her şey bu yazıda. Eğer siz de saray sarmasını denemek istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun. Ayrıca sitemizin başka içerikleri de ilgilinizi çekerse Google bazlı arama yaparak onlara da ulaşabilirsiniz.

 

1 Ay Sigara İçmeyince Ne Olur?

Sigarayı bırakmanın yararları çok kısa sürede ortaya çıkar. Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 20 dakika içinde kalp hızı ve kan basıncı düşer. 12 saat sonra dolaşım sistemindeki karbon monoksit seviyeleri normale döner. Birkaç ay içinde dolaşım sistemi ve akciğer fonksiyonu düzelmeye başlar. Öksürük ve nefes darlığı azalır. Fiziksel kondisyon artar.

Sigara İçme İsteği Geldiğinde Ne Yapmalıyım?

·         Yavaş ve derin nefesler alın.
·         Aklınızı dağıtacak bir işle meşgul olun.
·         Ağzınızı meşgul edin. (Sakız, atıştırmalık vb.)
·         Sigara içmenin yasak olduğu yerlere gidin. (Sinema, tiyatro vb.)
·         Bol su için.
·         Kalem çevirin, tespih çekin, stres topu ile oynayın vb.
·         Spor yapın.

Sigarayı Bırakmak Stres Yapar mı?

Sigaranın bırakıldığı ilk günlerde kandaki oksijen seviyesi arttığı için kişinin gücü ve enerji seviyesi artar, böylece stres seviyesinde azalma olur. Nikotin yoksunluğu nedeniyle oluşan ruh hali değişimlerinde yaklaşık 1 – 2 hafta içinde düzelme gözlemlenir.

Günde Kaç Tane Sigara Zarar Vermez?

Pasif içici olmanın bile insanlara çok fazla zarar verdiği düşünülürse, günde birkaç tane içilse bile sigara sağlığa zararlıdır. En doğrusu hiç içilmemesidir.

Sigara Acıyı Azaltır mı?

Sigaranın rahatlatma ya da acı azaltma gibi bir etkisi yoktur. Öyle olduğunun düşünülmesi tamamen psikolojiktir. Bağımlı kişilerin bağımlılık / mutluluk kısır döngüsüne girmesinden kaynaklanır.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu