SağlıkYaşam

Tuz Lambası Faydaları Nelerdir?

Tuz Lambası Faydaları Nelerdir? Dekoratif bulunduğu kadar yararlı da olan tuz lambaları kaya tuzu ham maddesi ile üretilir. Tuz lambaları sadece dekoratif oldukları için değil, sağlığımız üzerindeki etkilerinden dolayı tercih edilirler. Tuz lambası hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki yazımıza bir göz gezdirin.

Tuz Lambası Nedir?

Çankırı kaya tuzu mağarasından çıkartılan doğal tuz kristallerinden ya da Himalaya kristallerinden yapılan lambalardır. Kristallere şekil verilip içlerine ışık eklenmesiyle elde edilirler. Çankırı kaya tuzu mağarasından elde edilen kristallerin, Himalaya kristallerine göre daha sağlıklı olduğu iddia edilmektedir. Tuz lambaları, ışığın tuz kristalini ısıtmasıyla bulundukları ortama negatif iyon yaymaya başlarlar. Negatif iyonlar ortamın havasını sağlıklı hale getirerek bazı hastalıkların önlenmesi ya da tedavisine yardımcı olurlar.

Tuz Lambasının Faydaları Nelerdir?

Kapalı alanlarda fazla bulunan insanlar genellikle sıkılır, bunalır veya strese girerler. Bu ruhsal sıkıntıların yanı sıra bulundukları ortamı ısıtmak ya da soğutmak için kullandıkları cihazlar da ortamın havasını kurutup ağırlaştırarak çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olabilirler. Elimizden düşürmediğimiz telefonlar, sürekli önünde oturduğumuz bilgisayar ya da televizyon gibi cihazlarsa ortama sürekli pozitif iyonlar yayarlar. Pozitif ve negatif iyonların isimleri sizi aldatmasın. Pozitif iyonlar sağlığımız için zararlıdır.

Kendinizi sürekli bitkin hissediyorsanız, başınız ağrıyorsa, alerji problemleri yaşıyorsanız, uyku problemleriniz varsa, kas ağrısı çekiyorsanız, sürekli stresliyseniz, sık sık soğuk algınlığına yakalanıyorsanız hemen bir tuz lambası edinmenizi öneririz.

Tuz lambalarının başlıca faydaları şunlardır;

  • Bulunduğunuz ortamın nem oranını düzenler.
  • Kas ağrılarının azalmasına yardımcı olur.
  • Stresi azaltır, sakinleştirici etkisi vardır.
  • Daha enerjik olmanıza, odaklanmanıza ve daha kolay konsantre olmanıza yardımcı olur.
  • Baş ağrılarını hafifletir.
  • Soğuk algınlıklarını önlemeye yardımcı olur.
  • Astım, sinüzit ve alerji gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.
  • Horlama ve uyku sorunlarını aşmanıza yardımcı olur, yataktan daha dinç kalkabilirsiniz.

Her yaş için uygundur. İçine farklı renk ampuller takılarak renk terapisi için de kullanılabilir.

Nerelere Tuz Lambası Koymalıyız?

Tuz lambasını tek bir odayla sınırlamak mümkün değildir. Gerek ışığıyla yarattığı sıcak ortam, gerekse rahatlatıcı etkisinden dolayı evin her odasında, ofiste ve halka açık tüm alanlarda istediğiniz sayıda tuz lambası kullanabilirsiniz.

Evde TV yanına, masanın üstüne, kitaplık raflarına, oturma odasına koyulabilir. Yatak odasında ve çocuk odasında başucu lambası şeklinde kullanılabilir. Bilgisayarda uzun saatler geçiriyorsanız bilgisayar yanına koymanız da faydalı olabilir. Tuz lambaları mutfaklarda da yemek kokusuna karşı kullanılmaktadır.

Tuz Lambaları Nasıl Kullanılır?

Tuz lambası negatif iyonlar yayar ve yararlı olabilmesi için yaklaşık 5 saat yanık kalması, ortamın saflaşmasını sağlar. Uyku problemleri için kullanmayı düşünüyorsanız, yatmadan 4 – 5 saat önce tuz lambasını yakmanız gerekir. Tuz lambasını 2 – 3 günde bir hafif nemli bir bezle temizleyebilirsiniz.

Lamba içinde 15W buzdolabı ampulü kullanılması önerilmektedir. Tasarruflu ampuller ya da led aydınlatmaya göre maliyeti biraz daha fazladır ancak iyon yayabilmesi için lambanın ısınması gerekmektedir. Led ya da tasarruflu ampuller ısınmayı önler.

Tuz Lambası Nasıl Seçilmelidir?

Oda büyüklüğü dikkate alınarak seçim yapmak gerekir. Oda metrekaresi 3’e bölünerek alınacak tuz lambasının ağırlığına karar verilmelidir.

Her türlü dekorasyona uyacak şekil ve biçimde tuz lambası bulunmaktadır. Doğal görünümden hoşlananlar için naturel olanları tavsiye ediyoruz.  Fakat biçim ya da görsel öğelerin ağırlık taşıdığı bir lamba düşünüyorsanız kalp, yağmur damlası, piramit, küre gibi modelleri tavsiye edebiliriz. Lamba altlıklarında 2 seçenek mevcuttur, altlığı ister ahşap ister tuz olanlardan seçebilirsiniz.

Tuz Lambası Faydaları Nelerdir? yazımızın sonuna geldik. Sadece dekoratif süs eşyası olmadığını, sağlığımıza da bir çok faydası olduğunu okuduğunuzda eminiz ki siz de her odanıza bir adet koymak isteyeceksiniz. Hem gözü yormayan yumuşak ışığı hem de birbirinden değişik doğal şekilleri sayesinde her odaya uyum sağlayabilen bir yapısı vardır. Özellikle teknolojik cihazlarla çok fazla iç içe olduğumuz için faydasını daha rahatlıkla hissedebileceğimiz tuz lambalarını herkese öneriyoruz. Sağlık kategorimizin son yazısı olan Soğuk Buhar Makinesi Nasıl Kullanılır? ilaç kullanmadan burun tıkanıklığımızı nasıl açacağımızı, ortamı nemlendirmenin faydalarını detaylı bir şekilde anlatmaktadır. Google bazlı yapacağınız arama sonucu sitemiz içeriklerine kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Tuz Lambası En Fazla Kaç Saat Yanmalı?

Tuz lambalarından maksimum verim alabilmek için 24 saat yakılmalarını tavsiye ederiz.

Tuz Lambası Zamanla Erir Mi?

Hayır. Gerçek olanlar erimez ve bir kullanım süresi yoktur, hayat boyu kullanılabilir.

Tuz Lambası Ne Zaman Kullanılır?

Kendinizi sürekli bitkin hissediyorsanız, başınız ağrıyorsa, alerji problemleri yaşıyorsanız, uyku problemleriniz varsa, kas ağrısı çekiyorsanız, sürekli stresliyseniz, sık sık soğuk algınlığına yakalanıyorsanız tuz lambası kullanmanızı öneririz.   

Tuz Lambası Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız?

Genel olarak orta pembe veya turuncu renktedir. Tuz içerisinde yararlı mineraller bulunduğundan orijinal olanlar loş bir ışık yayar. Ortamı normal lamba kadar aydınlatıyorsa sahtedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu