Güzellik

Yosun Maskesi Yapımı ve Cilde Faydaları

Yosun maskesi yapımı ve cilde faydaları nelerdir hep beraber inceleyelim. Bazı ciltler yaşlandıkça nemini kaybeder ama bazı ciltlerde ise daha erken yaşlarda nem azalır. Buda yüzdeki kırışıklığa sebep olmaktadır.

Yosun Maskesi Yapımı ve Cilde Faydaları
Yosun Maskesi Yapımı ve Cilde Faydaları

Cildin tazeliğini korumasına yardımcı olmak, kaybettiği nemi geri kazandırmak ve nemle birlikte gelen genç ve dinç görünüme sahip olmak için, insanlar çeşitli maskeler uygulamaktadır. Bunlardan en çok tercih edileni ise konumuz olan yosun maskesidir. Evde bile yapılabilen bu kürler bir çok kadının imdadına yetişmiş ve onları cilt bakım merkezlerine gitmekten kurtarmıştır.

Yosun Maskesi Malzemeleri Nelerdir?

  • 2 yemek kaşığı ılık su
  • Kurutulmuş deniz yosunu
  • 1 tatlı kaşığı bal

Yosun Maskesi Nasıl Yapılır?

Elinizdeki deniz yosununu havanda veya artık pek kimsenin evinde kalmadı ama kullanıyorsanız kahve öğütücüsünde, bir yemek kaşığı elde edene kadar ufalayın ve toz haline getirin. Elde ettiğiniz deniz yosunu tozunu, küçük bir kapta 1 yemek kaşığı su ile karıştırın. Karışımın sert bir kıvam aldığını göreceksiniz.

Bu karışıma kalan 1 yemek kaşığı ılık suyu da ilave ederek, karışımın macun kıvamını almasını sağlayın. Sonrasında 1 tatlı kaşığı organik olarak seçtiğiniz balı da ilave ederek iyice karıştırın.


Göz ve dudak çevresi haricinde (bildiğiniz gibi bu kısımlara özel bakım yapılmalı), yüzünüze bu karışımı eşit miktarda uygulayın. İçeriğinde bulunan bal, cildinizin nemlenmesini sağlamakla birlikte, akne ve sivilcelerinde yatışmasına yardımcı olacaktır. Yirmi dakika kadar yüzünüzde beklettiğiniz bu karışımı, ayda 3 yada 4 kez uygulayabilirsiniz.

Bir diğer kür ise;

Gerekli Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 3 çorba kaşığı yosun
  • Su
Yosun Maskesi Yapımı ve Cilde Faydaları
Yosun Maskesi Yapımı ve Cilde Faydaları

Yapılışı;

Aldığınız kurutulmuş yosunu, kahve öğütücüsü yada havanda toz haline getirdikten sonra, 1 tatlı kaşığı zeytin yağı ve göz kararı koymuş olduğunuz su ile macun kıvamına getirin.

Elde ettiğiniz karşımı, cildinize masaj yapmak suretiyle sürün ve yaklaşık 1 saat bekleyin. Ve ılık su ile yüzünüzü durulayın. Haftada bir kez uygulayabileceğiniz bu kür ile çok geçmeden cildinizde farklılık görmeye başlayacaksınız.

Yosun maskesi, cildinizin nem kazanmasına ve bu dengeyi korumaya yardımcı olduğu gibi, kırışıklıkların giderilmesinde de büyük etkisi vardır. En büyük özelliği ise; her cilt tipine uygun olmasıdır.

İçeriğinde bulunan bol miktarda vitamin ve mineraller, cildin beslenmesine yardımcı olmakla birlikte, cildin kir ve yağdan da arınmasına yardımcı olmaktadır.

Yosun maskesi yapımı ve cilde faydaları yazımızın sonuna geldik. İçeriğindeki antioksidan sayesinde cilde oldukça fazla faydası olan yosun maskesi hakkında bilgileri sizinle paylaştık. Su, yosun ve bal kullanarak evde bile kolayca hazırlayacağınız yosun maskesi belki de piyasadan alacağınız bir çok kimyasal cilt ürününden çok daha faydalı bir ürün. Siz de cildinize önem veriyorsanız deneyip farkı görebilirsiniz.

Yosun Maskesi Yapımı ve Cilde Faydaları
Yosun Maskesi Yapımı ve Cilde Faydaları

Güzellik kategorimizin son yazısı olan Karınca Yumurtası Yağı Faydaları Nelerdir? yazımızda cilt bakımı için adını çok duyduğumuz bu ürünü inceledik. İlk defa İran’da kullanılmaya başlanan ürün tüylerin zamanla azalmasına neden olduğu için düzenli kullanımdan sonra etkisini gösteriyor. Sitemizin içerikleri hakkında araştırma yapmak isterseniz Google bazlı arama yapabilirsiniz.

Yosun Maskesi Lekelere İyi Gelir mi?

Yosun maskesi içerisinde antioksidan barındırması nedeniyle cilt sorunlarını çözebilir. Düzenli kullanıldığında yüzdeki lekeleri de giderecektir. Yosun maskesi özellikle ergenlik sivilcelerinde etkilidir.

Yosun Cilde Ne Faydası Var?

Deniz yosunu içeriğindeki antioksidan özelliği sayesinde cildi temizler ve toksinlerden arındırır. Hücre yenilenmesine yardımcı olur ve cilt sorunlarını çözer.

Yosun Peeling Kaç Seans Yapılır?

Cilt yüzeyine asidik ürün sürülerek 5 ile 15 dakika arsında cilt yüzeyinde kalması ve cilde işlemesi sağlanır. Sonrasında cilt yüzeyinden temizlenir. Çoğunlukla 2-4 hafta ara vererek 3-8 seans yapılır.

Yosun Peeling Kac Gunde Etki Eder?

Çok yüzeysel peeling işlemlerinde iyileşme 3 gün, yüzeysel peelinglerde ise 4-6 gün, orta derinlikler için 7-8 gün ve derin işlemlerde 10-14 gündür. Bu dönem içinde uygun cilt bakımı ve cildin korunması çok önemlidir. Yüzeysel peeling uygulanan bir hastanın günlük aktivitelerine hemen dönmesinde herhangi bir mahsur yoktur.

Peelingden Sonra Yüz Yıkanır mı?

Yüze uygulanan bakım ürünü 5 dakika bekletildikten sonra ılık suyla iyice yıkanarak ciltten uzaklaştırılmalıdır. İşlemden sonra mutlaka cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu