Sağlık

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme konusuyla ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Dönemleri:

Sıvı Diyet Dönemi

Bu ameliyattan sonra 15 gün boyunca sıvı gıdalarla beslenmek gerekmektedir. İlk 3 gün berrak sıvı gıdalarla beslenilir daha sonra sıvı gıdalara geçilir. Berrak sıvı gıdalarla beslenme dönemi hastanedeyken başlar ve ameliyattan 3 gün sonra biter.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Berrak Sıvı Dediğimiz Gıdalar Hangileridir?

Tavuk suyu, su, tanesiz komposto, et suyu, açık çaylar, ev yapımı ayran, soya sütü gibi ürünler berrak sıvı dediğimiz gıdalardır.

Berrak sıvı gıdalarla beslenme sadece 3 gün için geçerlidir. Daha sonra yaklaşık 12 gün sıvı diyetiyle devam etmek gerekir. Bu gıdaların sıvı oldukları için kalorilerinin az olduğu yanılgısına düşülmemelidir. Kalorisi yüksek olanlarından kaçınmak gerekir. Ayrıca bu dönemde şekerli, asitli, baharatlı veya gaz yapabilecek olanlardan da uzak durmak akıllıca olacaktır. Katı hiçbir besin tüketilmemelidir.

Püre Diyet Dönemi

Tüp mide ameliyatı sonrası, berrak sıvı ve sıvı beslenmeden sonra püre diyet dönemi vardır. Ameliyattan sonraki 3 ve 4’üncü haftalarda uygulanmaya başlanır. Bu dönemde alınacak gıdaların mikserden geçirilerek püre haline getirilmesi gerekir.

Her gün tek bir yemek çeşidi denenmelidir. Böylece rahatsızlık verirse hangi gıdayı kesmeniz gerektiğini bilirsiniz. Püre diyet döneminde, sıvı diyet dönemindeki gıdalara da yer verilebilir. Ayrıca meyve, bebek maması, pişmiş sebze, peynir, az pişmiş yumurta gibi yağsız proteinlere de yer verilebilir.


Burada püf noktası gıdaların sağlıklı şekilde pişirilmesi ve püre haline getirilmesidir. Şekerli, asitli, baharatlı ve gaz yapıcı gıdalardan yine uzak durmak gerekir. Karbonhidratlar çok az miktarda tüketilmelidir. Şişkinlik yaratabilecek gıdalardan uzak durulmalıdır. (Pilav, makarna vb.) Bu dönemde su tüketimi de oldukça önemlidir. Az az ama sık şekilde içilmelidir.

Tüp mide ameliyatı olan kişilerin püre diyet döneminde, katı ve sıvı gıdaları ayrı zamanlarda tüketmeye dikkat etmeleri de önemlidir. Yemeklerden 30 dakika önce ve yemeklerden 30 dakika sonra sıvı alınmalıdır. Tekrar kilo almamak için bu beslenme alışkanlığını edinmek oldukça önemlidir.

Katı Diyet Dönemi

Tüp mide ameliyatı olduktan yaklaşık 1 ay sonra katı beslenme dönemine geçilebilir. Ancak küçük lokmalar yemek ve çok çiğnemek büyük önem taşır. Bu dönemde protein ağırlıklı beslenmek gereklidir. Ara öğünleri atlamamak ve katı sıvı ayırımı da bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Katı diyet dönemine geçen kişiler 2 yıl boyunca günde 60 – 80 gr arası protein tüketmeye dikkat etmelidirler. (Tüketilmesi gereken tam miktar beslenme uzmanı tarafından belirtilecektir.)

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Peki Katı Diyet Döneminde Yeterince Protein Tüketilmezse Ne Olur?

Halsizlik, vücutta ödem, protein eksikliği, kas kaybı, hormon salınımlarında düzensizlik ve saç dökülmesi gibi sorunlar yaşanabilir.

Katı diyet dönemine geçen kişiler normal beslenme tarzına geçiş yapmış olurlar. Ancak tekrar kilo almamak için aldıkları besinlerin miktar ve kalorilerine dikkat etmelidirler.

Diyetini düzgün şekilde uygulayan ve kendisine uygun egzersizleri yapan kişiler çok daha hızlı bir şekilde kilo verebilirler. Bu hızın devam etmesi ve kiloların tekrar geri alınmaması için uzmanlarla iletişimin kesilmemesi önemlidir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Menülerimizde Neler Olmamalı?

Küçülen midenin tekrar eski yeme alışkanlığına dönmemesi için alınan kalorilere, yağ oranına ve yenilen miktara çok dikkat etmek gerekir. Özellikle ilk 2 ay yüksek kalori içeren gıdalar tüketilmemelidir. Her tür kızartmadan uzak durulmalıdır. Karbonhidrat yönünden zengin olan gıdalar menünüzde bulunmamalıdır. Gaz yapıcı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Sakız çiğnenmemelidir. İlk 6 ay kuru baklagiller tüketilmemelidir. (Nohut, mercimek, kuru fasulye)

Bazı sebzelerde gaz yapıcı olduğundan ilk ay tüketilmemelidir. (Karnabahar, brokoli, lahana vb)

Biber, salatalık, domates vb sebzeler ilk aylarda çiğ tüketilmemelidir. Vişne, portakal, nar gibi meyveler ilk aylarda tüketilmemeli, sonrasında da dikkatli tüketilmelidir.

Baharatlı, şekerli gıdalar, kahve gibi kafeinli gıdalar ilk 3 ay boyunca tüketilmemelidir.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme yazımızın sonuna geldik. Fazla kilolarında şikayet edenlerin genelde baş vurduğu tüp mide ameliyatı sonrasında normal beslenme sürecine başlayana kadar çok dikkat edilmesi gerekir. Bu süreç hakkında detayları paylaştık, eğer siz de tüp mide ameliyatı olmayı düşünüyorsanız doktorunuz zaten beslenme konusunda bilgilendirme yapacaktır ama bizim yazımız da size kaynak teşkil edebilir. Sağlık kategorimizin en son yazısı olan Takıntı Hastalığı Testi günlük hayatımızda bazı şeyleri normalden daha fazla mı kafamıza takıyoruz, bu bir hastalık haline mi geldi anlamamızı sağlar.  Sitemiz içeriklerini incelemek isterseniz Google bazlı araştırma yapabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Normal Yemek Yenir?

Tüp mide ameliyatı olduktan yaklaşık 1 ay sonra katı beslenme dönemine geçilebilir. Ancak küçük lokmalar yemek ve çok çiğnemek büyük önem taşır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Bu kişinin diyetine ne kadar uyduğuna ve egzersiz yapıp yapmadığına bağlı olarak değişir. Ama ilk ay ortalama 12 – 15 kg arası verilebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Dikişler Ne Zaman İyileşir?

Yaklaşık 15 gün içinde iç dikişler iyileşir. Tamamen iyileşme yaklaşık 1 ay sürmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verme Ne Zaman Durur? 

Kişinin beslenme ve yaptığı egzersizlerle bağlı olmakla birlikte kilo verme süreci yaklaşık 18 ay sürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu