Sağlık

Takıntı Hastalığı Testi Nedir?

Takıntı hastalığı testi nedir? sorusuna geçmeden önce halk arasında takıntı hastalığı olarak bilinen Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) hakkında bilgilendirme yapmamız daha doğru olacaktır. İnsanların sürekli tekrar eden ve kendilerini rahatsız eden düşüncelere sahip olmasına Obsesyon denir. Bu düşüncelerden kurtulmak ve rahatlamak için ritüel ya da kompulsiyon denilen tekrarlanan hareketlere takıntı denir.

Obsesif kompulsif bozukluğu (OKB) olan kişiler korku ve düşüncelerini kontrol edemezler ya da saplantılı hayallere kapılırlar. Takıntılarını durdurmak ya da görmezden gelmek bu hastalar için oldukça zordur. Hatta kendilerini bu yönde zorlamaları daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bu şekilde yaşamak kendileri için de etraflarındaki kişiler için de oldukça zordur.

Takıntı hastalığı testi nedir?
Takıntı hastalığı testi nedir?

Takıntı Hastalığının (OKB) Nedenleri

Takıntı hastalığının nedeni tam olarak bilinememektedir ancak çevre faktörlerinin ve biyolojik faktörlerin bu hastalığı tetiklediği düşünülmektedir.

Biyolojik Faktörler

Vücudun, işleyişini devam ettirebilmesi için beyinde bulunan sinir hücrelerinin iletişim halinde olmaları gerekir. Bu haberleşme, nörotransmitter denilen kimyasalların elektriksel sinyalleri nörondan nörona ya da nörondan başka bir hücreye taşımasıyla gerçekleşir.

Takıntı hastalığı olanların beyinlerinin bazı bölümlerinde fazla aktivite olmaktadır. Hastanın semptomları yaşadığı anda ise beyin çok daha aktif bir duruma geçer.

 

Çevresel Faktörler

Takıntı hastalığı olan kişilerin hayatlarındaki bazı olaylar, semptomların tetiklenmesine neden olabilir. İlişkilerle ilgili kaygılar, iş / okul sorunları ya da değişikliği, sevilen birinin kaybı, hastalık, taciz vb. faktörler hastayı olumsuz yönde etkileyecektir.

Takıntı Hastalığı Testi İçin Belirtiler Nelerdir?

Bir şeyleri tekrar tekrar kontrol etme (Kapı, ocak vb)

Bir şeyleri sayma

Kendine veya sevdiklerine zarar geleceği düşüncesine kapılma

Aşırı düzen ve simetri

Sık sık el yıkama

Anormal temizlik takıntısı

Sık sık duş alma isteği

El sıkışmaktan çekinme

Eşyalar dağınık olduğunda strese girme

Mikroplardan korkma

Kirlenmekten korkma

Başkalarının dokunduğu şeylere dokunmaya çekinme

Bir kelime, ifade ya da duayı içinden tekrarlama

Belirli kalıplarda sayma

Takıntı hastalığı kendisini tekrarlayan bir hastalıktır. Çoğunlukla gençlik döneminde ya da erken yetişkinlik döneminde ortaya çıkar. Semptomlar yaşam süresince değişim gösterebilir, hafif veya orta şiddette olabilirler. Hasta takıntılı düşüncelerden kurtulmak için çeşitli kural ve ritüeller uygulayabilir. Ancak çoğunlukla bu kural ve ritüeller sorunu çözmek için gerçekçi bir yaklaşım içermez.

Takıntı Hastalığı Testi

Takıntı hastalığı testi sonucunu uzman bir doktorun, hastanın semptomlarını, davranış kalıplarını ve duygularını inceleyerek değerlendirmesi ve teşhis koyması gerekir.

Takıntı hastalığını teşhis etmek kolay değildir, çünkü anksiyete, şizofreni, depresyon gibi hastalıkların semptomlarıyla benzerlikler göstermektedir. Hasta hem takıntı hastalığına hem de diğer hastalıklardan birine de sahip olabilir. Bu yüzden tüm etkenlerin göz önünde bulundurulması gerekir.

Takıntı hastalığı testi nedir?
Takıntı hastalığı testi nedir?

Takıntı Hastalığının Tedavisi

Takıntı Hastalığı (OKB) kendi kendine geçmeyebilir. Geçmediği taktirde tedavi olmak çok önemlidir. Tedavi mutlaka işinin uzmanı bir doktor tarafından uygulanmalıdır. İlaç ve terapi dengesi doğru ayarlanmalıdır.

Davranış Terapisi

Takıntılı düşünceleri olabildiğince azaltmaya yönelik bir tedavidir. Hastayı zorlamadan kaygı yaratan düşüncelerle yüzleşme konusunda yardımcı olur.

İlaç Tedavisi

Tedavi için serotonin seviyesini arttıracak ilaçlar kullanılabilir.

Takıntı hastalığı testi nedir? yazımızın sonuna geldik. Günümüzde insanlar o kadar fazla sorunla baş etmek zorunda kalıyor ki, fark etmeden bir şeyleri takıntı haline getirebiliyoruz. Bu bazen hayatımızı olumsuz etkileyecek boyuta kadar ilerleyebiliyor, bu gibi durumlarda takıntı hastalığı testi yaparak bunun sadece bir evham mı yoksa takıntı mı olduğunu anlamamız kolay olur. Yaklaşık 50-60 soru civarında olan ve çoktan seçmeli cevaplar arasından tercih yapılarak ilerlenen takıntı hastalığı testi kesin olmamakla birlikte size bir ipucu verebilir. Eğer böyle bir düşünceniz varsa kendiniz testi yapsanız bile sonucu bir hekime danışmanızda fayda var.

Sağlık kategorimizin son yazısı olan Ketojenik Diyet ile 2 Haftada 12 Kilo Verilebilir Mi? sağlıklı diyet yapmak isteyenlerin kesinlikle okuması gereken ve kilo vereyim derken yanlış yapmanızı önleyecek bilgilerle dolu gerçek bir kaynak. Sitemiz içeriklerine isterseniz topluca Google bazlı araştırma yaparak da ulaşabilirsiniz.

Takıntılı Bir İnsan Ne Yapar?

Sürekli bir şeyleri kontrol etme ihtiyacı hissederler. Ayrıca bir şeyler üzerinde kontrol sahibi olmaya çalışırlar. Kontrol sahibi olamayacakları bir durum ile karşılaştıklarında aşırı kaygılanırlar ve bu tür durumlardan kaçınmaya çalışırlar. Kontrol edemedikleri durumlarda sinirlenirler. Aşırı kontrollüdürler.

Takıntılar Zamanla Geçer Mi?

Takıntı hastalığı (OKB) kendiliğinden geçmez, tedavi edilmesi önemlidir. Tedavi mutlaka işinin uzmanı bir doktor tarafından uygulanmalıdır. İlaç ve terapi dengesi doğru ayarlanmalıdır. Kronikleşme ihtimali olan bir hastalıktır. Erken teşhis, hastalığın daha kısa sürede tedavi edilmesi açısından önemlidir.

Ne Tür Takıntılar Vardır?

Bir şeyleri tekrar tekrar kontrol etme (Kapı, ocak vb)
Bir şeyleri sayma
Kendine veya sevdiklerine zarar geleceği düşüncesine kapılma
Aşırı düzen ve simetri
Sık sık el yıkama
Anormal temizlik takıntısı
Sık sık duş alma isteği
El sıkışmaktan çekinme
Eşyalar dağınık olduğunda strese girme
Mikroplardan korkma
Kirlenmekten korkma
Başkalarının dokunduğu şeylere dokunmaya çekinme
Bir kelime, ifade ya da duayı içinden tekrarlama
Belirli kalıplarda sayma

Takıntılı Olmak Bir Hastalık Mıdır?

İnsanların sürekli tekrar eden ve kendilerini rahatsız eden düşüncelere sahip olmasına Obsesyon denir. Bu düşüncelerden kurtulmak ve rahatlamak için ritüel ya da kompulsiyon denilen tekrarlanan hareketlere takıntı denir. Takıntı, psikolojik bir  hastalıktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu