Sağlık

Soğuk Buhar Makinesi Nasıl Kullanılır?

Soğuk Buhar Makinesi Nasıl Kullanılır? Bulunduğumuz ortamın nem oranı sağlığımız için oldukça önemlidir. %30’un altındaki nem seviyelerinde, ciltte kuruma, solunum sorunları ve burun kanaması gibi problemler ortaya çıkabilir.

Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz buhar makineleriyle, kuru havanın olumsuz etkilerinden korunabilirsiniz. Buhar makineleri, sıcak ve soğuk buhar verenler olmak üzere ikiye ayrılır. Bu makineleri eczanelerden, mağazalardan veya internetten alabilirsiniz.

Buhar Makinesi Soğuk Algınlığı İçin Kullanılır mı?

Havayı nemlendirmeye yarayan bu makineler boğaz ve burundaki kuruluğu tedavi ettiği için grip ve soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir. Ancak her şeyde olduğu gibi bu makinenin de çok yoğun kullanılması solunum sorunlara neden olabilir.

Buhar Makinesi Hangi Problemlerde Kullanılabilir?

  • Ciltte kuruma / Çatlamış dudaklar
  • Kuru Öksürük
  • Burun kanaması ya da tahrişi
  • Boğazda kuruluk
  • Ses tellerinde tahriş
  • Baş ağrısı
  • Sinüslerde tıkanıklık

Evinizde klimayı yoğun olarak kullanıyorsanız evinizdeki havanın kuru olma ihtimali yüksektir. O zaman da bu rahatsızlıklar baş gösterebilir. Kullandığınız klimanın nemlendirme özelliği olup olmadığını kontrol edin ve kullanım sürenizi ona göre ayarlayın.

Buhar Makinesi Türleri

Sıcak Buhar Makinesi : Bu makineler toz, kir, yemek kokusu, bakteri, virüs, sigara dumanı vb. içine çekerek suya hapseder ve havayı temizler. Sıcak buhar makinelerinde küf ve bakteri üremesi zordur. Yanığa neden olma ihtimalinden ötürü küçük çocukların olduğu ortamlar için önerilmez. Ancak sıcak buharın ödem yapma riski de vardır. Ayrıca dikkat edilmezse mikrop üremesine elverişli bir ortam oluşturabilir.

Soğuk Buhar Makinesi :Bu makineler grip ve soğuk algınlığı nedeniyle oluşan burun tıkanıklığının geçmesine yardımcı olur. Oluşturduğu nem ile akciğere fayda sağlayabilir. Ayrıca ses tellerindeki şişliği azaltır ve nefes almayı kolaylaştırır.

Buhar makinelerinin 1 – 2 saatten daha uzun kullanılması tavsiye edilmemektedir. İhtiyacınıza göre büyük veya taşınabilir boylarda satın alabilirsiniz.

Nem Seviyesinin Kontrol Edilmesi Neden Önemlidir?

Bazı sağlık sorunlarının semptomlarını hafifletmek için kullanılan buhar makineleri, bazen yanlış ve aşırı kullanımdan dolayı başka sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu durumu yaşamamak için ortamın nemini kontrol etmek oldukça önemlidir. Özellikle evde alerji ya da astım sorunu yaşayan biri varsa nem oranı daha fazla önem kazanmaktadır. Nem oranının % 30 – % 50 aralığında olması gerekir. Nemi ölçmek için higrometre kullanabilirsiniz.

Sıcak / Soğuk Buhar Makinesi Kullanmanın Riskleri Nelerdir?

Sıcak buhar makinesinin en büyük riski yanık ihtimalidir. Çocuklarınızın ulaşabileceği yerlerde olmaması gereken bir makinedir.

Buhar makineleri iyi temizlenmezse bakteri üremesine neden olurlar. Bu bakteriler soğuk algınlığı ve öksürüğe neden olabilir. İçlerinin talimatlarda belirtildiği şekilde ve zamanlarda temizlenmesi gerekir.

Buhar üretimi için makine fazla çalıştırılırsa ortamdaki nem olması gerektiğinden fazla olur ve bu da küflenmeye neden olabilir. Fazla nem yüzünden ayrıca toz akarlarını arttırarak alerji oluşumuna neden olabilirler.

Makinenin içine musluk suyu konursa ortama mikroorganizma yayılmasına neden olur. Bu durum astımı olan kişileri rahatsız edebileceğinden damıtılmış su kullanmak riski ortadan kaldıracaktır.

Çocuklarda Buhar Makinesi Nasıl Kullanılmalıdır?

Havanın nemlendirilmesi hem bebekler hem de çocuklarda burun tıkanıklığına iyi gelir. Sıcak buhar makinesi çocuklar için önerilmediğinden soğuk modeli kullanmak daha uygun olacaktır. Böylece gereksiz yere ilaç kullanmak zorunda kalınmayacaktır. İhtiyaç durumunda 1- 2 saat makineyi çalıştırarak ortamı nemlendirmeniz cilt ve burnun rahatlamasını sağlayacaktır.

Ortamın nem oranı sık sık kontrol edilmeli ve nem seviyesi iyiyse bu cihaz kullanılmamalıdır. Astım, alerji ve bronşit gibi rahatsızlıklar söz konusuysa doktorunuza danışmadan buhar makinesi kullanmayın.

Soğuk buhar makinesi nasıl kullanılır? Yazımızın sonuna geldik. İlaç kullanmadan solunum sıkıntılarınızı rahatlatmayı amaçlayan bu makineler doğru kullanılmadığı zaman sağlığınızda ciddi sorunlar oluşabilir. Bu yüzden özellikle astım veya bronşit gibi rahatsızlıklarınız varsa kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyoruz. Sağlık kategorimizin son yazısı olan Ayak Masaj Aleti Faydaları günün yorgunluğunu atmanıza yardımcı olacak, TV seyrederken, gazete okurken bir yandan gevşemenize yardımcı olacak ayak masaj aletleri hakkında detay bilgileri içeriyor, okumanızı tavsiye ederiz. Google bazlı arama yaparak sitemiz içeriklerine daha kolay erişebilirsiniz.

 

Buhar Makinesi Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Bebek ve çocuklarda balgamlı ya da kuru öksürüğün tedavisinde bilimsel olarak işe yaradığı henüz kanıtlanmamıştır. Sürekli kullanılması önerilmez. Ancak çocuğun / bebeğin odasında hava kuruysa ortamı ideal nem oranına getirerek öksürüğün hafiflemesine katkı sağlayabilir.

Soğuk Buhar Makinesi Kaç Saat Çalışmalı?

Çok fazla nem zararlı olacağından günde en fazla 1 – 2 saat çalıştırılmaları yeterlidir.

Soğuk Buhar Makinesi Faydalı Mı?

Bilimsel olarak işe yaradığı henüz kanıtlanmamıştır.  

Soğuk Buhar Neye İyi Gelir?

Bu makineler grip ve soğuk algınlığı nedeniyle oluşan burun tıkanıklığının geçmesine yardımcı olur. Oluşturduğu nem ile akciğere fayda sağlayabilir. Ayrıca ses tellerindeki şişliği azaltır ve nefes almayı kolaylaştırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu