Anne Çocuk

TRT Çocuk Oyun Dünyası Kullanıma Açıldı

TRT Çocuk Oyun Dünyası kullanıma açıldı. Dijital uygulamalarla yeni medya ve kamu yayıncılığında atılımlar gerçekleştiren TRT, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yepyeni mobil uygulaması “Oyun Dünyası”nı çocukların beğenisine sundu.

TRT, geçen yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklara “TRT Çocuk Kitaplık” mobil uygulamasını sunarken, 21 Nisan’da çocukların bayramı için özel olarak tasarladığı yeni mobil uygulaması “Oyun Dünyası”nı kullanıma sundu.

75 milyondan fazla indirilme ile hayal gücünü destekleyen, eğitici ve eğlenceli 36 mevcut oyuna yenisini eklemiş oldu. Türkiye’de animasyon sektörüne büyük destek olurken çocuklara özel içeriklere eklemiş olduğu Oyun Dünyası ile çocuklara yeni bir oyun deneyimi yaşatıyor.

TRT Çocuk Oyun Dünyası Kullanıma Açıldı
TRT Çocuk Oyun Dünyası Kullanıma Açıldı

TRT Çocuk ile Keşfet, Oyna ve Eğlen!

Oyun Dünyası”nda birbirinden ilginç, farklı ve heyecan verici birçok oyun ve karakter bulunuyor, kullanıcı oyun içerisinde kasabayı istediği gibi düzenleyebilir; en basit evden en büyük kaleye kadar oyundaki her şeyi istediği gibi tasarlayabilir. Oyun Dünyası”nda farklı mekanlar ve karakterler oynanabiliyor, ayrıca bulmaca, işletme, spor, eğlence, aksiyon ve su, sanat, müzik, rakam ve şekil kategorilerinde iki kişilik oyunlar da bulunuyor.

Tamamen farklı karakterlerle oynanabilen oyunda açılan yeni alanlarda kullanıcıyı farklı sürprizler bekliyor. Oyuncular bu sürprizleri keşfedip eğlenirken; araçlar, sayılar, şekiller, renkler, enstrümanlar gibi birçok farklı unsuru tanımlama fırsatı buluyorlar.

“Oyun Dünyası” uygulaması ile çocukların oyun yoluyla gelişimine önem verilerek uzamsal algı, görsel algı, alıcı dil becerileri, parça bütün ilişkisi, zihinsel rotasyon, ince motor becerileri, el-göz koordinasyonu, yönergeleri takip etme becerilerin artırılması hedefleniyor. Bu duyarlılıktan dolayı psikologlar, eğitimciler ve çocuk gelişim uzmanları, uygulama hazırlık sürecinde çocukların öğretim ihtiyaçlarını dikkate almakta ve destek vermektedir.

Ücretsiz ve Reklamsız

“Oyun Dünyası” ücretsizdir, reklamsızdır ve uygulama içi yönlendirmeleri içermez. Böylece çocuklar için güvenli bir oyun deneyimi sağlanmaktadır.

Uluslararası bir program geliştirme ihtiyacının farkına varan TRT Çocuk’un son uygulaması “Oyun Dünyası” Türkçe, İngilizce ve Arapça seçenekleriyle oynanabiliyor.

Uygulamada Ebeveynler de Düşünüldü

Oyun Dünyası”nda yer alan ebeveyn paneli sayesinde ebeveynler, çocuklarının oyun seçimlerine, ilgi alanlarına ve başarılarına dikkat edebiliyor. Ebeveynler, çocuklarının oyunlarda geçirdikleri toplam süre ve en çok hangi oyunları oynadıkları gibi ilgi alanları ile ilgili birçok veriyi takip etme olanağına sahiptir. Ayrıca, çocuğunuzun oyun oynayabileceği ekran süresini yönetir ve uyku zamanlarını, oyunların yatmadan önce kapatılması için ayarlayabilir.

Okul çağındaki çocuklar için psikologlar, eğitimciler ve çocuk gelişimi uzmanları tarafından detaylı bir değerlendirme sürecinden geçirilen uygulama, 21 Nisan’dan itibaren Android ve iOS marketlerindeki tüm akıllı telefon ve tabletlere ücretsiz ve reklamsız olarak indirilebilecek.

TRT Çocuk Oyun Dünyası Kullanıma Açıldı

TRT Çocuk Oyun Dünyası kullanıma açıldı yazımızın sonuna geldik. Çocukların gelişimine destek olmak amacıyla uygun programlar, oyunlar ve animasyonlarla hizmet veren TRT Çocuk, yeni uygulaması olan Oyun Dünyası’nı yayına aldı. Anne Çocuk kategorimizin son yazısı olan Biberon Isıtıcı Nasıl Kullanılır? annelerin en büyük yardımcılarından biri olan, bebeğinize doğru sıcaklıkta süt veya mama vermenizi sağlayan bir ürün olan biberon ısıtıcının faydaları, seçerken nelere dikkat etmek gerektiği, nasıl kullanılması gerektiği gibi bir sürü faydalı bilgi paylaştığımız yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Google bazlı arama yaparak sitemiz içeriklerine ulaşmanız mümkündür.

 

TRT Çocuk Hangi Yaş Grubuna Yayın Yapıyor?

3-12 yaş arası çocuklar için yayın yapmaktadır.

TRT Çocuk’un Yayıncılık İlkeleri Nelerdir?

TRT Çocuk Kanalı, sadece çocukları hedefleyen, çocukların merkezde olduğu tematik kanalıdır. TRT Çocuk, hedef kitlelerin sağlıklı gelişimini desteklemek adına kamu yararı için faaliyetlerini yürütür. İçerik hizmetinde aşağıdaki hususları dikkate alır; Genel ahlakın gereklerine, milli geleneklere ve ahlaki değerlere uymak. Türk milli eğitiminin temel bakış açılarına, amaçlarına ve ilkelerine uymak. Sade, doğru, temiz ve güzel Türkçe kullanmak. Beden ve ruh sağlığı için zararlı olabilecek içeriklere yer vermemek.

TRT Çocuk Neden 24 saat Yayın Yapıyor?

Çocukların uykuya geçişini kolaylaştırmak için 21.30’dan itibaren daha sakin içeriklere yer verilmiştir.

TRT Çocuk Oyun Uygulamaları Ücretli mi?

Oyun uygulamaları, TRT’ye ait Apple Store ve Google Play hesaplarından ücretsiz olarak indirilebilir ve reklamsızdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu